یادداشت 20 امرداد 1394 - 16 سال پیش در چنین روزی

16 سال پیش در چنین روزی (20 امرداد 1378) پدیده کم نظیر خورشید گرفتگی کلی در ایران روی داد. اون موقع علاوه بر کار رسمی­ام در شهرداری ، مدیر مرکز آموزش نجوم ادیب هم بودم و برای ثبت این رویداد مهم ، گروهی از اعضای مرکز رو برده بودیم دهکده تفریحی چادگان (که خوشبختانه تقریبا" در مرکز سایه قرار داشت) تا پروژه های مختلفی رو در این رابطه انجام بدهند.

همزمان ، ما میزبان چند گروه خارجی هم بودیم. یک گروه فرانسوی که پروژه مشترکی رو با دانشگاه تبریز انجام میداد ، یک گروه از منجمان مشهور امریکایی (که سفرشون به ایران در اون سالها بسیار در خور توجه بود) و یه منجم امریکایی دیگه (دکتر گری گودمن) که به همراه همسرش میهمان ویژه مرکز ما بودند.

هفته ها کار و برنامه ریزی در این رابطه انجام دادیم و در نهایت هم بحمدالله همه چی خیلی خوب پیش رفت. روزهای خیلی خوبی بود که خاطرات بسیار زیبایی ازش برام به یادگار باقی مونده.

تعدادی از اعضای مرکز نجوم ادیب در برنامه کسوف 1378 – چندین نفر از این دوستان الان مقیم خارج کشور هستند.

 

بازدید گروه امریکایی از سایت علمی مرکز ادیب در چادگان – دکتر آن هیل (با تی شرت آبی) یکی از مشهورترین افراد این گروه بود. یک فضانورد سفینه آپولو و چندین کارشناس و متخصص ناسا هم جزو مدعوین بودند.

 

عکس یادگاری با راسل شوایکارت (فضانورد سفینه آپولو 9) و همسر ایشون خانم نانسی رمزی (نویسنده)

 

عکس آقای شوایکارت در زمان انجام ماموریت در سفینه آپولو 9  (1969)

در پاسخ به دعوتی که در سالهای 1378 و 1379 از منجمان امریکایی داشتیم ، اونها هم متقابلا" دعوتی از ما برای بازدید از مراکز نجومی ایالات متحده داشتند که این سفر در بهار سال 1380 انجام شد. در این سفر از موزه های مشهور علوم و فنون در واشنگتن دی سی ، کمپانی لاکهید مارتین (بخش مونتاژ سفینه ها و موشکهای پرتاب ماهواره) و آژانس عکسبرداری فضایی در دنور ایالت کلرادو ، موزه علوم و فنون و مرکز جستجوی هیات فرازمینی در سانفرانسیسکو ، دانشگاه کلتک در پاسادنا ، رصدخانه مونت ویلسون ، رصدخانه عمومی گریفیت ، یک رصدخانه خورشیدی و آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL مرکز هدایت ماهواره های ناسا) در لوس آنجلس بازدید کردیم. بنا بود این ارتباطات علمی رو با منجمین و مراکز علمی در ایالات متحده گسترش بدیم اما چند ماه بعد از این سفر رویداد 11 سپتامبر 2001 اتفاق افتاد و همه چی تغییر کرد و موضوع کلا" منتفی شد.

/ 3 نظر / 111 بازدید
مسعود

روز وصل دوستداران یاد باد یاد باد! آن روزگاران یاد باد! کامم از تلخی غم چون زهر گشت بانگ نوش باده خواران یاد باد! گرچه چه یاران فارغند از یاد من از من ایشان را هزاران یاد باد! اين زمان در کس وفاداری نماند زان وفاداران و ياران ياد باد! مبتلا گشتم در این بند و بلا کوشش آن حق‌گزاران یاد باد! گر چه صد رود است از چشمم روان زنده رود باغِ کاران یاد باد! راز حافظ بعد از این ناگفته ماند ای دریغا! رازداران یاد باد!

محمد رحیمی

یادش بخیر خاطرات خیلی خوبی از اون روزها برایمان باقی مانده چقدر شور و هیجان داشتیم . ایده ها و کارهایی که مسولان و اعضا مرکز آن سالها کردند در ان زمان جز بهترین ها در ایران و ارزشمند در جهان بود. با حداقل امکانات و تجربه ولی با انگیزه و انرژی مثبت و فضایی که شما ، مسولان مرکز و شهرداری ایجاد کردند نشون داد که میشه خیلی از کارها را در کشور کرد با استاندارد های جهانی و روی اصول گزارش های شما را میشه در این نشانی هنوز پیدا کرد https://web.archive.org/web/20090805232109/http://geocities.com/amehrani/eclipse/eclipse.htm چند روز پیش با آقای گری گودمن در این باره صحبت میکردم یکی از خاطراتش را به یادش آوردم : زمان کسوف درست زمانی که خورشید گرفت فیلم دوربینش تمام شده بود ! پیش از کسوف اینقدر از تلاش و کار اعضا مرکز به وجد آمده بود و عکس میگرفت که فراموش کرده بود فیلم دوربینش رو به اتمام است و زمان کسوف فقط با حسرت خورشید خاموش را میدید.

عمران مرادي

سلام.شبتون به خير. باورش سخته. اين عكسها بيش از اينكه براي من خاطره آميز باشه احساس كردم يك نهيبه كه: هنگام سپيده دم خروس سحري داني كه چرا، همي كند نوحه گري يعني كه نمودند در آيينه صبح كز عمر شبي گذشت و تو بي خبري يادمه اون موقع خيلي تلاش مي كردم من هم با گروه بچه هاي مركز بيام. ولي آقاي ارشدي فكر مي كنم بهم يه نصيحت خيلي مهم كردند... گفتند كسوف يه پديده خيلي نادره.... به نظر من با آدمايي كه دوستشون داري و در كنارشون خوشي برو جايي كه مناسب باشه ...قشنگ دراز بكش...خورشيد گرفتگي و نگاه كن و كيف كن.... من هم همينكارو كردم و با خانواده رفتيم در بلنداي كوهي در دل يك بيابان و يكي از بهترين خاطرات زندگي من رقم خورد... چه روزگاري بود...