برنامه های این هفته

هفدهم مهر ماه برای اولین بار به یکی از شعب بانک پارسیان مراجعه کردم. باید برای قرار گرفتن در نوبت یک شماره الکترونیکی میگرفتم. تعدادی شماره که مراجعین قبلی گرفته بودند ولی به هر دلیل استفاده نشده بود روی میز قرار داشت. یکی از آنها را برداشتم و در همان لحظه هم آن شماره فرا خوانده شد ( این روباید به حساب خوش شانسی بذارم چون هنوز چند نفر دیگه بودند نوبتشون نرسیده بود ). پشت باجه مربوطه روی صندلی نشستم. در بانکهای دیگه ، مشتری باید ایست خبردار پشت باجه بایسته.

چندیدن و چند کار مختلف بانکی داشتم ؛ از افتتاح انواع حسابهای بانکی گرفته تا نقد کردن چک بین بانکی. خانمی که متصدی باجه بود با دقت و سرعت کارم رو انجام داد ؛ کارهایی که حدود 1 ساعت به طول انجامید. این روش سرویس دهی به مشتری و ارباب رجوع فوق العاده است. بارها تصمیم داشتم  در محیط اداری شهرداری هم این روش رو پیاده کنیم اما تنوع فراوان فعالیتهای ما ( در مقایسه با بانکها ) باعث شده هنوز نتونم دست اندرکاران ( همکاران و روسا ) رو برای اجرای این مهم متقاعد کنم. همه نگران هستند که انجام اینکار بدون در اختیار داشتن زیرساختهای اولیه ممکنه باعث برهم ریختن اوضاع بشه ؛ که البته حق دارند نگران باشند.

در هر صورت به قول قدیمیها ، اگه یک روز از عمرم هم باقی مونده باشه باید این شیوه رو عملیاتی کنم. الان ارباب رجوعهای ما با اینکه زمان معطلیشون کم شده اما از اینکه برای انجام یک کار باید به میزهای مختلف رجوع کنند ناراحت هستند ؛ و البته اینها هم حق دارند که ناراحت باشند. الان هر ارباب رجوع ما ، باید کارش رو از طریق مراجعه به 4 میز مختلف انجام بده ( قبلا" 6 تا بود ولی با قدری تغییر و تحول 2 تا از اونها رو در بقیه ادغام کردیم ). ایده آل ما در این مرحله حذف 2 تا 3 میز دیگه است. در آینده هم شاید بشه برخی از سرویسها رو بدون لزوم مراجعه ارباب رجوع به شهرداری ، در اختیارش قرار بدیم. ( مثل همیشه دوست دارم در تعیین اهداف آرمانگرا و ایده آل نگر ، و در اجرا واقع بین و منطقی باشم )

 

 

تغییر در روش حسابداری شهرداری ، شکل جدی تری بخودش گرفته. بخشی از این تغییرات رو بصورت داوطلبانه و از چند ماه پیش آغاز کرده بودیم. میدونستم که دیر یا زود این تغییر باید رخ بده و برای همین تصمیم گرفتم بجای اینکه صبر کنم تا این تغییر به صورت یک دستور اداری به من ابلاغ بشه ، خودم به استقبالش برم. خوشبختانه این حرکت تاثیر خودش رو گذاشت و حالا مجموعه ی مدیریتی شهرداری با دیدن ارزشهای این تغییر روش ، خواهان عملیاتی شدن اون در کل واحدهای شهرداری شدند.

در زندگی هم به نظرم باید همینطور عمل کنیم. بجای فرار از موضوعات مختلفی که ممکنه یه روزی به سراغمون بیاد و به ما تحمیل بشه ، بهتر است با دوراندیشی و درایت خودمون به سراغشون بریم و به اونها بپردازیم تا هم شناخت بهتری از موضوع پیدا کنیم ، هم آمادگی لازم برای مواجهه با اون رو بدست بیاریم و هم اینکه در مواردی شرایط مورد نظر خودمون رو حکمفرما کنیم.

 

 

در یک تغییر رویه برای ارائه خدمات بیشتر به کارکنان شهرداری و همینطور آمادگی برای ارائه سرویس های جدیدتر به شهروندان ، از این هفته استفاده ی بیش از پیش از بانکداری الکترونیکی رو شروع میکنیم. با اینکه یکی دو سالی میشه که این شعار توسط برخی واحدهای اداری ما داده شده اما با تلاش زیاد موفق شدم موضوع رو از حال شعاری خارج کرده و شکل مناسبتری به اون بدم. اجرای بی مقدمه اینکار ( که همون شعاری بودن پروژه بود ) میتونست باعث ایجاد مشکلات عدیده و حذف همیشگی بانکداری الکترونیکی از برنامه کاری شهرداری بشه. من کاملا" با استفاده از این روش موافق بودم اما لازم بود برخی زمینه چینیها هم انجام بشه که بحمدالله با تلاش گروهی ، تونستیم اینکار رو به نقطه قابل قبولی برسونیم.

باید یادمون باشه که هیچ چیزی ثابت نیست و همه چیز در حال تغییر و تحوله. زندگی امروز کاملا" متفاوت از زندگی دیروز و فردا است. باید همیشه برای تغییر آماده باشیم. از تغییر نباید ترسید ( همون اندازه که نباید در وادی تغییر بی گدار به آب زد ) . اگر متوجه تغییرات نباشیم مثل دایناسورهای خواهیم شد ؛ یعنی اینکه به یکباره نیست و نابود میشیم و دیگه تنها فسیلی از ما برای عبرت دیگران باقی خواهد ماند.

 

 

ستاد استهلال استان اصفهان در سالهای اخیر منشاء کارهای بزرگ و ارزنده ای بوده است. تعداد گروههای رصدی این ستاد زیاد نیست اما همه ی این گروهها متخصص و حرفه ای عمل میکنند. ثبت چندین رکورد ارزنده و انجام چندین رصد خارق العاده و بسیار مهم ، بخشی از دستاوردهای رصدگران پر توان این استان است. در چند سال اخیر هم رصدهای برو بچه های استان اصفهان تاثیر مهمی در اعلام اول ماههای رمضان و شوال داشته است( که البته در این رابطه ، دوستان دیگری هم از شهرها و استانهای دیگه منشاء خیر و برکت بودند ). با همه ی این احوال به نظر میرسه زمان یک خانه تکانی اساسی و سازماندهی مجدد برای ستاد استهلال استان اصفهان فرا رسیده باشد. کار امروز را دیگر نمیشود با برنامه ها و روشهای قدیمی به پیش برد. این هفته ، سرآغاز تغییرات در این ستاد خواهد بود است و بنا داریم سازماندهی نوین را با استفاده از نظرات و همکاری همه ی رصدگران و دست اندرکاران رویت هلال این استان انجام دهیم.

 

 

این هفته ، هفته ی پر کاری است و امیدوارم هفته ی پر ثمری هم باشد ، انشاءالله

 

/ 4 نظر / 7 بازدید
اثنی عشری

سلام از آشنایی با شما خوشوقتم پست جالبی بود کاش همه مسئولان اینگونه به روز بودند و حوصله تغییر و تحول را داشتند

ذوالفقاری راد

با سلام و درود خوب خسته نباشید واقعا روزهای پرکاری را طی کرده اید البته منظورم امور استهلال است جناب مهرانی اتفاقا بنده قبل از اعزام به مناطق رصدی و پس از آن با جناب آقای جانقربانی و سرکار خانم میر شمشیرگران شاید جمعا 4 ساعتی صحبت داشتم پیشنهادهای زیادی دادم که اگر نیاز باشد و محلی حقیقی یا مجازی را تعیین نمایید عرض میکنم واقعا خوشحال می شوم که تغییر و تحولاتی که نام بردید همه راصدان را بیش از پیش در مقابل مسیولینی که به دیده ها و گفته های آنان چه بجا اطمینان نموده اند، سرافراز نماید انشاالله

علیرضا بوژمهرانی

جناب آقای ذوالفقاری. انشا’الله بزودی جلسات ویژه و مستمر در این خصوص خواهیم داشت. همانگونه که عرض شد یک خانه تکانی اساسی در روشها و سیاستها در پیش است.

علیرضا بوژمهرانی

سرکار خانم اثنی عشری. ممنون از لطفی که داشتین. جامعه ی ما زمانی رشد و تعالی پیدا میکنه که تک تک عناصر و اعضای اون ( که همه ی ما رو هم شامل میشه ) در جهت رشد و تعالی خودشون گام بردارند. اگر مردم حرکتی رو به رشد داشته باشند ، اگر از تغییرات بوجود اومده آگاه باشند و اگر خودشون رو با اون تغییرات هماهنگ کنند ، هر مسئولی هم ناچار است در همین جهت و البته چند گام جلوتر حرکت کند.