اگر مقداری الکل رو در ظرف محتوی آب بریزیم ، این دو بسرعت در هم حل میشن و دیگه بسادگی قابل تفکیک نیستند. اگه روغن رو بریزیم توی آب و شروع به همزدن کنیم ، تا زمانی که داریم این مخلوط رو هم میزینم به نظر میرسه اینها در هم حل شدند اما به محض اینکه کار همزدن رو متوقف کنیم خواهیم دید که هر کدوم از اونا بسرعت خودشون رو از دیگری جدا میکنند و در مرزبندی کاملا" مشخص از همدیگه قرار میگیرند. حالا اگه کمی الکل به این مخلوط اضافه کنیم و اون رو هم بزنیم ، آب و روغن تا حد بسیار زیادی با هم آمیخته میشن و توقف کار همزدن هم باعث نمیشه که آب و روغن در مرزبندی خاصی قرار بگیرند. الکل هم روی روغن تاثیرگذاره و هم خودش میتونه در آب حل بشه.

زندگی مشترک زن و مرد هم بعضی وقتا مثل آزمایش بالا میمونه. برای اینکه زندگی مشترک برای زن و مرد شیرین ، جذاب و جاودانه بشه باید نگاه اونها به زندگی تا حد امکان شبیه به هم باشه و به تعبیری ، باید با هم سنخیت داشته باشند ( همانند مثال آب و الکل ). اگه این خصوصیات مشترک اونها زیاد باشه آنچنان در هم حل شده و یکی میشند که شادی و غم هر یک از اونها ، شادی و غم  دیگری میشه. اما اگه این سنخیت وجود نداشته باشه ( همانند مثال آب و روغن ) ، جون به جون این زوج هم بکنند ، باز نمیتونند در زندگی مشترکشون موفق باشند. بر سر کوچکترین و پیش پا افتاده ترین مسائل ، زن و شوهر در مقابل هم صف آرائی میکنند. این جور زندگیها اگه تداوم هم داشته باشه فقط باعث رنج و عذاب طرفین و بی تفاوتی اونها نسبت به همدیگه میشه و هر کدومشون آرامش روحی رو در محیطی بجز خونه جستجو میکنند.

بعضی وقتای دیگه هم میشه که مثال زندگی مشترک همانند مثال آب و روغن و الکل خواهد شد ( مانند زندگی بسیاری از ما ). ممکنه اون سنخیت کامل و تام وجود نداشته باشه اما با اضافه شدن کاتالیزوهای مثبت مختلف به زندگی ، میشه زندگی رو تا حد زیادی شیرین ، جذاب و جاودانه کرد. چیزای زیادی میتونند نقش این کاتالیزور رو بازی کنند مثل گذشت ، فداکاری ، احترام متقابل ، عفت کلام ، خوشرویی ، مهر و محبت ، توجه مثبت به نکات ریز زندگی ، گفتگوهای ساده ی عاشقانه ( که متاسفانه بیشتر زن و شوهرها فکر میکنند این حرفها فقط بدرد دوره نامزدی میخوره اما تاثیر این کلمات در دوران زندگی مشترک بسیار بسیار بیشتر از دوران نامزدی است ) ، فرزند ، بستگان ، دوستان و ......

بهتره همه در انتخاب همسر و یار یگانه زندگیشون اولا" به داشتن سنخیت با طرف مقابلشون توجه ویژه داشته باشند و ثانیا" پس از آغاز زندگی مشترک ، از نقش بی همتای کاتالیزورهای مثبت غافل نشند. کاتالیزوهای منفی هم داریم که نیازی به توضیح ندارند. بعضی از این نوع کاتالیزورها میتونند یک زندگی شیرین رو به یکباره نیست و نابود کنند. مطمئنا" اگر زن و مرد نقش خودشون رو در زندگی بخوبی ایفا کنند هیچ وقت شاهد بروز مشکلی در زندگیشون نخواهند بود.

/ 1 نظر / 4 بازدید
آندرو ...

بابت نوشتن و ارسال اين متن و متن قبلی بی اندازه ممنونم.