یادداشت 2 امرداد 1394 - تغییراتی در کادر و امور اجرایی هیات کوهنوردی استان

از فردا روند تغییراتی که مدتها در مورد اونها بررسی و مشورت داشتم رو در هیات کوهنوردی استان آغاز خواهم کرد. یکی از تصمیماتی که باید اتخاذ میشد انتخاب دبیر هیات و اضافه نمودن افرادی با تجربه در هیات رئیسه بود. بلاخره در این دو موضوع به نتیجه نهایی رسیدم. انشاءالله فردا همنوردان گرامی جنابان آقایان ابراهیم نادری و کریم عاطفت رو به ترتیب برای تصدی سمتهای "دبیر هیات" و " عضو هیات رئیسه" به اداره کل ورزش و جوانان معرفی خواهم کرد. طی ماهها آتی نیز ، دو همنورد با تجربه دیگه (یکی از آقایان و دیگری از بانوان) به اعضای هیات رئیسه اضافه خواهند شد.

در اینجا لازمه از خدمات چندین ساله پیشکسوت گرامی و ارجمند جناب آقای عباسی که زحمات زیادی رو در اداره امور هیات و در سمت "دبیر هیات" محتمل شدند صمیمانه تشکر و قدردانی کنم. تغییر یه اصل اجتناب ناپذیر است که در جهت بهبود و پیشرفت امور و ارائه طرحها و ایده های نو ، لازم و ضروری است. همیشه میشه به انتصابها ، جابجاییها ، عزلها و نصبها انتقاد کرد و پنداشت که رویکردهای بهتر دیگری هم وجود داشته. این نگرش و انتقاد شاید درست باشه اما به هر حال هر کسی از دید و زاویه نگاه خاص خودش به موضوعات نگاه میکنه. بنده هم با توجه به برنامه ها و نظراتی که دارم ، احساسم اینه که این تغییرات به این صورتی که اعلام کردم برای پیشبرد برنامه های هیات مناسبتر خواهد بود اما هر زمان که به این جمع بندی برسیم که بهتر از این میشه عمل کرد (چه در مورد خودم و چه همکارانم در هیات استان) خیلی راحت و دوستانه موضوع رو به مشورت میذاریم و تصمیمات لازم رو در یه فضای منطقی خواهیم گرفت. امید بنده اینه که با حضور افراد با تجربه ای نظیر آقایان نادری و عاطفت در امور اجرایی هیات رئیسه و آقایان منصوری و عباسی در کارگروهها ، در کنار مشورتهای خردمندانه جناب فوقانی و نیروی جوان و با انگیزه­ای که مسئولین جدید کارگروههای هیات دارند خواهیم توانست برنامه های راهبردی اساسی و مهمی رو در طی سال جاری اجراء کنیم.

 

هفته­ی آینده جلسه­ای با شهردار محترم منطقه 5 و مدیرعامل سازمان آتش نشانی خواهیم داشت تا در مورد حوادث کوه صفه و راههای جلوگیری از این حوادث به تبادل نظر بپردازیم. چند رویکرد رو در همین ارتباط اتخاذ کرده­ام که انشاءالله فراهم کردن زمینه اجرایی این رویکردها رو پی خواهم گرفت.

اول اینکه جانپناه چشمه خاجیک رو بازسازی میکنیم و کادر اصلی هیات کوهنوردی (اعضای هیات رئیسه و مسئولین کارگروهها) در این محل هر بعد از ظهر و به نوبت حضور خواهند داشت (از جمله خود بنده که هفته­ای یک روز رو در این جانپناه خواهم بود). اینکار برای ارتباط مستمر با کوهنوردان ، پاسخگویی به سوالات افرادی که میخوان کوهنوردی رو آغاز کنند و نیز نظارت مستقیم بر چگونگی فعالیت افراد و گروههایی که در صفه به کوهنوردی میپردازند انجام میگیره.

دوم اینکه از هفته آینده برگزاری دوره­های آموزش کلاسیک و رسمی کوهنوردی و تمام شاخه­های مرتبط با اون توسط گروهها و اشخاص ممنوع اعلام خواهد شد و از این پس اینکار زیر نظر کارگروه آموزش هیات استان و بصورت متمرکز انجام میشه. متاسفانه کیفیت آموزش در سطح استان افت کرده و همین موضوع یکی از دلایل بروز برخی حوادث شده است. بنابراین ناچار هستیم برای اطمینان از ارائه صحیح دروس مربوطه ، نظارت دقیقتر و موثرتری رو در این رابطه داشته باشیم.

سوم اینکه در نیمه اول مرداد ماه ، هیات کوهنوردی استان به منظور پاسخگویی به علاقمندانی که میخوان بتازگی با کوه و کوهپیمایی آشنا شوند ، اقدام بر برگزاری کوهپیمایی هفتگی در کوه صفه (حداقل در دو گروه آقایان و خانمها و در صورت نیاز ، دو گروه نیز برای جوانان پسران و جوانان دختران) خواهد نمود. افرادی که بعنوان سرپرست این برنامه معرفی میشن ملزم و موظف خواهند بود برنامه های مذکور رو با رعایت تمامی اصول فنی و ایمنی اداره و اجراء کنند. یکی از مشکلاتی که امروزه با اون مواجه هستیم اینه که برخی از کسانی که با کوه آشنایی دیرینه دارن ، مبانی حفظ ایمنی در کوه رو یا اصولا" بلد نیستند و یا اون رو بشدت دست کم میگیرند. در حالی که اگه از همون روز اول آشنایی با کوه ، خطرات حرکت در کوه و راههای حفظ ایمنی خود و دیگران در مقابل این خطرات رو فرا بگیریم و یا آموزش بدهیم و خودمون هم عامل به این آموزه ها باشیم ، این موضوع ملکه ذهن کوهنوردان میشه.

و نکته آخر اینکه ، ظرف یک ماه آینده و پس از هماهنگی با فدرسیون کوهنوردی و اداره کل ورزش و جوانان استان ، تمامی مجوزهایی که تاکنون از سوی هیات استان برای گروههای کوهنوردی صادر شده ، باطل اعلام خواهد شد و کلیه کسانی که مایلند در قالب گروه در زمینه کوهنوردی و رشته های مرتبط با کوهنوردی فعالیت کنند ملزم خواهند بود با رعایت ضوابط جدید فدراسیون و دستورالعملهایی که هیات استان صادر میکنه اقدامات لازم رو برای کسب مجدد مجوز انجام دهند. در نهایت ، هیات فهرست گروههایی مجاز رو به صورت عمومی اعلام و در اختیار نهادهای مربوطه ورزشی ، انتظامی و قضایی قرار خواهد داد.

در خصوص کارگروه صعودهای ورزشی نیز تصمیماتی در مورد چگونگی استفاده از سالن سنگنوردی شهید حریری (بزرگراه چمران) گرفته شده که متعاقبا" اعلام میشه.

 

یک توضیح: متاسفانه بدلیل مسئولیت سنگین و پر مشغله کاری که در شهرداری دارم ، قادر نیستم در ساعات کار اداری در دفتر هیات (واقع در چهار راه تختی) حاضر شوم. این دفتر در ساعتهای بعد از ظهر تعطیل است و بنابراین تقریبا" هیچوقت (مگر بصورت استثنایی) قادر به حضور در دفتر هیات نخواهم بود. از این بابت از تمام دوستان و همنوردان گرامی پوزش میخواهم.

انشاءالله با بازسازی جانپناه چشمه خاجیک ، هر هفته در یک بعد از ظهر بمدت 2 تا 3 ساعت در این جانپاه حاضر شده و همصحبت همنوردان و علاقمندان به کوه و کوهنوردی خواهم بود. همچنین همه میتونند نظرات خودشون رو در مورد کوه و کوهنوردی و هیات ، از طریق دبیر محترم هیات ، اعضای محترم هیات رئیسه ، مسئولین محترم کارگروهها و روابط عمومی هیات اعلام و پیگیری کنند. ضمنا" به نظراتی که دوستان در این وبلاگ مطرح میکنند نیز توجه کرده و در صورت نیاز به اونها پاسخ خواهم داد.

/ 5 نظر / 40 بازدید
پیمان

سلام وقت بخیر باآرزوی سربلندی و موفقیت برای شما و کلیه دست اندرکاران هیئت کوهنوردی.امیدوارم با ارائه نظرات کارشناسی و راهکارهای جدیدواجرایی کردن اونها حداقل دیگه شاهد بروز حادثه برای همنوردان ودوستان نباشیم.

فرشید

با درود و تشکر بسیار زیاد بابت این زحمات... خبرهای بسیاری امید بخشی هستن و امیدوارم با یاری خدا و همکاری تک تک دوستان محقق بشن. به نظر بنده بازسازی پناهگاه خاجیک و همچنین ابطال مجوز گروه ها و بازنگری در صدور مجوز 2 تا اقدام درخشان این تیم جدید هیئت استان میتونه باشه. در مورد اطال مجوزهها، گروههای بسیاری هستن که نام گروه کوهنوردی را دارا هستن ولی در طول سال حتی به تعداد انگشتان یک دست هم برنامه کوهنوردی و قله اجراء نمیکنند و به عنوان یک آژانس گردشگری و طبیعت گردی فعالیت میکنند که متاسفانه خدماتی در حد یک آژانس هم عرضه نمیکنند. برای صحت این امر میتونید برنامه 3 ماه گروههای کوهنوردی اصفهان در فصل تابستان و فصول گذشته را مشاهده فرمایید. فقط خواهش و درخواستی که دارم جهت بازنگری مجوزها این هست که همه گروه ها به یک چشم دیده بشن. چه گروه های قدیمی که از لابی بسیار بسیار قوی برخوردار هستند و چه گروه های جدید. گروههای که تا الان حوادث و صدمات جانی و مالی بسیاری برای اعضاء خودشون بوجود آوردن ولی به دلیل همین لابی گریها و شاید چشم پوشی های سهوی و یا غیر سهوی به هیچ نهاد و ارگان یا مسئولی پاسخگو نبودن. با تشکر

گروه یاوران کوه استان اصفهان

با سلام خدمت شما همنورد گرامی خواستم اعلام نمایم که تصمیم شما در ارتباط با باطل کردن مجوز همه گروه ها اشتباه می باشد چرا که برای گرفتن این مجوز ماهها برنامه ریزی انجام شده و ما با این مجوز توانستیم بسیاری از جوانان این شهر را بسوی کوهنوردی واقعی همگام با برنامه های هیات و فدراسیون سوق دهیم و با آمدن شما امید ما دو چندان گردید که به همت شما کوهنوردی استاندارد و اصولی جای گل گشت و تفریحی را خواهد گرفت در این راه متحمل هزینه های بسیاری گردیدیم نزدیک بیست میلیون بایت خرید تجهیزات فنی برای گروه روی این مجوز سرمایه گذاری کردیم تمام افراد گروه را در کلیه دورهها شرکت دادیم چندنفر مربی شدند و در راه اینکار سرمایه گروه مان شدند ما تخلفی نکرد ه ایم از اماکن مجوز داریم از تربیت بدنی و اداره حراست و هیات مجوز داریم در راستای اهداف فدراسیون حرکت می کنیم و نمی گذاریم با شخصیت و اعتبار گروه مان بازی گردد مملکت قانون دارد اول از راه قانونی اقدام می کنیم اگر نشد دیگر هر چه پیش اید خوش اید ولی هرگز اجازه نمی دهیم کسی با اعتبار و ابروی مان بازی کند شما با گروه های متخلف می توانید برخورد کنید چون انها اصلا اعتبار و ابروی ندارند ا

اصفهان

[لبخند][لبخند]

یک کوه نورد

این ابطال مجوز اتفاق خوبی است حداقل باعث میشود که فاکتور های تایید صلاحیت یک گروه و گردانندگان آن به روز شود. به نظر بنده نباید نگران این موضوع باشیم این اتفاق مبارک به نفع همه گروههای کوه نوردی معتبر تمام خواهد شد.