چرا ؟

در ایام محرم که تهران بودم یکی از دوستان داشت با یه نفر دیگه در مورد موضوعات فلسفی صحبت میکرد. اگه بخوام تیتروار حرفهاش رو بازگویی کنم ، خلاصه اش این میشه که :

-         صفات خدا از ذات خدا جدا نیست

-         چون ذات خدا ازلی و ابدی است ، پس صفات خدا هم ازلی و ابدی است

-         صفات خدا وقتی که ظهور داشته باشه ، معنا داره ( مثلا" اگه میگیم خدا خالق است ، خالقیت زمانی معنا پیدا میکنه که خلقی وجود داشته باشه )

-         چون صفت خلاقیت خدا ازلی و ابدی است ، پس مخلوقات هم از ازل بوده اند و تا ابد هم خواهند بود

 

بحث دوستان وقتی به اینجا رسید ، این رفیق ما نقل قولی رو مطرح کرد که تمام احوالات این دنیا با فرا رسیدن روز قیامت و تعیین تکلیف بندگان الهی به پایان میرسه و به تعبیری ، یک پرونده از خلقت بسته میشه و سپس مجددا" پرونده ی جدیدی گشوده میشه ؛ یه خلق جدید ، یه دنیای جدید و یه قیامت جدید. ایشون میگفت این سیکل مرتب تکرار میشه.

 

این حرفا خیلی شبیه به بعضی نظریه های علم فیزیک است که میگه از زمان انفجار بزرگ تا کنون ، جهان در حال انبساط است اما بلاخره روزی خواهد رسید که این انبساط متوقف شده و از آن پس ، انقباض عالم آغاز خواهد شد. این انقباض آنقدر ادامه پیدا میکند که تمام عالم ( در تئوری ) در یک نقطه متراکم شده و سپس ، انفجار بزرگی دیگر ، جهانی دیگر و انبساطی دیگر. این فرضیه ها میگوید این سیکل هم مرتب تکرار خواهد شد.

 

با اینکه بر اساس نظریه های فیزیکی ، هر دوره از این سیکلهای تکرار شونده دهها میلیارد سال به طول می انجامد و عمر یک انسان ( حداکثر 100 سال ) اصلا" در این بازه ی طولانی به حساب نمی آید ، اما برایم جای سوال است که اگر این چرخه ها واقعیت داشته باشد ، کدام حکمت الهی و کدام هدف غایی باعث پیدایش و تکرار و تداوم پیدایش این عالم شده است؟

آیا وجود ما ، وجود این همه خوبی ، وجود این همه بدی ( از منظر ما انسانها ) فقط و فقط بخاطر این است که صفات خدا از ذات خدا جدا نیست و خلاقیت خدا ازلی و ابدی است و برای ظهور این خلاقیت ، باید مرتبا" پرونده هایی از خلقت گشوده شود؟

 

وقتی به عظمت و ظرایف این عالم مینگرم ، به باور میرسم که کسی آن را بوجود آورده و هدایت میکند اما دریا دریا معما در مورد علت و چرایی این خلقت وجود دارد که کسی را یارای پاسخگویی به آن نیست...... نقطه ، سر خط.

/ 6 نظر / 4 بازدید

سلام سو’الی که شما مطرح کردید سو’الیه که ذهن بسیاری از انسانها رو متوجه خودش کرده,اما همونطور که میدونید فلاسفه و دانشمندان مطالعات زیادی رو در باب انسان شناسی و هدف خلقت انجام دادند اما کسی نتوسته جواب این سو’الو پیدا کنه تا جایی که کارل پس از 2 بار دریافت جایزه ی نوبل در انسان شناسی کتابی مینویسه با عنوان: انسان موجودی ناشناخته! پس برای درک هدف خلقت باید سراغ کسی رفت که خالق اونه و به کل جهان احاطه داره. در این زمینه ایات و روایات متعددی وجود داره که مهمترین انها حدیث قدسی(ای انسان جهان را برای تو و تو را برای خود افریدم)است . برای اینکه این حدیث به ذهن نزدیک بشه میشه در باب یک مثال اینگونه تعریف کرد : اگر فرضا" یکنفر باغی بسازه و در ان وسایل استراحت , امکانات ورزشی, اشپزخانه و رستوران و کتابخانه ای با بهترین کتابها و اساتید و مشاورانی که بتونند سوالات مارو جواب داده و راهنمایی کنند وجود داشته باشه و چندین تابلو هم نسب شده که مراقب چاهای فاضلاب باشید, و به ما چند ماهی فرصت اقامت داده بشه تا زندگی کنیم و جواب سو’الاتمونو بگیریم.اگه من برم داخل باغ و به هیچ کدوم از امکانات توجه نکنم و تابلوهارم ناد

با سلام مجدد ادامه مطلب اگر من وارد این باغ بشم و بدون توجه به امکانات و راهنماییها و با نادیده گرفتن تابلوها مستقیم داخل فاضلاب بیفتم ایا میتوانم بگویم چرا مرا به این باغ اوردید که داخل چاه بیفتم...این نهایت بی انصافیست. دقیقا" مثل انسانهایی که بدون تفکر در کتاب گشوده ی هستی و راهنمایی 124 هزار راهنما باز راه را اشتباه میرود و میگوید چرا خداوند مرا به دنیا اورد تا در اخرت مو’اخذه ام کند . بله این نهایت لطف خداوند است که به ما فرصت این را داده تا بندگی اش را بکنیم و به میزان بندگی مظهر حق و خدایی شویم تا بدانجا که هرچه را اختیار کنیم بشود. به امید کسب بالاترین درجات بندگی برای من و شما دوست عزیز

با سلام مجدد باید عرض کنم کسی این سخن مبنی بر اینکه باز هم جهانی ساخته میشود و انسانهایی دیگر خلق میشوند را به اثبات نرسانده و خداوند هم در مورد ان اشاره ای نفرموده. عرض کردم تمام این نظام لطفی از جانب پروردگار است تا به انسان قدرت خدایی بدهد این بحث بسیار مفصله و از حوصله ی این نوشته ها خارج .نظراتی هم که من مینویسم فقط درسای استادمه که در حال پس دادن درک خودم از اموزشای ایشون هستم شاید من نتونم چیزی که توی ذهنم میگذره رو برسونم اما میدونم تکلیف ما انسانها کاملا" مشخص شده .اما چون باور درجه ی انسان و اینده ای که در انتظارشه و این همه لطف پروردگار سخته در تشخیص هدف این خلقت دچار سردرگمی میشه.واقعا" چرا اینهمه محبت و توجه...؟

بنده خدا .یک نفر آشنا...

سلام حقیقت وقتی این پست رو خوندم و بیان عقایدی که در نظرات امده بود علاقمند شدم برای یه بار هم که شده در مورد افکارم با شخصی که با اون آشنایی دارم و به تفکرات و دیدگاهش اعتماد و اعتقاد دارم مشورتی بکنم... راستش میخوام درباره تفکراتی که سال هاست ذهنم رو مغشوش کرده و به خودش مشغول با شما صحبت کنم...البته پیش از گفتن این سوالات لازمه بگم که این طرز فکر من شما رو به این نتیجه نرسونه که من متاثر از یک طرز تفکر خاص یا صحبت های شخص خاصی شدم که خوشبختانه من تا به حال پای بحث هیچ کدوم اینها ننشستم و واقعا اینها سوالات ذهن خودم هست... جناب مهرانی واقعا دوست دارم بدونم ایا دیگران هم در درونشون چنین شک هایی دارند یا خیر...خوشحال میشم به سوالاتم جواب بدید... به نظر شما ایا در این جهان انسان هایی دیگر هم هستند...ایا فقط ماییم و این عظمت کهکشان ها؟ به نظرتون ایا واقعا خدا هست؟ایا ممکن است خلقت و پیدایش انسان کاملا تصادفی باشد با توجه به تعداد بیشمار از کهکشان هایی که تازه ما بخش کوچکی از ان را میبینیم؟ انسان به واقع موجودی است بسیار تکامل یافته و خلاق...و این قدرت خلاقیت به واقع بزرگ ترین ابزار دست اوست...روزی به فکر

بنده خدا .یک نفر آشنا

روزی به فکر پرواز بود و حال سفینه میسازد...روزی در مورد افرینش فکر میکرد و حالا انسان میسازد.روزی در مورد بازگشت به گذشته و ماشین زمان می اندیشد و بعد نظریه نسبیت ارایه می کند.انسان تقریبا تا کنون به هر انچه در ذهن خلاقش پرورانده رسیده است.نکته جالب دیگر نگرش به ادمی از منظر احساسات و عواطف و غریزه بسیار قوی اوست...ایا خداوند ساخته ذهن اوست؟که با تکامل او هر بار کاملتر شده و شکلی ماورایی تر یافته؟ سوالی که همیشه در کناره بینهایت سوال دیگر ذهنم را مشغول کرده عددیست به نام 124000.ایا واقعا ما به این تعداد پیامبر داشته ایم؟فرض کنیم از ادم ابوالبشر (ع) تا زمان خاتم پیامبران محمد (ص) 10000 سال طی شده که با توجه به شجره نامه پیامبر (ص) امری بعید به نظر میرسد.با این حساب سالی 124 پیامبر داریم و تازه جالب تر توزیع فراوانی پیامبران است از دید امار!!!اگر شروع تمدن و تراکم انسانی را از 6000 سال قبل بگیریم ...چطور در میان اقوامی چون اشور بابل اکده ایلام مصر باستان چین باستان اریایی ها و اقوام نیمه متمدن کهن مثل مایا یا اقوام افریقا و یا امریکای جنوبی مثل اینکا خبری از تعداد زیاد پیامبر نیست...باز هم به این نکته بسیار م

بنده خدا .یک نفر آشنا

مهم اشاره کنم که هدف بنده به هیچ عنوان ابهام انگیزی یا نفی هیچ موضوعی نیست.این فقط یک دغدغه ذهنیست...چرا ما در یونان باستان خبری از ظهور پیامبری نداریم؟چرا دربین این همه نوشته مصر باستان چیزی در مورد موسی (ع) نداریم؟یا در تمدن هایی مثل شهر سوخته یا سیلک و یا جیرفت...یا شمال یمن و یا در امریکای جنوبی؟چرا تاریخ در این رابطه تا به این حد مبهم و غبار الوده است؟ اینها فقط چند سواب از بیشمار سوال موجود در ذهن من هست و بسیار خوشحال میشم نظرتون رو در مورد تک تک اونها بنویسید... و در اخر یک سوال بسیار مهم...ایا فکر در این گونه موارد نشانه کفر است؟یا خروج از دین...یا سستی ایمان؟من چند بار این سوالات رو جاهایی مطرح کردم اما...بازخورد خوبی نداشتم...حتی از جانب نزدیک ترین بستگانم... واقعا ممنون میشم نظر شما رو بدونم...