اطلاع رسانی رویت هلال و جدول داده های رصدی

فرآیندهای مربوط به راه اندازی سایت و دسته بندی داده ها در حال انجام بود که خبری رو در سایت گروه غیر حرفه ای رویت هلال ایران خوندم. ظاهرا" همکاران و دوستان گرامی عضو این گروه تصمیم داشتند کاری مشابه رو انجام بدهند. اونطور که در خبر اومده بود ، سازماندهی مربوط به این برنامه خیلی کاملتر و مفصلتر از اون چیزی بود که بنده در نظر داشتم انجام بدم. برای همین ، از تصمیم اولیه برای فعالیت مجدد سایت کمان آسمانی منصرف شدم. به نظرم مناسبتر اومد که یه کار کامل در کشور انجام بشه و از فعالیتهای موازی خودداری کنیم.

 

سال 89 به اتمام رسید. تاکنون نتایجی از فعالیت گروه غیر حرفه ای رویت هلال ایران در زمینه جمع آوری داده های رصدی منتشر نشده. یه اتفاق دیگه هم افتاده و پایگاه اطلاع رسانی رویت هلال ، تقریبا" غیر فعال شده. فکر کنم ادامه ی روند کنونی خوب نباشه. باید دوباره بخشی از فعالیتم رو به موضوع اطلاع رسانی رویت هلال اختصاص بدم. اینکار رو از همین هفته آغاز میکنم. در مورد ایجاد بانک اطلاعات رصد هلال هم تلاش دارم بگونه ای فعالیت کنم تا نتایج حاصله برای دوستان گرامی در گروه غیر حرفه ای رویت هلال ایران هم قابل استفاده و بهره برداری باشه. دوستانی که مایلند گزارش رصدهاشون رو مستقیما" برام ارسال کنند ، فعلا" این گزارشها رو به نشونی amehrani2001@yahoo.com بفرستند. بقیه ی گزارشها رو خودم از سایتهای اطلاع رسانی دیگه که اجازه ی انتشار مطالب سایت رو ( با ذکر منبع ) داده باشند جمع آوری خواهم کرد.

 

ایده ی بنده در مورد جدول اطلاعات رصدی ، ایجاد یه فایل Excel است که بتونه خیلی سریع امکان مقایسه ی مختصات هلالهای آتی رو با نتایج رصدهای گذشته فراهم کنه. چیدمان اطلاعات در این جدول بر اساس تاریخ رصد نخواهد بود بلکه جدائی زاویه ای ملاک اصلی در این رابطه خواهد بود. حسن بزرگ تهیه ی این فایل در قالب Excel اینه که میشه خیلی راحت داده ها رو بر اساس سایر پارامترهای رویت هلال از کم به زیاد و یا بالعکس منظم کرد ( برای نمونه تنظیم بر اساس ارتفاع ، فاز ، ضخامت هلال و ..... ).

اگر دوستان و همکاران گرامی پیشنهاد بهتری در این رابطه دارند ، خوشحال میشم که راهنمایی کنند

/ 0 نظر / 2 بازدید