کلکسیون تمبر

در طول این مدت به مرور تمام تمبرهای دوره ی پهلوی دوم و جمهوری اسلامی رو جمع آوری کرده ام که مجموعه ی ارزشمندی (هم از نظر مادی و هم فرهنگی ) شده. نگاه به تمبرهای دوره های زمانی مختلف ، نشون دهنده ی فرهنگ حاکم بر اون دوران هم هست. موضوع تمبرهای سالهای اول انقلاب بیشتر مضمون انقلابی داره ، در سالهای بعد موضوع سازندگی بیشتر دیده میشه و در سالهای بعد هم نشانه هایی از توجه به انواع موضوعات ملی ( ورزش ، حیوانات ، گیاهان ، همکاریهای بین المللی و ..... ). امشب داشتم تمبرهای جدید رو در آلبومهای مخصوص تمبر میچیدم. نگاهی دوباره به مجموعه تمبرهای بعد از انقلاب انداختم و برخی نکات شاخص در مورد اونها رو یادداشت کردم :

 

31 فروردین 58 : اولین تمبر بعد از انقلاب با موضوع انقلاب اسلامی در 4 قطعه منتشر شد. ( 3 و 5و 10 و 20 ریالی )

5 اردیبهشت 58 : برای تامین تمبر مورد نیاز پاکتهای پستی ، دو تمبر 15 و 19 ریالی رژیم پهلوی ، سورشارژ و منتشر شد ( روی عکس شاه با چند خط سیاه شد و جمله ی " انقلاب اسلامی بهمن 57 " رو روی تمبر مهر کردند )

29 اسفند 58 : برای اولین و آخرین بار برای تجلیل از دکتر محمد مصدق یک قطعه تمبر 20 ریالی منتشر شد.

اسفند 58 : اولین سری تمبرهای پستی جمهوری اسلامی ایران در 10 قطعه از 50 دیناری تا 200 ریالی منتشر شد.

25 خرداد 59 : برای اولین و آخرین بار برای تجلیل از دکتر علی شریعتی یک قطعه تمبر 5 ریالی چاپ شد.

17 مهر 59 : برای اولین بار دو قطعه تمبر برای بزرگداشت روز جهانی قدس منتشر شد.

 

30 شهریور 60 : اولین تمبر مربوط به جنگ تحمیلی با موضوع بزرگداشت ارتش چاپ شد.

20 اسفند 60 : برای اولین و آخرین بار تمبری به مناسبت میلاد حضرت مسیح علیه السلام به چاپ رسید.

13 آبان 62: تمبر مشهور تسخیر لانه جاسوسی منتشر شد. این تمبر سر و صدای زیادی در جهان بپا کرد.

18 دی 64 : تمبری به مناسبت بزرگداشت امیر کبیر به چاپ رسید.

22 بهمن 66 : برای اولین بار یک بلوک تمبر بزرگ ( که خودش شامل 16 تمبر بود ) در دو مدل با دندانه و بدون دندانه به چاپ رسید. این بزرگترین تمبری است که تاکنون در جمهوری اسلامی به چاپ رسیده است.

19 شهریور 67 : اولین تمبر ورزشی بعد از انقلاب به مناسبت المپیک 1988 سئول به چاپ رسید.

15 تیر 68 : اولین تمبر یادبود امام راحل به چاپ رسید.

1 آذر 69 : اولین تمبر به مناسبت ورود آزادگان به وطن به چاپ رسید.

6 دی 69 : یک سری 16 قطعه ای به مناسبت کنگره بزرگداشت فردوسی به چاپ رسید. این مجموعه جزو زیباترین ، گرانبهاترین و پر تعدادترین تمبرهای یادگاری منتشر شده در بعد از انقلاب است.

 

27 اردیبهشت 71 : برای اولین بار یک سری تمبر در 5 قطعه به مناسبت روز جهانی مخابرات منتشر شد که طرح هر یک از تمبرها در تمبر بعدی هم ادامه می یافت ( این 5 تمبر با هم یک طرح را به نمایش میگذاشتند ).

25 اسفند 74 : تمبر نوروز 75 در 4 قطعه و با نقش پرندگان به چاپ رسید. این اولین تمبرها با عکس حیوانات است که بعد از انقلاب به چاپ رسیده است.

11 مرداد 77 : تمبر یادبود دوم خرداد 76 به چاپ رسید. نقش این تمبر پرنده ای است که در حال رای انداختن به صندوق است.

20 خرداد 77 : تمبر یادبود حضور ایران در جام جهانی فوتبال در فرانسه به چاپ رسید.

20 مرداد 78 : اولین تمبر نجومی بعد از انقلاب با موضوع خورشید گرفتگی 78 به چاپ رسید.

 

24 آذر 81 : تمبر مشترک  ایران و برزیل به چاپ رسید. این اولین تمبر مشترک است که بعد از انقلاب چاپ شد. در سالهای بعد تمبرهای مشترکی با کشورهای چین ، روسیه ، ونزوئلا ، اوکراین ، اسپانیا ، مغرب ، قرقیزستان ، تاجیکستان ، قزاقستان ، هندوستان ، پرتغال ، کوبا و اندونزی هم چاپ و منتشر شد.

2 شهریور 82 : یک قطعه تمبر 600 ریالی با موضوع شهدای دولت به چاپ رسید. در کنار هر یک از این تمبرها ، قطعه ای بدون درج قیمت وجود دارد که دست خط آقای خاتمی در بزرگداشت شهدای دولت در آن چاپ شده است. بدلیل وجود این دست خط ، این تمبر خیلی سریع به یکی از گرانترین تمبرهای بعد از انقلاب تبدیل شد و روز بروز هم قیمت آن بالاتر میرود.

18 شهریور 82 : یک بلوک یادگاری بسیار زیبا با موضوع تمبر مشترک ایران و روسیه به چاپ رسید. طراحی این بلوکهای بگونه ای است که طرح از قطعات تمبر به بیرون ( کاغد حاشیه ) هم میرود که این امر زیبائی آن را صد چندان میکند. اینکار در سالهای بعد در تمبرهایی با موضوع زلزله بم ، ماهیان زینتی آب شیرین ، ماهیهای زینتی آب شور ، نمایشگاه تمبر سنگاپور ، گربه های اهلی ایرانی ( از سریهای گران قیمت ) نمایشگاه ژاپن ، خلیج فارس ، اصفهان ، مشروطه ، مجمع مجالس آسیایی ، سال پیامبر اعظم ، آزادگان و لاک پشتهای دریایی تکرار شد که مجموعه هایی زیبا آفرید.

12 آبان 83 : تمبر 4 نفر از چهره های ماندگار به چاپ رسید. این اولین بار بعد از انقلاب بود که تمبری یا تصویر افراد در قید حیات چاپ میشد.

30 اردیبهشت 87 : یک قطعه تمبر 650 ریالی به مناسبت شهادت عماد مغنیه به چاپ رسید. در این تمبر نقش امضای مقام معظم رهبری در ذیل پیامی که به مناسبت شهادت عماد صادر فرموده بودند چاپ شده است. بدلیل وجود این امضاء این تمبر خیلی سریع افزایش قیمت پیدا کرده و جزو تمبرهای گران قیمت بعد از انقلاب محسوب میشود.

سال 88 : تمبری با عنوان حماسه 40 میلیونی با موضوع انتخابات 22 خرداد 88 به چاپ رسید. برای اولین بار بعد از انقلاب ، تصویر رئیس یک دولت در زمان زمامداریش ( دکتر احمدی نژاد ) در این تمبر چاپ شد. همچنین تصویر مقام معظم رهبری هم در کنار تصویر آقای احمدی نژاد در این تمبر چاپ شده است ( 1 تصویر از مقام رهبری و چند تصویر از رئیس جمهور ) . عکس انتخاب شده برای این تمبر مربوط به گردهمایی معروف هواداران آقای احمدی نژاد در میدان ولیعصر تهران است.

سال 89 : تمبری به مناسبت ساخت ناوشکن جماران به چاپ رسیدکه در آن تصویر مقام معظم رهبری در زمینه پرچم ایران به چاپ رسیده است. تصویر مقام رهبری در این تمبر به طرز بسیار مناسبتری نسبت به تمبر انتخابات 88 چاپ شده است. 

 

در سال 89 با خرید دستگاههای جدید چاپ ، کیفیت چاپ تمبرها بسیار بالا رفت و زیبایی آن افزایش یافت. البته هنوز در زمینه طراحیها مشکلاتی هست که انشاءالله با استفاده از طراحان خوش فکر و هنرمند، این مشکلات هم حل شده و کیفیت و تنوع طراحی ها هم بهتر میشود.

 

/ 1 نظر / 4 بازدید

عالی وکامل بود