دنیایی که در اون زندگی و حیات داریم ، دنیای واقعیه ( البته تا وقتی زنده ایم ). دنیای کامپیوتر رو مجازی خطاب میکنند. یه دنیای دیگه هم داریم که بین مجاز و واقعیت قرار میگیره ؛ دنیای خواب و رویا......

خواب ، عالم عجیبیه. توی دنیای خواب ، بدون قید و شرط در زمان و مکان حرکت میکنیم ؛ به گذشته و آینده ، به دور و نزدیک. رویاهایی که در دنیای واقعی به ذهن خطور میکنند ، در دنیای خواب جامه واقعیت به تن میکنند و خودمون رو در اون حس و حال میبینیم. خاطرات شیرین گذشته ، با رنگ و روی زمان حال در عالم خواب برامون تجلی پیدا میکنه. بعضی وقتا گذشته و حال و آینده رو بصورت مخلوط شده با هم ، در خواب میبینیم.

دیشب یه دوست دوره کودکی و نوجوانیم که هم سن و هم بازی بودیم ، بخوابم اومد. از آخرین باری که همدیگه رو دیدیم حدود 24 سال میگذره و در طول این مدت دیگه هیچ خبری ازش ندارم. تنها چیزی که از اون دوران برام باقیمونده خاطرات شیرین بازیهای کودکانه است ؛ بازیهایی که برای بزرگترا فقط یه بازیه ، اما برای بچه ها بخشی از واقعیت زندگی اونهاست و بسیار جدی ، پر انرژی و با احساس در این بازیها شرکت میکنند. بازیهای دوره کودکی جزو مهمترین رویدادهای کودکان و نوجوانانه و شخصیت آتی بچه ها رو تا حد زیادی همین بازیها شکل میدن.

دوستم دیشب در حالی بخوابم اومد که دیگه کودک و نوجوان نبود ؛ ولی محلی که در اونجا تونستیم همدیگه رو ببینیم ، همون محله قدیمی ما ( با شکل و وضع سابقش ) بود. از دیدنش اونقدر تعجب کرده بودم که نمیتونستم حرفی بزنم. پس از این همه سال ، حالا یه باره دیگه مثل دوره کودکی کنار هم قرار داشتیم. با اینکه حالا هر دو بزرگ شده بودیم اما هنوز هم روحیه کودکی در ما موج میزد. وقتی چند لحظه به هم نگاه کردیم یه جمله گفت و من با شنیدن اون جمله از خواب بیدار شدم. گفت در تمام این سالها من منتظر اومدنت بودم....... این رو گفت و رفت.......

از خواب بیدار شدم. ساعت 5 و 15 دقیقه بامداد بود. اطاق سرد شده بود و من روانداز کافی نداشتم. سرما ، سردرد بدی رو برام به ارمغان آورده بود. توی همون حال به خوابی که دیده بودم فکر کردم و به پیامی که این خواب میتونست برام داشته باشه.

یه شعر در مورد خواب هست که میگه " خواب باشد روح عارف را وصال – با خیال دوست گیرد اتصال ". من اعتقاد دارم خوابهای انسان بی حساب و کتاب نیست و هر خوابی بیان کننده یه موضوع درونی آدمهاست. هر کسی با شناختی که از خودش و روحیات و افکارش داره میتونه تا حدی درک کنه که خوابی که دیده چه معنا و مفهومی میتونه داشته باشه. خواب ، نیازها ، بایدها ، نبایدها ، تمایلات و افکار ما رو در قالب رویدادها و داستانهایی که رنگ و بوی واقعی بخود گرفتن ، به ما نشون میده.

نسبت به خوابهایی که میبینید بی تفاوت نباشید......

 

/ 2 نظر / 26 بازدید
حبيبی

سلام وبلاگ شما را ديدم خيلي جالب بود. اميدوارم هميشه موفق باشي.اگر دوست داشتي به وبلاگ ما هم سر بزن

بوگی

با درود مطلب جالبی بود. ياد يکی از خوابهايی که چند وقت پيش ديدم افتادم. يکی از دوستام رو که البته فاميل دور ميشه رو حدود ۸ سال بود که نديده بودم و خبری هم ازش نداشتم. چند وقت پيش خوابشو ديدم و البته خوابی بی نهايت عجيب. صبح که با مادرم سر صبحانه در مورد خوابم صحبت کردم شوکه شدم. درست روز قبلش مادرم خبر دار شده بود که داره از همسرش جدا می شه. جالبه بدونی که مادرم هم در طول اين سالها هيچ خبری از اون نداشت و روز قبلش اتفاقی اين خبر رو شنيده بود. من اهل خرافات و اين چيزا نيستم ولی اين خواب بدجوری منو شوکه کرد.