یادداشت 17 اردیبهشت 1391 - لیگ برتر در ایستگاه ماقبل آخر

گروه اول متشکل از سپاهان ، تراکتورسازی و استقلال در کورس قهرمانی لیگ هستند که در این بین ، شانس سپاهان بیشتر و شانس استقلال کمتر از بقیه است. ولی خوب ؛ رویدادهای مستطیل سبز رو نمیشه 100% پیش بینی کرد. حضور دو تیم شهرستانی در این جمع سه تیم خیلی جالب و پر معنا است. برد سپاهان در مقابل ذوب آهن ، خیال این تیم رو برای قهرمانی راحت میکنه. استقلال هم اگه امروز امتیاز از دست بده ، اون اندک شانس قهرمانی رو از دست خواهد داد. تراکتورسازی با تیم از پیش سقوط کرده ی مس سرچشمه بازی داره و ضمن نیاز به برد ، نگاهش به نتیجه بازی سپاهان و ذوب آهن است. تراکتورسازی شاید امروز بتونه اختلاف تفاضل گلش با سپاهان رو کم کنه. باخت سپاهان در بازی امروز و برد پر گل تراکتور سازی ، میتونه جای این دو تیم رو در صدر جدول عوض کنه ( که البته امیدوارم چنین اتفاقی نیفته و سپاهان بدون امتیاز از زمین خارج نشه ).

گروه دوم متشکل از تیمهای صبای قم ، نفت تهران ، ذوب آهن و نفت آبادان است. هر کدوم از این تیمها امکان این رو دارند تا با کسب رتبه چهارم لیگ برتر ، سهمیه حضور در بازیهای آسیایی رو کسب کنند. در این جمع سه تیم شهرستانی وجود داره. از سال آینده نفت تهران با پارتی بازی برخی نماینگان استان مرکزی ، به اراک منتقل و شهرستانی میشه. تجربه ی انتقال تیمهایی نظیر پاس به همدان و پیکان به قزوین نشون میده که این کارای سیاسی ، نتیجه ای جز از بین بردن تیمهای با سابقه نداره ( ولی خوب ، اگه برای فوتبال ایران ثمری نداره ، برای برخی سیاسیون محبوبیت میاره دیگه!)

گروه سوم شامل سایپا ، داماش گیلان و فولاد خوزستان میشه که امکان قهرمانی و یا کسب سهمیه ی آسیایی رو ندارند و تحت هیچ شرایطی هم به لیگ دسته یک سقوط نخواهند کرد ، بنابراین دو بازی باقیمونده برای اینا بی تاثیره اما برای حریفانشون ، نه. رعایت بازی جوانمردانه در این دو بازی توسط این سه تیم خیلی اهمیت داره و هر گونه زد و بندی میتونه سرنوشت دیگر تیمها رو بطور اساسی تغییر بده.

گروه چهارم شامل تیمهایی میشه که در منطقه قرمز سقوط به لیگ دسته یک قرار دارند. حضور پرسپولیس در این گروه جزو نکات عجیب لیگ امسال است. علاوه بر پرسپولیس ، تیمهای مس کرمان ، فجرسپاسی ، ملوان ، راه آهن ، شهرداری تبریز و شاهین بوشهر هم در این گروه هستند. دو بازی باقیمونده برای این تیمها ، حکم مرگ و زندگی داره. در جمع این تیمها ، وضعیت شاهین بوشهر از همه بحرانی تر است. این تیم نه تنها باید دو بازی باقیمونده رو ببره بلکه باید دعا کنه تیمهای ملوان و راه آهن از دو بازی آخرشون بیشتر از 1 امتیاز کسب نکنند. به نظر میرسه کار شاهین بوشهر رو باید تموم شده به حساب آورد. البته بوشهریها یه تیم دیگه دارن به نام ایران جوان که الان در مرحله ی پلی آف لیگ دسته یک با تیم گهر درود مسابقه داره و اگه بتونه بازی برگشت رو ببره ، به لیگ برتر صعود میکنه تا بوشهریهای خونگرم کماکان یه تیم در لیگ برتر داشته باشند.

تیمهای پرسپولیس ، مس کرمان و فجر سپاسی اگر از دو بازی باقیمونده فقط 1 امتیاز کسب کنند ، خطر سقوط به لیگ دسته یک از سرشون رفع میشه و در این صورت ، تلاش تیمهای ملوان ، راه آهن و شهرداری تبریز برای موندن در لیگ برتر ، دیدنی و جذاب خواهد شد. از این سه تیم ، شانس شهرداری تبریز برای بقا ، کمتر از راه آهن و ملوان است.

آخرین گروه فقط یه تیم داره و اون هم مس سر چشمه است که از مدتی قبل سقوطش به لیگ یک حتمی شده بود و حالا به تعبیر مربی این تیم ، فقط برای حفظ آبرو به میدون میره. اینکه تیمهای لیگ یک وقتی به لیگ برتر میرسند معمولا" یکی دو سال بیشتر دوام نمیارن و دوباره به لیگ دست یک سقوط میکنند ( مثل تربیت بدنی یزد ، شیرین فراز کرمانشاه ، مس سرچشمه و ...... ) نشون میده که زیر ساخت فوتبال ایران چقدر ضعیف است. ولی در جمع چنین تیمهایی ، تراکتور سازی تبریز یه استثناء است. این تیم خوب و مایه دار تبریزی با ورودش به لیگ برتر ، خیلی زود پله های ترقی رو طی کرد و حالا حتی مدعی قهرمانی است. هموطنان خونگرم آذری همه جوره پشتیبان تیمشون هستند. سال آینده بازیهای تراکتور سازی در جام باشگاههای آسیا دیدنی خواهد بود. دیگر تیمهای آسیایی که برای مسابقه به ایران میاند ، حالا علاوه بر ورزشگاه آزادی تهران ، در ورزشگاه یادگار امام تبریز هم چشمشون با دیدن بیش از یکصد هزار تماشاگر پر شور آذری ، گرد خواهد شد. امیدوارم سال آینده شاهد بازیهای درخشان نمایندگان ایران در جام باشگاههای آسیا باشیم.

/ 0 نظر / 6 بازدید