یادداشت 23 تیر 1397

دیروز دوباره دست به چوب شدم اما خدای ناکرده نه برای دعوا بلکه برای ساختن!


بنا داشتم روز گذشته همراه با همکارانم برای صعود به قله علی جوق سمیرم برم اما چون شنبه باید برای پیگیری بیماری به دکتر مراجعه کنم و نتیجه ی یک ماه مصرف دارو با دریافت جواب آزمایش خون مشخص بشه ، ترجیح دادم این هفته هم کوهنوردی سنگین نداشته باشم تا با پزشک مشورت کنم.


از فرصت روز تعطیل و بودن توی خونه استفاده کردم و چیدمان گلخونه ی پشت بام رو تغییر دادم. برای اینکار لازم بود که دو تا میز جدید بسازم. هنوز از قطعات چوب دست دومی روسی که پارسال برای ساخت گلخونه خریده بودم مقداری باقی مونده. با استفاده از اره برقی و نبشیهای کوچک و پیچهای MDF از اونها دو تا میز ساختم. شاید این میزها از نظر شکل ظاهری چندان شکیل به نظر نرسه (بخصوص در قسمت پایه ها که بعضی وقتا زار میزنه!!!) اما بسیار کارآمد هستند و زیبایی خاصی به محیط گلخونه میده. اینکار رو در دو مرحله انجام دادم. یه بار از ساعت 08:30 صبح تا ساعت 13:20 ظهر و مرحله ی دوم از ساعت 18:30 تا موقع اذان مغرب


با استفاده از این میزهای جدید و قدری تغییر محل میزهای قبلی شکل و شمایل گلخونه خیلی بهتر از قبل شد. الان تمام کاکتوسهای هم جنس و هم سایز در کنار هم در فضایی جمع و جور قرار داده شده اند و این جمع و جور بودن ضمن اینکه کار رسیدگی روزانه و نگهداری و آبیاری رو ساده تر میکنه ، جلوه ی بیشتری هم برای فضای گلخونه ایجاد کرده. جنس این چوبها بگونه ای است که وقتی کمی آب به اونها میخوره ، بوی عطر خاصی رو در فضا منتشر میکنند. در این مواقع گلخونه اونقدر جذاب میشه که دلم میخواد ساعتها اونجا بمونم و قدم بزنم و گلها رو ببینم.


دیشب کار رسیدگی به گلخونه رو با آبیاری به اتمام رسوندم. الان هر 5 روز یکبار به کاکتوسها آب میدم. شاید لازم باشه این مدت رو به 4 روز یکبار برسونم چون هوا خیلی گرم شده. ساعت 21:45 خسته و کوفته برگشتم پایین اما از نتیجه کارم خیلی راضی بودم ؛ الحمد لله رب العالمین


توی روزهای گذشته مقدار زیادی بذر کاکتوس از گلخونه ام جمع آوری کردم. قصد دارم فضای ویژه ای رو برای کاشت بذر آماده کنم تا در این زمینه هم تجربه ام زیاد بشه. کنترل نور ، دما ، رطوبت ، تهویه و مبارزه با قارچ و آفت مهمترین ارکان کاشت بذر است. شاید لازم باشه دوباره دست به چوب بشم و یه اطاقک کوچولو برای اینکار بسازم!

/ 0 نظر / 90 بازدید