وضعیت رویت پذیری هلال رمضان 1432

صبح امروز ( شنبه 8 امرداد ) برای رویت آخرین هلال صبحگاهی شعبان 1432 عازم کوه صفه شدم اما بدلیل وجود لایه های متراکم غبار در افق شرقی ، موفق نشدم این هلال رو با دوربین 15 در 80 رویت کنم.

اگر عمری باقی باشه فردا صبح عازم تهران میشم تا با حضور در ستاد استهلال به بررسی نتایج حاصل از رصد هلال رمضان که توسط رصدگران گرامی در سرتاسر کشور انجام میشه بپردازم. بطور خلاصه در مورد وضعیت رویت پذیری هلال در روز یکشنبه میشه اینجور گفت که اولا" تحت هیچ شرایطی امکان رویت هلال در غروب روز یکشنبه و در پهنه ی ایران با چشم غیر مسلح وجود ندارد ، ثانیا" از نظر مختصات هلال شرایط رویت پذیری با چشم مسلح در بعد از غروب خورشید در نیمه ی جنوبی کشور مناسبتر از نیمه ی شمالی است ( البته کار دشواری خواهد بود بخصوص که شرایط جوی هم در این فصل ، رصد رو پیچیده تر میکنه ) ، و ثالثا" تحت شرایطی امکان رویت هلال در روشنایی روز ( بخصوص در زمانهای نزدیک به غروب خورشید ) وجود داره که البته در این مورد هم داشتن شرایط مناسب جوی و آسمان عاری از ابر و گرد و غبار شانس رویت شدن هلال رو افزایش میده.

در کل باور من اینه که فردا تعداد گزارشهای زیادی از رویت شدن هلال بدست ما نخواهد رسید. اگر این اتفاق روی بده ، کار سخت میشه و حتی احتمال میره که روز دوشنبه 10 امرداد بعنوان یوم الشک ( روز 30 شعبان ) اعلام بشه. باید منتظر موند و دید چی پیش میاد. ذکر این نکته هم لازمه که در مورد چگونگی رویت پذیری و یا رویت ناپذیری این هلال خاص بدلیل واقع شدنش در محدوده ی بین دیده شدن و دیده نشدن ، بین کارشناسان نجومی رویت هلال اتفاق نظر وجود نداره.

/ 6 نظر / 3 بازدید
حسين

بابا تو رو خدا وضعيت ما رو معلوم كنيد. كي معلوم ميشه دوشنبه اول ماه رمضانه يا سيام شعبان؟

امیر حسن زاده

گزارشهای رویت را در سایت هلال ماه دیدم. آیا اطمینان بخش نبود؟! ولی چرا اینقدر دیر معلوم شد

نیما مسیبی

با عرض سلام و تبریک به مناسبت رسیدن ماه مبارک رمضان و خسته نباشید خدمت شما، جناب آقای مهرانی در چند رویت بحرانی گذشته من از طریق کالیبره کردن دوربین نظامی و استفاده از میلیم و تبدیل درجه به آن به جسنجوی هلال می پرداختم که این کار با استفاده از خورشید صورت گرفته و دقت آن با یک سیاره مانند زهره با مشتری تست می شد. در دو رصد قبلی این کار دقت بسیار بالایی داشت و سیاره تقریبا در میدان دید دوربین قرار می گرفت (کمتر از 0.5 درجه که با توجه به میدان دید 3 درجه ای دوربین های 120*20 ارتش قابل قبول است). متاسفانه در این رصد مانند چند رصد قبلی موفق به رویت نشدم، در حالیکه دوستان با دوربین های مشابه هلال را رویت نموده اند. بیشتر به دنبال علل احتمالی عدم رویت هلال هستم. در واقع از حضور هلال در میدان دید دوربین مطمئن هستم و این عدم رویت جای سوال دارد. خواستم نظر و پیش نهاد شما و دیگر دوستان را در این زمینه و عدم شکار هلال و یا استفاده از روش های دقیقتر جویا شوم با تشکر...

نیما

با سلام، متوجه سوال بنده شدید آقای مهرانی؟

نیما

درسته، البته صحبت من کلا در مورد رویت با دوربین بود. به هر حال ممنون...

مهدی خورسندی

با سلام ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات جنابعالی و تبریک بابت وبلاگ شخصیتان( البته بنده تازه این وبلاگ را پیدا کردم ) چرا با توجه به گزراشات رصدی و وجود ماه در آسمان ایران از لحاظ علمی چرا دوشنبه اول ماه مبارک رمضان اعلام نگردید؟ با تشکر