یادداشت 25 امرداد 1391

انشاءالله بامداد فردا ( پنج شنبه 26 امرداد ) برای عکس گرفتن از هلال صبحگاهی بیست و هفتمین روز ماه رمضان در کنار یکی از پلهای تاریخی اصفهان حاضر خواهم شد. فاز ماه در زمان طلوع بیش از 3% است و میشه برای عکاسی هنری تلاش کرد. خشک بودن رودخونه ی زاینده رود هر چند واقعه ای تلخ است اما اینبار این امکان رو به من میده تا در کف خشک رودخونه ، از زاویه ی دید خیلی خاص از هلال عکس بگیرم.

در بامداد جمعه هم برای رویت آخرین هلال صبحگاهی رمضان 1433 تلاش خواهم کرد. نمیدونم با توجه به شرایط جوی کنونی ، میتونم به رویت هلالی با ضخامت 0.16 دقیقه قوسی ، فاز 0.60% و جدائی زاویه ای 8.3 درجه امیدوار باشم یا نه؟ در هلالهای صبحگاهی تا بحال هلالی با جدائی کمتر از 10 درجه ندیدم. در مورد مقایسه ی این هلال با هلالهای شامگاهی که دیدم هم ، شاید تنها بتونم این هلال رو با هلال شوال 1420 مقایسه کنم. جمعه روزی است که ممکنه بتونم چندین رکورد شخصی خودم رو در زمینه رویت هلال بهبود بدم ؛ بشرط اینکه هوا یاری کنه و چشمام به جمال یار روشن بشه ؛ انشاءالله

از دوست بزرگواری شنیده بودم که در قدیم و در برخی مناطق ، یکی از راههای پی بردن به آغاز ماه قمری جدید ، رویت آخرین هلال صبحگاهی بوده بدین صورت که ، هر وقت برای آخرین بار هلال پیر صبحگاهی رویت میشد دو روز رو رها میکردند و روز سوم رو اول ماه قمری جدید میدونستند. خوب طبیعتا" اون موقعها این قاعده برای رویت هلال با چشم غیر مسلح بوده. خیلی دوست داشتم این قاعده رو آزمایش کنم و ببینم نتیجه اش چی میشه. در برخی مواقع میشه گفت که این قاعده درست عمل میکنه اما در مواردی هم خطا داره. بعنوان مثال در مورد همین هلال پیش رو وضعیت اینطوریه که :

روز پنج شنبه 26 امرداد هلال صبحگاهی با چشم غیر مسلح و روز جمعه فقط با چشم مسلح دیده میشه. پس طبق اون قاعده اگه از روز پنج شنبه دو روز ( جمعه و شنبه ) رو رها کنیم ، یکشنبه 29 امرداد باید روز اول ماه قمری جدید باشه. از اونجا که این قاعده برای رویت با چشم غیر مسلح بوده پس بر همین اساس در غروب روز شنبه 28 امرداد باید هلال با چشم غیر مسلح قابل رویت باشه ، در حالی که چنین امری محقق نخواهد شد و در صورت وجود تمام شرایط ایده آل ، تنها میشه به رویت هلال در غروب روز شنبه با چشم مسلح امیدوار بود ؛ اون هم احتمالا".

/ 0 نظر / 4 بازدید