معمای فرهنگ ترافیکی در پایتخت فرهنگی ایران

در پایتخت فرهنگی ایران و نصف جهان زیبا  دوست داشتنی ، فرهنگ رانندگی و ترافیک در پایین ترین سطح قابل تصور است. برای خیلیها این نکته باعث تعجب فراوان شده که چگونه در فرهنگی ترین شهر کشور ، بسیاری از رانندگان ، به راحتی آب خوردن فرهنگ و آموزه های ترافیکی رو زیر پا میگذارند و فقط به منافع شخصی خودشون توجه دارند؟

در موضوعات مربوط به زیبا سازی و خدمات شهری ، شاید مردم اصفهان در کل کشور بی نظیر باشند. این مهم رو میشه از زیبایی و پاکیزگی کم نظیر شهر اصفهان فهمید. این باعث تاسف عمیقی است که مردم این شهر همون رویکرد استثنائی که برای زیبا نگه داشتن اصفهان دارند رو در مورد مسائل ترافیکی دنبال نمیکنند.

برخی از شایع ترین تخلفات رانندگی در اصفهان به این شرح است :

 

عبور از چراغ قرمز

این تخلف شایع ترین تخلفات رانندگی در اصفهان است. حتی در پر ترافیک ترین اوقات روز ، با تبدیل چراغ سبز به زرد و قرمز ، عبور خودروها از چراغ قرمز اونقدر ادامه پیدا میکنه که بعضا" احتمال بروز تصادفات مرگبار (‌ اون هم در چهارراههای درون شهری ) پیش میاد.

 

حرکت در مسیر ممنوع خیابانهای یک طرفه

این تخلف هم به تعداد بسیار زیاد ( بخصوص در خیابانهایی که کمی خلوت باشه ) دیده میشه.

 

حرکت در لاین ویژه ی اتوبوس

برای رانندگان اصفهانی این موضوع تخلف محسوب نمیشه و اکثر قریب به اتفاق اونها اینکار رو انجام میدن!!

 

تغییر ناگهانی مسیر

منطقا" وقتی ماشین جلویی شما ترمز میکنه و سرعتش کم میشه ، شما هم باید ترمز کنید و اگر قصد دارید از ماشین جلویی رد بشین باید در آینه نگاه کنید ، اگر ماشین پشت سرتون نبود ، راهنما بزنید و تغییر مسیر بدین. اما در این شهر بجای این همه کار ، خیلی راحت میپیچند جلوی ماشین پشت سری و با آسودگی خیال به راهشون ادامه میدن. کسی هم اعتراضی نداره ، چرا که راننده ماشین پشت سری هم میپیچه جلوی ماشین پشت سری خودش و این سلسله همچنان ادامه پیدا میکنه.

 

پارک خودرو در پیاده رو

این تخلف هم بتعداد بسیار زیاد در اصفهان دیده میشه و رانندگانی که جای پارک گیرشون نیومده خیلی راحت و عادی ماشین رو آنچنان در پیاده رو پارک میکنند که تمام عرض پیاده رو گرفته شده و مردم ناچار میشن هنگام عبور ، برای دور زدن این ماشینها وارد خیابون بشن.

 

پارک دوبله در نقاط تفریحی

خیلی وقتها شده که برای کمی پیاده روی با خانواده به کنار زاینده رود و یا کوه صفه رفتیم و در موقع مراجعت ، مشاهده کردیم رانندگان برخی خودروها با خونسردی و بی خیالی هر چه تمامتر خودرو خودشون رو دوبله پارک کردند و رفتند و ما هم نمیتونستیم ماشین رو بیرون بیاریم. در یکی از این وارد بیش از 1 ساعت معطل شدیم و وقتی میخواستیم از پلیس کمک بگیریم ، راننده ی ماشین سر رسید و گفت " ببخشیندا ، مثل اینکه معطل شدین". همین!!!!

 

عدم رعایت حق تقدم عبور

در این شهر هیچ تعریفی برای رعایت ، حق و تقدم ، وجود نداره. در تقاطعهای هم عرض ، اگر دو وسیله همزمان به تقاطع برسند و هر دو قصد گردش داشته باشند ، حق تقدم عبور با وسیله ای است که در سمت راست وسیله ی دیگه قرار داشته باشه. اما در اینجا اگر حق تقدم هم داشته باشی ، کافی است که برای احتیاط ترمز کوچکی بزنی..... ماشینهای مسیر دیگه ، بصورت قطاری شروع به حرکت میکنند و اصلا" هم براشون مهم نیست که حق تقدم با چه کسی است. حتی اگر شما جرات بخرج دهید و اندکی جلوتر بیایید ، باز هم ماشینها با لایی کشیدن مانع عبور شما میشوند.

این پدیده ( که بعضی وقتها بشدت اعصاب خورد کن و بعضی وقتها هم بشدت خنده دار میشه – خنده دار از اون جهت که میبینی راننده ها خودشون رو به آب و آتش میزنند تا با هزار مصیبت و کلی ریسک و خطر، زودتر از شما از تقاطع عبور کنند ) تقریبا" در تمام خیابانهای اصلی و فرعی و میادین و چهارراههای شهر اصفهان ، و در تمام طول شبانه روز دیده میشه.

 

عدم توجه به عابر پیاده

توقف بر روی خط کشی عابر پیاده هم در این شهر تخلف محسوب نمیشود. در خیابانهای پر تردد که در جلوی مدارس خط کشی عابر پیاده وجود دارد ، اگر قصد عبور از عرض خیابان را داشته باشید و حتی بخواهید از روی این خط کشیها عبور کنید ، ماشینها با چنان سرعتی از کنار شما عبور میکنند که جرات نخواهید کرد قدم از قدم بردارید. اگر 1 ساعت هم در همین حالت بمانید ، بعید است که حتی یک راننده پیدا شود که محض رضای خدا هم که شده توقف کند تا شما عبوری به سلامت از روی خط کشی داشته باشید

 

بقیه ی تخلفاتی هم که در آیین نامه راهنمایی و رانندگی از آنها یاد شده ، در این شهر آنقدر کم اهمیت است که آدم روش نمیشه به اونها تخلف بگه!!! به قول مرحوم منوچهر نوذری ، اینها دیگه جزو روال عادی رانندگی در اصفهان است

/ 14 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دوست

فکر کنید دیروز نیم ساعت پشت ترافیک سه راه ملک شهر معطل مانده بودم 10 مرتبه شمارش معکوس چراغ صفر شد تا تونستم خودم رو از انجا نجات بدم میدونید چقدر سوخت هدر میشه پشت همین ترافیک به خاطر اینکه طرح توجیهی عمرانی این طرح اشتباه بوده و به قول آقایان در ورودی به شهر باید خودروها توقف کوتاهی داشته باشند آخه چه مدت توقف [سوال] به چه قیمتی ؟

دوست

آخه کل بودجه شهرداری اصفهان هم با فروش تراکم و عوارض نوسازی و ...از خود مردم اصفهان سالانه کسب میشه البته درسته که همه اش برای خودشان خرج میشه اما اگر کمی واقع بین باشیم می بینیم آقایان تنها در نامگذاری شهر اصفهان و هنگام سفر به اصفهان برای تفریح و سیاحت شان در نوروز و تابستان نظراتی هم آن هم در حد حرف می زنند امااز اختصاص بودجه ای برای گام برداشتن چندین ده پله ای صعود برای تحولی جدی در سیستم طرحهای عمرانی در شهر اصفهان هم خبری نیست [کلافه]

دوست

به نظر من باید به حقوق مردم شهر اصفهان باید احترام گذاشت همین طورکه همیشه از آنها توقع داریم به خواسته هاشون هم پاسخ بگیم مثلا همین جاری شدن رودخانه زاینده رود چه تاثیر مثبتی بر روحیه مردم داشت[دلشکسته] فکر کنم اگه با برنامه ریزی پیش بریم از طریق صنعت توریسم و با استفاده از خود همین مردم هنرمند درآمد و اشتغال زایی خوبی خواهیم داشتاگه سیاست و بحث های سیاسی بذاره . [افسوس] مطمئن باشید با غنی فرهنگی مردم اصفهان و با همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی جهت آموزش فرهنگ ترافیک در هنگام صدور گواهینامه و آموزشهای فرهنگ شهروندی و ترافیکی از سوی شهرداری این مشکل هم به زودی حلخواهد شد خداحافظ[خداحافظ]

هموطن

با سلام، این مطلب دردآوری است که بر میگردد به نادیده گرفتن قانون. نادیده گرفتن قانونی که نه تنها در این زمینه بلکه در موارد دیگر نیز باعث هرج و مرج در جامعه میگردد (مسائل سیاسی نیز مشمول این امرمی باشند). فکر میکنید چه امری موجب ایست اتوموبیلی در مقابل تابلو ایستی در ساعت ۳ بامداد در یک شهر کوچک در امریکا میشود؟ فرهنگ، مذهب، احترام به قانون، و یا ترس از قانون و جریمه های هنگفت؟ شاید یکی از اینها و یا چند تا از اینها موجب این امر شود. چرا در کشوری همچو ایران با سوابقی که از ان میدانیم و در شهری چون اصفهان با آنهمه مردم خوب باید شاهد قانون شکنیهای اینچنینی باشیم؟ برای انهاییکه دیندار هستند همان کافیست که آنها را از قانون شکنی باز دارد و برای ان دسته که احترامی برای قانون قائل نیستند چاره ای جز مبارزه ای جدی با آنها با نظر گرفتن جریمه های سنگین نیست. از جمله جرایمی که در اینجا وجود دارد برای مثال زباله ریزی در خیابان تا ۵۰۰ دلار هم هست. و یا اینکه در بعض موارد انجام یک مورد تخلف از قوانین راهنمایی و رانندگی باعث میشود که فرد متخلف به زندان رود و یا گواهینامه او گرفته شود. شما به من بگویید آیا اجرای ا

هموطن

شما به من بگویید آیا اجرای این نوع برخوردها موجب کم شدن قانون شکنی نمیگردد؟ امید آنکه روزی برسد که احترام به قانون بتنهایی عامل بازداری ما از تخلفات باشد. به امید انروز.

در انتها: در آلمان پیرزنی که احتمالا بیش از 70 سال عمر دارد در کنار خط عابر پیاده منتظر سبز شدن چراغ قرمز عابر پیاده است (حدود 12 سال پیش که تنها یک بچه مدرسه ای بودم، با چشم خود دیدم و آن زمان نیز خندیدم). در حومه ی شهر Dortmund در آلمان پشت چراغ قرمز، ماشین ها دقیقا پشت خط عابر پیاده توقف نموده است. http://tinyurl.com/herdecke2B خروجی اتوبان به دلیل ترافیک سرعت کمی دارد، اتوبان دارای سه خط برای حرکت است. فقط سه ردیف ماشین وجود دارد. کامیون هایی که قصد خروج دارند در سمت راست ترین خط ایستاده اند. طول ترافیک به نظر بیش از یک کیلومتر می باشد. خط سوم برای خودرو هایی که قصد خروج ندارند و مسیر مستقیم را ادامه می دهند باز است. با وجود ترافیک شدید بین هر دو خودروی طولی جای خالی به اندازه ی یک خودروی دیگر می باشد. http://tinyurl.com/Hagen2B و ... رانندگی در اصفهان نسبت به سایر شهر های ایران بسیار بهتر است. در کل اصفهانی جماعت (به طور جامع تر ایرانی جماعت) به فکر منفعت و سود خودش است نه اجرای قانون و احترام به حقوق دیگران، البته ببخشید ها!!! اما ... .

4. توی اتوبان خرازی تصادف شده و ترافیک شدیده. ماشین ها چسبیده به هم ایستادن و یک متر یک متر جلو میرن. فکر می کنم یک کمی فاصله ی ماشین ها کمه. تا ماشین جلویی حرکت میکنه به آرامی راه می افتم ببینم این اتوبان چند تا لاین داره؟ مادر جان!!! فقط سه ردیف ماشین!!! پس چرا پنج ردیف ماشین اینجا ایستاده؟ تازه فاصله ی هر ماشین با ماشین جلوییش 10 سانتیمتر هست. تا قیل از رسیدن به محل تصادف یک مشکل داشتیم حالا شد دو تا. این پنج ردیف ماشین باید از محلی که به اندازه ی حرکت دو تا ماشین پهنا داره رد بشن. هر کس هم به فکره خودش. حال بیابید پرتقال فروش را؟

3. با دوستم قصد رد شدن از خیابون رو داریم. دنبال تابلوی عابر پیاده می گردم. ده متر اونطرف تر یکی می بینم، راهمو ادامه میدم. تا به خط میرسم و میرم توی خیابون میبینم دوستم از همون جای اول رفته اونور خیابون و منتظر منه. از روی خط رد میشم و میرم پیشش. با یک نگاه عاقل اندر سفیه بهم میگه مغزت عیب داره! هان؟!! یک بار دیگه هم وقتی سره چهار راه منتظر بودم تا چراغ قرمز عابر پیاده، سبز بشه تا از چهار راه رد بشم یکی از دوستام همچین حرفی رو البته یهخورده زشت تر بهم زد. بهتره برم به دکتر خودمو معرفی کنم، انگار جدی جدی من مشکل دارم.

2. دارم توی چهار باغ با ماشین میرم. به خط عابر پیاده نزدیک می شم. دو تا خانم ایستادن کنار خط و می خوان از خیابئن رد بشن. با احتیاط سرعتم رو کم می کنم پشت خط می ایستم. با کمال تعجب می بینم اونها ایستادن و من رو نگاه می کنن انگار اصلا تعریف نشده یک ماشین پشت خط عابر پیاده می ایسته و می گزاره ما با خیال راحت از خیابون رد بشیم. خوب من راه می افتم و اونها هنوز کنار خیابون ایستان و منتظر فرصتی برای رد شدن از خیابون جلوتر می رم. این بار یک مرد ایستاده کنار خط عابر و منتظر برای فرصتی تا از خیابون رد بشه. دوباره پشت خط عابر می ایستم. جالبه این مرده هم وایساده منو نگاه می کنه. نه انگار مشکل از منه، راه می افتم و توی آیینه پشت سرم رو میبینم بعد از دو تا ماشین می پره وسط خیابون و از لا به لای ماشین های در حال حرکت رد می شه. گور بابای خط عابر که خودتو مضحکه ی ملت کنی!

با سلام 1. شما می خواهید از پیاده رو (بابا با فرهنگ! یعنی وقتی می خواستی یک کمی توی خیابون حرکت کنی رفتی داخل پیاده رو! نه همین جوری سرتو دور از جون مثل ... بندازی زیر از وسط خیابون بری، همین طور بری، انگار نه انگار اینجا سواره رو هست و شما پیاده) رد بشی می بینی ای داد کلی گشتی دنبال تابلوی عابر پیاده ای که از قضا به طور اتفاقی خط کشی هم وسط خیابون داره اما شهرداری بعد از این همه زحمت یادش رفته که شما چه جوری باید از پیاده رو برید توی خیابون، یا باید از روی جوب یا باغچه بپرید یا از وسطشون رد بشید تازه این موضوع شاخ و دم هم نداره سر چهار راه، وسط یک خیابون و .. . ای بابا بعد از این همه دردسر با فرهنگی به ما نیومد.