یادداشت 10 شهریور 1394 - لزوم توجه به محیط زیست و حیات وحش ایران

نهم شهریور ماه ، به نام روز یوزپلنگ ایرانی نامگذاری شده تا توجه همگان به لزوم حفاظت از محیط زیست و حیات وحش کشور جلب بشه. تاریخچه این مناسبت به سال 1373 برمیگرده.

 

در نهم شهریور ماه سال ۱۳۷۳ در شهرستان بافق ، یک یوزپلنگ ماده به همراه سه توله‌اش برای نوشیدن آب به سوی نخلستان‌های اطراف بافق اومده ، اما در میان تعدادی از مردم محلی ناآگاه محاصره میشه و یوز مادر پس از مدتی مقاومت در برابر حملات و ضربات مردم که توسط سنگ و چوب بهش وارد میشه فرار میکنه اما سه توله‌اش گرفتار میشن. یکی از شاهدان، خودش رو به اداره محیط زیست بافق میرسونه و ماموران محیط زیست رو مطلع میکنه. زمانیکه ماموران به محل می‌رسن با لاشه بیجان یکی از توله‌ها مواجه میشن اما دو توله دیگه با وجود جراحات شدید همچنان زنده بودند و به یزد منتقل میشن. شدت ضربات وارده بر سر و روی یکی از توله‌ها باعث مرگش در میانه راه میشه. توله سوم در یزد توسط دامپزشک مداوا میشه اما برای نجات از مرگ بلافاصله به تهران منتقل میشه. طبق گزارش‌های محیط‌بانان بافق، ماده یوز هر روز به نزدیکی شهر و نخلستان می‌آید تا توله‌های رو جستجو کنه اما بعد از یک هفته جستجوی ناکام، دیگه در محیط دیده نشد.

 

یوزپلنگ تبدیل به نمادی شده از محدود شدن هر روزه محیط زیست جانوری ایران که ناشی از دست اندازی مردم و ارگانها به محل زندگی جانوران است. گسترش شهرها و روستاها ، تخریب مراتع ، جاده های ارتباطی و .... محدوده­ی زندگی جانوران رو داره کوچک و کوچکتر میکنه. در این تنگنا ، شکار و قاچاق برخی جانوران به خارج از کشور (بخصوص پرندگان شکاری ایران) هم مزید بر علت شده.

 

اگر همینطور پیش بره ، شاید نسل حاضر ایرانیان ، آخرین نسلی باشند که در این کشور جنگل و جانوران وحشی بی نظیری همچون یوزپلنگ ، پلنگ ، گورخر ایرانی ، پرندگان شکاری ، قوچ ، بزکوهی ، گوزن زرد و .... رو در زمین و آسمون ایران مشاهده خواهند کرد.

 

به عنوان یه کوهنورد و علاقمنده به طبیعت ، در هر حضور در طبیعت بکر ، تمام تلاشم رو میکنم تا حضورم در طبیعت کمترین آسیب و مزاحمتی برای جانوران (حتی حشرات) نداشته باشه. امیدوارم همه­ی مردم ما دغدغه حفاظت از محیط زیست و حیات وحش کشورمون رو داشته باشند و کمک کنند تا جانوران هم در این پهنه­ی باستانی و ملی ، روز و روزگاری بهتر از قبل داشته باشند ؛ انشاءالله

 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 94 بازدید
پیمان

سلام جناب مهرانی خداقوت باتوجه به خشکی رودخانه تقریبادرتمامی روزهای هفته کوه صفه پذیرای ورزشکاران و اقشارمختلف شهرمون شده و با یک نگاه مختصر به محیط صفه و تقریبا تمامی مسیرها میتوان وضعیت نابسامان نطافت را مشاهده کرد.اگه امکان داره تدارک یه نظافت همگانی را دریکی ازایام هفته که تقریبا تمامی گروههای محترم حضوردارند توی برنامه هاتون قراربدید.متشکرم و موفق باشید