حسابداری شهرداریها

امروز رو در تهرون بودم. همراه با همکارانی از کلاشنهرهای کشور ، یه جلسه ی جالب و مهم در مورد حسابداری شهرداریها داشتیم. ظاهرا" گوش شیطون کر ، بلاخره اون اقدام اساسی که باید در این زمینه انجام میشد ، شروع شده. در کشور ما دو مدل حسابداری وجود داره که برای هر کدوم از اونها ، مبانی نظری و استانداردهای مورد نیاز تعریف شده و بخاطر سابقه طولانی در اجراء ، جایگاه خودش رو پیدا کرده ؛ حسابداری بازرگانی ( تجاری - انتفاعی) و حسابداری دولتی.

شهرداری یه نهاد بسیار استثنائی است که طبق قانون بهش " نهاد عمومی غیر دولتی " اطلاق میشه. از اونجا که شهرداری غیر دولتیه ، مبانی حسابداری دولتی بدردش نمیخوره و از اونجا که غیر انفاعی و عمومیه ، مبانی حسابداری تجاری براش کاربرد نداره. الان سالیان ساله که گروهی از متخصصین به این نتیجه رسیدند که شهرداریها نیازمند تعریف استانداردهای حسابداری خاص و ویژه ی خودشون هستند ما بخاطر اینکه اینکار خیلی بزرگ و پر هزینه بوده ، تا بحال کسی سراغش نرفته.

 

مشکلات موجود در گزارشگری شهرداریها باعث شده که بلاخره ضرورت تدوین این استانداردها حس بشه. کارهای مقدماتی شروع شده و مبانی تئوری و نظری کار تقریبا" به سرانجام رسیده. تمام این اقدامات در راستای اصل " لزوم پاسخگویی به مردم " داره انجام میشه و نتیجه اش ، شفافیت بیش از پیش در برنامه ها و عملکردهای مالی شهرداریها خواهد بود. خوشحالم که این جلسه ، افقهای روشن آینده رو نمایان کرد.

/ 1 نظر / 2 بازدید
عبدی رهگذر

سلام / خواهش می کنم / برای این کار به ویرایش کد قالب بروید / در آنجا برخی کلمات فارسی را لا به لای کدها خواهید دید / تقریبا در انتهای این صفحه بعد از <bloglinksblock> ، پیوندها یا لینک دوستان را خواهید دید / و پایین آن نام همین دوست یابی باید باشد / حالا باید بلوک شامل آن را حذف کنید / مثلا اگر با a> شروع می شود باید تا <a/ را حذف کنید / قبل از این کار می توانید کل صفحه ی کدها را در جایی ذخیره کنید تا در صورت به هم خوردن کدها امکان بازسازی وجود داشته باشد با تشکر