یادداشت 28 اسفند 89

این پرواز مجازی رو از باند 26R فرودگاه اصفهان آغاز کردم. در پرواز با آلات دقیق ( Instrument Flight ) خلبان نیاز به دید بصری نداره و با اتکا به آلات دقیق داخل کابین ، هواپیما رو به پرواز درآورده و پس از هدایت در مسیر مورد نظر فرود میاد. برای انجام پرواز با آلات دقیق باید با VOR (  VHF Omnidirectional Range navigation system ) ، Heading angle ، IFR course ، VOR Radial angle ، نحوه ی تنظیم سقف ارتفاع پروازی ، انتخاب میزان افزایش و یا کاهش ارتفاع در هر دقیقه ، نحوه ی قرار گرفتن در Route flight ، نحوه ی قرار دادن هواپیما در حالت انتظار برای فرا رسیدن زمان فرود ، زمان باز کردن و بستن فلاپها و چرخها ، چگونگی تقرب به فرودگاه و قرار گرفتن صحیح در راستای باند فرود و ...... آشنا شد. همین پیچیدگی ها است که باعث میشه احساس یه پرواز واقعی به آدم دست بده. در این تمرینات مقدماتی ، من از Autopilot استفاده میکنم تا تمرکزم فقط روی تنظیم آلات دقیق باشه. در تمرینات بعدی باید کنترل فرامین پرواز رو هم به عهده بگیرم. اینکار با توجه به کوچک بودن کلیدهای روی دسته فرامین که به کامپیوتر وصل میشه ، یه مقدار سخته.

 

تحرکات مردمی در کشورهای منطقه با مدلهای مختلفی از واکنش مقامات دولتی این کشورها مواجه شده. در تونس و مصر ، این تحرکات نسبتا" با مسالمت داره پیش میره و نمودی از دموکراسی رو میشه در این کشورها دید. مقامات دولتی این دو کشور تا یه اندازه مقاومت کردند اما در نهایت تسلیم خواست مردم شدند و کنار رفتند. در یمن ، درگیری بین دولت و طرفداران دولت از یک سو و مخالفین از سوی دیگه کماکان ادامه داره اما شدت درگیریها هنوز خیلی زیاد نشده و مخالفین دارن سعی میکنند که با کمترین تنش به خواسته هاشون برسند. در کشورهای اردن ، عراق و سوریه ، حرکت مردمی مخالفین همانند آتش بوته ای خار ، خیلی سریع آغاز شد و به همون سرعت خاتمه پیدا کرد. در مراکش و عربستان ، حرکت مردمی با سرکوب شدید دولت موجه شده است. اما رویدادهای لیبی و بحرین ، رفتار دولت این دو کشور بسیار متفاوت بود.

در لیبی ، معمر قذافی دیوانه کمر به نابودی کشورش بسته است. در کشور درگیر یک جنگ داخلی تمام عیار شده که البته تا ساعاتی دیگر با ورود کشورهای غربی به صحنه ی نبرد ، بر آتش درگیریها افزوده شده و عراقی دیگر در شمال افریقا بوجود خواهد آمد. بحرین نیز رسما" به اشغال عربستان سعودی درآمده است. این کشور کوچک که تا دهه 40 قرن 14 هجری شمسی در مالکیت ایران بود هم اکنون شاهد حضور نیروهای نظامی عربستان و امارات است. با ورود این نیروها ، کشتار مردم بحرین شدت گرفته اما ندای اصلاح طلبانه ی این مردم خاموش نشده است.

 

روز جمعه تمام وقت در خونه کار کردیم تا آخرین کارهای تمیزکاری درب و دیوار رو به اتمام برسونیم. دیوارهای نقاشی شده تا زمانی که بهشون دست نزدی و آستر بهشون نکشی ، به نظر تمیز میان. اما وقتی یه آستر مرطوب کشیدی ، اون موقع معلوم میشه که چه خبره....... دل ما آدما هم همینطوره. ممکنه خیلی از ما فکر کنیم که دلامون پاک و تمیزه اما اگه فرصتی بشه و بتونم با آستری از جنس مهر و طهارت ، غباری از دلمون پاک کنیم ، متوجه میشیم که تا چه اندازه تصوراتمون در مورد تمیز و پاک بودن دل ، درست بوده.......

 

 

/ 1 نظر / 3 بازدید
علیرضا رفیعی

سال نو و این بهار خجسته و مخصوصا نوروز را به شما و خانواده ی محترمتان تبریک می گوییم علیرضا