تنور داغ انتخابات

دیروز در اجتماع بزرگ مسجد سید اصفهان شرکت کردم. برای اولین بار بود که در یه گردهمایی انتخاباتی حضور داشتم. حتی در دو دوره انتخابات دولتهای هفتم و هشتم چنین علاقه ای نداشتم اما اینبار میخواستم مواضع آقای مهندس میر حسین موسوی و همینطور جو حاکم بر اینگونه گردهمایی ها رو از نزدیک بشنوم و ببینم. جمعیت بسیار زیادی اومده بود که بخوبی میشد دید که اکثر اونها جوانان و دانشجویان بودند. مهندس موسوی در سخنرانی خود نقدهای جدی و بسیار اساسی به عملکرد دولت مطرح کرد که در عین حال که نقد بود ، برنامه ی کاری دولت آقای موسوی رو هم تبیین میکرد.

 

دیشب هم سخنرانی تبلیغاتی آقای دکتر رضایی رو با دقت دیدم و شنیدم. متن سخنرانیهای حجت الاسلام کروبی رو هم قبلا" دیده بودم. با اینکه این سه کاندیدا ، از سه جناح مختلف و با سه رویکرد متفاوت هستند اما یک نکته ی مشترک در حرفهاشون وجود داره و اون " انتقاد از شیوه ی مدیریت اجرایی کشور و نگرانی از تداوم این شیوه " است. خیلی از حرفهایی که این سه کاندیدا میزنند ، فقط یه حرف سیاسی و مربوط به دوره ی انتخابات نیست. اینها حرفهای روزمره ی مردم است که تاکنون فرصتی برای طرح شدن پیدا نکرده بودند.

 

نگرانی در مورد غفلت دولت از سرمایه گذاریهای اساسی اقتصادی ، منحل کردن شوراهای تخصصی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ، بیکاری ، تورم و گرانی ، ورود بی رویه ی انواع و اقسام محصولات مصرفی خارجی و نابودی تولید ملی ، اتخاذ شیوه ی تهاجمی کم بازده در سیاست خارجی ، ایجاد تنش در روابط منطقه ای همزمان با گسترش بدون توجیه روابط فرا منطقه ای با کشورهای ضعیف ، امنیتی کردن مقوله فرهنگ ، خالی کردن خزانه دولت با پرداختهای متعدد جاری و ...... بخشی از انتقاداتی است که این روزها از زبان کاندیداها و مردم شنیده میشه.

 

در چنین حالتی ، باید صحبتهای جناب آقای دکتر احمدی نژاد شنیدنی باشه تا ببینیم چه پاسخی برای این انتقادات دارند. در انتخابات سال 1384 ، آقای احمدی نژاد با املایی نانوشته و با نقد دولتهای سازندگی و اصلاحات و در نبود حریف همآوردی همچون دکتر سید محمد خاتمی توانست به دور دوم انتخابات راه پیدا کنه و در اون دوره هم بخاطر حجم وسیع تبلیغات منفی بر علیه آیت الله هاشمی رفسنجانی از یک طرف و دفاع بسیار بد طرفداران آقای هاشمی از ایشون ، از سوی دیگه ، رای موافق مردم رو بخودشون جلب کنند و رئیس دولت نهم بشوند. اما الان شرایط فرق داره.

 

الان رئیس جمهور محترم کارنامه ای 4 ساله رو در دست دارند که باید در مورد اون به مردم توضیح بدهند. هر چند که در این سالها دولت نهم ، بیش از اونکه از عملکرد خودش بگه ، به دولتهای قبلی حمله کرده ، دستاوردهای دولتهای قبلی رو منکر شده و تمام کارهای انجام شده رو حاصل فعالیت دولت نهم معرفی کرده ، اما امیدواریم برای یک بار هم که شده ، پاسخگویی مناسبی رو از دولت شاهد باشیم. پاسخگویی صحیح و قانع کننده ، تضمین کننده ی جلب مجدد آرای مردم به دولت کنونی خواهد بود و هر گونه فرافکنی ( اون هم با حضور شخصیتی همچون مهندس موسوی در عرصه ی انتخابات ) باعث میشه که جناب آقای احمدی نژاد ، اولین رئیس جمهوری بشه که پس از پایان دوره ی اول مسئولیتش ، نتونسته حمایت دوباره ی مردم رو از آن خودش بکنه.

 

با ید صبر کرد و بدون هرگونه غرض ورزی و پیش داوری ، به حرفها گوش کرد و این حرفها رو با عملکردها مقایسه کرد.

 

 

/ 0 نظر / 3 بازدید