یادداشت 10 آذر 1390 - روز جهانی ایدز

امروز روز جهانی ایدز است و بهانه ای برای پرداختن به این بیماری مهلک. راههای انتقال بیماری ایدز عبارتند از :

1-      انتقال از مادر به جنین

2-      انتقال از طریق خون تازه و آلوده به ویروس ایدز

3-      استفاده ی مکرر از سرنگهای یکبار مصرف

4-      تماس جنسی کنترل نشده با فرد بیمار

آمار بیماری ایدز در ایران رو به افزایش است. شیوع این بیماری در ایران عمدتا" از طریق معتادان به مواد مخدر تزریقی ( که بخاطر فقر شدید فرهنگی و مادی از سرنگهای یکبار مصرف بصورت گروهی استفاده میکنند ) و نیز افزایش تماسهای جنسی کنترل نشده در سطح جامعه است. چند روز قبل آماری در مورد زنانی که به فعالیت جنسی مشغولند در روزنامه ها منتشر شد. این آمار نشون میداد که حداقل سن این گروه از جامعه به حدود 15-14 سال رسیده است. نکته ی مهم در این آمار که به زنان مربوط میشد این بود که تعداد افرادی که بدون نیاز مادی ، به فعالیت جنسی مشغول شده اند رو به افزایش است. آمار خطرناک و مهم دیگه ای که در همین زمینه منتشر شده نشون داده که بیشر مشتریان زنان فعال جنسی رو ، آقایون در محدوده ی سنی 30 تا 50 ساله تشکیل میده ( یعنی مردانی که اکثرا" متاهل هستند ).

به هر حال به منظور اطلاع رسانی بیشتر در مورد جلوگیری از گسترش ایدز ، باید یادمون باشه و به دیگران هم بگیم که :

-          برای معالجه دندانها به مراکزی مراجعه بشه که وسایل و ابزار کار رو کاملا" استریل و ضد عفونی میکنند.

-          پیش از اعمال جراحی از متصدیان بیمارستانها و پزشکان خواسته بشه که نهایت دقت رو در انتخاب خون تزریقی بعمل بیارن ( اگر این خونها آلوده باشه ، بیمار بیگناه به بیماری ایدز دچار خواهد شد )

-          چنانچه کسانی گرفتار بیماری اعتیاد هستند و اراده ی ترک اعتیاد رو ندارند ، از سرنگهای یکبار مصرف ، فقط برای یکبار استفاده کنند و بعد از مصرف بلافاصله این سرنگ رو از بین ببرند و دور بیاندازند.

-          قبل از ازدواج با انجام آزمایشهای مربوط به ویروس ایدز ، از سلامت خودشون و شریک آینده ی زندگیشون مطمئن بشن.

-          به کانون خانواده و همسر وفادار باشند  و نیازهای جنسی رو از درون خانواده تامین کنند ؛ نه جای دیگه

-          چنانچه به هر دلیل ناچار به داشتن تماسهای جنسی بیشتر هستند افراد بسیار معدود و محدودی رو برای اینکار انتخاب کنند و اینطور نباشه که هر دفعه با یکی باشند. ضمن اینکه در مورد عدم آلودگی این افراد به ویروس ایدز اطمینان پیدا کنند.

-          در هر تماس جنسی ، از کاندوم استفاده بشه.

در آخر باید به این نکته هم اشاره کرد که بیمارن ایدز رو نباید از جامعه طرد کرد. معاشرت ، رفت و آمد ، دست و روبوسی و هم غذا شدن با این افراد باعث انتقال ویروس ایدز نمیشه. و یه نکته ی دیگه اینکه ، نباید به بیماران ایدز به چشم افراد منحرف جنسی نگاه کرد. بعضی از این افراد بیگناه ، بخاطر بیماری والدینشون و یا تزریق خون آلوده در بیمارستانها و یا درمان دندان در مراکزی که اصول بهداشتی رو رعایت نکرده اند و یا استفاده ی ناآگاهانه از سرنگی که قبلا" توسط یک بیمار ایدز استفاده شده ، دچار این بیماری شده اند.

با رعایت همین دستورالعملهای ساده میتونیم جلوی پیشرفت روزافزون این بیماری رو بگیریم

/ 0 نظر / 2 بازدید