یادداشت 13 دی 1397 - زمان تکثیر هاورتیا از طریق جدا کردن پاجوشها

بنام خدا

 

عصر پنج شنبه بارانی شما بخیر.

 

از اواخر پاییز تا اوایل بهار (قبل از گرم شدن هوا) بهترین زمان برای تکثیر هاورتیا از طریق جدا کردن پاجوشها است. امروز روش انجام اینکار رو براتون توضیح میدم. کار رو با انتخاب یه هاورتیا که پاجوشهای اون به اندازه کافی بزرگ شدند شروع میکنیم. این یه هاورتیا برفکی است که سه پاجوش مناسب و خوب داره.

 

weblog4935.jpg

 

با زدن ضربه های ملایم به ته گلدون ، گیاه رو با دقت و بدون آسیب دیدن ریشه ها و برگها از گلدون خارج میکنیم.

 

weblog4936.jpg

 

حجم انبوه ریشه و رنگ روشن اون نشون میده که گیاه سالم و شادابی است. به آرومی و با دقت خاک اطراف ریشه رو جدا میکنیم بصورتی که به ریشه ها هیچ آسیبی نرسه.

 

سپس خیلی ملایم ریشه ها رو با انگشتانمون میگیریم و عین شانه کردن اونها رو به آرامی میکشیم. با اینکار اگه بخشی از ریشه ها پوسیده یا ضعیف باشند کنده میشن و ریشه های قوی و سالم باقی خواهند موند.

 

برای جدا کردن پاجوشها نباید اونها رو به طرف بیرون کشید. اینکار باعث خرابی اونها خواهد شد. باید ابتدا پاجوش را از وسط بگیریم و سپش سر اون رو به طرف بیرون به سمت ریشه ها خم کنیم. وقتی پاجوش قدری از گیاه مادری فاصله گرفت محل اتصال پاجوش به گیاه رو گرفته و با کشیدن به طرف پایین پاجوش رو از همین محل اتصال از گیاه مادری جدا کنیم.

 

weblog4937.jpg

 

معمولا" با این روش اگه پاجوش به اندازه کافی رشد کرده باشه موقع جدا شدن ، همراه با مقداری ریشه جدا میشه. اما اگه به هر دلیل پاجوش بدون ریشه جدا شد مهم نیست. با قدری مراقبت ، پاجوشها ریشه دار خواهند شد. در عکس بالا گیاه مادری در سمت چپ قرار داره ، دو پاجوش با ریشه جدا شده و پاجوش سمت راست پایین بدون ریشه است


weblog4938.jpg

 

بر اساس اندازه پاجوشها اونها رو در گلدون قرار میدیم. من از دو گلدون سایر 8 و یک گلدون سایز 6 برای پاجوشهای جدید و گلدون سایز 10 برای گیاه مادری استفاده کردم.

 

امروز یه هاورتیا زبرا (گورخری) خط درشت رو هم به همین روش تکثیر کردم.

 

weblog4939.jpg

 

weblog4940.jpg

 

weblog4941.jpg

 

در عکس آخر اگه دقت کنید 4 برگ تکی رو هم میبینید (پایین راست) که از گیاه مادری جدا شده. این برگها رو نباید دور بریزیم. هاورتیا رو میشه از طریق یک تک برگ هم تکثیر کرد (البته زمان بیشتری برای رشد نیاز داره)

 

weblog4942.jpg

 

پاجوشهای خیلی کوچک ( مثل نمونه عکس بالا) رو نباید جدا کنیم. اینها باید روی گیاه مادری بمونه تا بعدها جدا بشه

 

weblog4943.jpg

 

موفق باشید.

/ 0 نظر / 17 بازدید