یادداشت 18 تیر 1397

سالها قبل وقتی وارد عرصه نجوم غیر حرفه ای شدم خیلی زود تصمیم گرفتم از بین شاخه های بسیار متنوع این رشته از دانش عمومی و حرفه ای ، یک موضوع مشخص رو انتخاب کنم و تلاش کنم در اون موضوع تجربه اندوزی کنم. در سال 1374 بود که رویت هلال ماه رو به عنوان موضوع اصلی فعالیتم در نجوم غیر حرفه ای انتخاب کردم و الان 23 سال است که اینکار رو بصورت حرفه ای پی میگیرم.


در پرورش کاکتوس هم متوجه بوده و هستم که باید خیلی زود یک رشته ی خاص رو انتخاب کنم. دنیای کاکتوس و ساکولنت اگه نگم انتها نداره اما میتونم بگم بسیار وسیع و گسترده است و به قول یکی از دوستان اگه گلخانه ای به مساحت 20 هزار متر مربع داشته باشیم و بخوایم از هر نمونه کاکتوس و ساکولنت فقط یک گلدون رو نگهداری کنیم ، چنین گلخانه ی به ظاهر بزرگی گنجایش اینکار رو نداره!


پراکنده کار کردن هم معمولا" ثمره ی مورد انتظار رو نداره. بنابراین اگه بخوام از نظر علاقه ی درونی ، رویکرد و نگاه بیرونی و موضوعات اقتصادی و فنی به پرورش کاکتوس بپردازم ، بهترین کار این خواهد بود که فعالیتم رو محدود به یکی دو گونه کنم اما در این محدوده بصورت تخصصی وارد بشم.


چند ماه است که در این رابطه فکر میکنم و واریته های مختلف رو مد نظر قرار میدم. تقریبا" به تصمیم نهایی رسیدم و انشاءالله به شرط حیات از این پس هدفی رو که انتخاب کردم پی میگیرم. از درگاه خداوند متعال طلب مدد میکنم تا در این راه بتونم خوب و موفق گام بردارم.


اما یه مطلب دیگه....


اینکه ما چگونه خودمون رو معرفی میکنیم و چه القابی رو برای خودمون بکار میبریم تا حدی میتونه نشون بده که در افکار درونی ما چی میگذره و یا اینکه چه دگرگونیهای فکری بوجود اومده. قبل از انقلاب لقبی که خیلی از مردم برای روحانیون محترم استفاده میکردند "شیخ" بود. شیخ بمعنای بزرگ و آقا است. برخی از بزرگان تشیع هم چنین لقبی دارند همانند شیخ صدوق ، شیخ کلینی و.....


بعد از انقلاب در نوشته ها و اخبار اکثر روحانیون رو "حجت الاسلام" و یا "حجت الاسلام و المسلمین" خطاب کردند. این لقب به نظرم خیلی خیلی خیلی پر مسئولیت و بزرگ است. اما آیا دقت کردین که اخیرا" برخی از روحانیون محترم که تحصیلات دانشگاهی هم دارند تمایل دارند که از اونها به عنوان "دکتر" و یا "حجت الاسلام دکتر" یاد کنند؟ در یه جایی هم دیدم که فردی که از خانواده ی معظم شهداء گرانقدر است برای خودش لقب "شهید زاده" رو بکار میبره.....


در باره ی این دگرگونی و لقب سازیها چی باید بگیم وقتی که میبینیم سر سلسله ی ولایت و امامت حضرت مولی الموحدین امام علی ابن ابیطالب علیه السلام در مکاتبات متعددشون از لقب "عبدالله" برای خودشون استفاده میکردند؟

/ 0 نظر / 70 بازدید