یادداشت 5 دی 1390 ، گزارش رویت هلال ماه صفر 1433

حمل حدود 15 کیلو بار ( لباس و آب و دوربیهای دوچشمی و سه پایه و دوربین عکاسی و .... ) ، حرکت نسبتا" سریع از شیبهای تند و وجود اثرات بیماری ، در نهایت باعث شد وقتی به قله رسیدم و بعد کمی پاییینتر اومدم تا برای رویت هلال در معرض باد نباشم ، دچار سرگیجه و ضعف بشم. قدری آب و خرما و نوشیدنی گرم ( دم کرده ی آویشن و زنجفیل ) خوردم اما فایده ای نداشت. این حالت ضعف تا ساعاتی پس از برگشتن به منزل کماکان برقرار بود.

پس از مدتها ، دیروز یه هلال زیبا و باریک و نسبتا" جوان رو دیدم. برای چنین هلالهایی که ضخامتی کمی دارند معمولا" طلائی ترین زمان برای رویت هلال ، هنگامی است که خورشید 5 درجه زیر افق قرار داشته باشه ( البته این موضوع عمومیت نداره ). دیروز بخاطر وزش باد شدید ، آلودگی هوای اصفهان بسیار کم شده بود و افق غربی نسبتا" مناسب بود. حدود 1.5 درجه ابر روی افق بود و بالای اون مقدار جزئی غبار و رطوبت وجود داشت. گزارش و مختصات این رصد بشرح زیر است :

تاریخ رصد : یکشنبه 4 دی 1390 ، 29 محرم 1433 ، 25 دسامبر 2011

رصدگاه : کوه صفه ، اصفهان ( عرض 32:35:34 شمالی ، طول 51:38:34 شرقی با 2117 متر ارتفاع از سطح دریاهای آزاد

درجه حرارت : 11 درجه سانتی گراد

سرعت وزش باد : 18 کیلومتر بر ساعت

میزان رطوبت : 43 درصد

فشار جو : 843.6 میلی بار

عمق دید افقی : 12 کیلومتر

(دستگاه مختصات : مکان مرکزی بدون در نظر گرفتن اثر شکست نور در جو )

اولین رویت هلال : در ساعت 17:24 به وقت رسمی ایران با دوربین دوچشمی 15 در 80

ارتفاع ماه از افق : 3 درجه و 27 دقیقه و 44 ثانیه قوسی

ارتفاع خورشید : 5 درجه و 57 دقیقه و 5 ثانیه قوسی زیر افق

جدائی زاویه ای ماه و خورشید : 10 درجه و 13 دقیقه و 27 ثانیه قوسی

اختلاف سمت ماه و خورشید : 3 درجه و 59 دقیقه و 41 ثانیه قوسی

ضخامت بخش میانی هلال : 0.25 دقیقه قوسی

فاز ماه : 0.94 درصد

سن هلال : 19 ساعت و 47 دقیقه پس از مقارنه

طول کمان هلال : 135 درجه ( از ساعت 4 تا 7.5 )

( عکس هلال برای " سایت ماه نو " ارسال شده که انشاءالله در روزهای آتی از آن طریق قابل مشاهده است )

صبح امروز موقع صرف صبحانه برنامه های صبحگاهی تلویزیون رو میدیدم. متاسفانه مثل خیلی موارد دیگه ، ما در ایران بر خلاف تمام کشورهای جهان عمل میکنیم. همه جای دنیا در برنامه های پر مخاطب از مجریهای جا افتاده و بسیار با تجربه استفاده میکنند اما اینجا با بکارگیری مجریهای جوان ، بی تجربه ، بی مزه و بعضا" بی ادب ، کاری میکنند که آدم پشیمون بشه چرا وقتش رو با تلویزیون ملی ایران تلف کرده..... امروز یکی از مجریها از اینکه 26 دسامبر تقارن دو رویداد طبیعی دهشتناک سونامی آسیای جنوبی شرقی و زلزله بم است سخن میگفت و همکارش با تمسخر و خنده در مورد این تقارن حرف میزد و انگار یادش رفته بود که در این دو حادثه دهها و صدها هزار انسان کشته شده اند و هنوز هم بعد از گذشت چندین سال ، حتی یادآوری این دو حادثه غم و اندوه رو برامون به همراه میاره.

دیروز سالروز میلاد پیامبر مهر و رحمت حضرت روح الله عیسی ابن مریم علیه السلام بود. این روز فرخنده رو به تمام مسیحیان عالم و بویژه هموطنان گرامیم تبریک و تهنیت عرض میکنم و امیدوارم پیروان تمامی ادیان ابراهیمی و دیگر آیین های مذهبی ، از هر رنگ و نژادی که هستند ، در کنار هم و در جهانی سرشار از صلح و دوستی و محبت زندگی کنند.

/ 0 نظر / 3 بازدید