آموزش خلبانی با FS در شب چهارشنبه سوری

دوشنبه بنا بود فروشگاه کلارکی ، بار ریف و ماهی آب شور بیاره. سری به این مغازه زدم و گفتند بدلیل بروز مشکلاتی در گمرک ، بار با تاخیر و در ساعت 23 بدستمون میرسه. معمولا" وقتی بار جدید میاد ، بهترین اقلام بار در همون دقایق اولیه و توسط افراد پا بکار و دوستان فروشنده ، برچیده میشه و باقیمونده میمونه برای بقیه مشتریها. ساعت 23 مجددا" به این مغازه مراجعه کردم اما چون هنوز بار نرسیده بود ، توی ماشین موندم و کمی موسیقی ملایم سنتی گوش کردم. یه ساعت گذشت و خبری نشد. قید خرید رو زدم و برگشتم.

 

دیروز غروب همراه با همسرم مجددا" به این مغازه سر زدیم. همونطور که پیش بینی میکردم ، گل کار به اتمام رسیده بود. توی بار جدید چند قطعه سنگ مرجانی بود که روش تعداد زیادی کرم لوله ای کریسمس قرار داشتند. با اینکه این کرمها خیلی کوچک و ریز بودند ( بین 3 تا 10 میلیمتر ) اما تنوع رنگشون خیلی زیاد بود ( بنفش ، زرد ، قرمز ، سبز ، نارنجی ، آبی ، رنگهای ترکیبی و ... ). یکی از این مجموعه ها رو خریدم.

 

بنا شده بود چهارشنبه سوری رو خونه ی یکی از دوستان باشیم. آتشی روشن کردیم و دقایقی رو در کنار گرمای فوق العاده به گفتگو گذروندیم. بچه ها مشغول بازیهای رایانه ای شدند و من به یادگیری برخی دروس جالب ؛ تاثیر عوامل جوی در دید ، انواع ابرها و پرواز با آلات دقیق. این آخری از همه هیجان انگیزتر بود.

 

بعضی وقتها با نرم افزار Flight Simulator خودم رو سرگرم میکنم و پرواز با هواپیماهای مختلف رو انجام میدم. تا بحال فقط ماموریتهای از قبل تعیین شده در این بازی رو انتخاب میکردم و سعی داشتم اونها رو به اتمام برسونم. بخاطر عدم تسلطم روی فرامین پرواز ، هواپیمای من بیشتر مواقع مثل تکه پلاستیکی که باد مرتب به اینطرف و اونطرف میبره در میاد ( اگر این پروازها و این هواپیماها واقعی بودند توی سه سوت جان همه رو تقدیم حان آفرین میکردم!! ).

اما این نرم افزار که ظاهرا" برای بازی طراحی شده ، میتونه خیلی جدی و دقیق هم عمل کنه. تمامی دستورالعملهای پرواز واقعی ( مسیرها ، فرامین پرواز ، تنظیمات رادیوی و .... ) میتونه بصورت کاملا" واقعی تنظیم بشه و حس و حال یک پرواز حقیقی رو ( با تمام پیچیدگیهایی که داره ) ایجاد کنه. دیشب نحوه ی پرواز با آلات دقیق رو یاد گرفتم و چند تمرین ساده انجام دادم. هیجان این پرواز واقعی برام اونقدر زیاد بود که حتی وقتی ساعت 45 دقیقه بامداد به خونه برگشتیم ، با کامپیوتر منزل یه بار دیگه این تمرین رو انجام دادم. در این نرم افزار ، تمامی مراحل پرواز بصورت گرافهایی ثبت میشه و میتونیم با دیدن این گرافها متوجه بشیم که پروازمون چطور بوده.

امکانات این نرم افزار فوق العاده است  برای مثال ، تمامی فرودگاههای کوچک و بزرگ ( خاکی و آسفالته ) ایران و اکثر کشورهای دنیا در اون وجود داره ( اون هم با شکل و هیبت حقیقی ). با آموزشی که دیشب دیدم فکر کنم بتونم در ایام تعطیلات نوروزی ، یه جهانگردی اساسی انجام بدم و بدون هیچ خرج و مخارجی ، مرتب از این فرودگاه به اون فرودگاه پرواز کنم و دور دنیا رو بچرخم!

 

متنوع بودن برنامه ی های دیشب ، گل بود ، با پیروزی غرور آفرین سپاهان ، به سبزه هم آراسته شد. دم بروبچه های تکنیکی سپاهان گرم که آبروی فوتبال ایران و اصفهان رو خریدند.

 

/ 0 نظر / 22 بازدید