یادداشت 4 اردیبهشت 1391 - رویت هلال جمادی الثانیه 1433

توی یه جلسه اداری برای انتخاب پیمانکاران شرکت داشتم. تورم و گرونی باعث شده بود که قیمتهای عجیب و غریبی از پاکتهای مناقصه بیرون بیاد. حتی تصورش هم دشوار بود. هیچ پیمانکاری انتخاب نشد اما آخرش چی؟ بلاخره ناچار خواهیم شد برای نگهداشت ، توسعه و عمران شهر ، این گرونی و تورم رو که همه متوجه اش شدند الا مسئولین محترم دولتی و بانک مرکزی ، بپذیریم. با این روند ، بایدانتظار داشت که سطح خدمات عمرانی در کشور بشدت افت کنه. بودجه های محدود ، کفاف تورم افسار گسیخته ی کنونی رو نمیده. یا باید گرونی رو مهار کرد و یا اینکه تعداد مغازه هایی که سر بعضی از کوچه های تهرون هست ، زیاد بشه تا همه ی مردم بتونند از مغازه های سر کوچه شون ، جنسهای خیلی خیلی ارزون بخرند!!!!

دیروز یه برنامه ویژه ی کوهنوردی برای رویت هلال گذاشتیم. در برنامه ی قبلی بیش از 65 نفر حضور داشتند اما اینبار فقط 6 نفر بودیم ؛ دو خانم و چهار آقا. از خانمها خواستم همراه با فرزند یکی از دوستان ، از مسیر جاده برن تا ایستگاه دوم  تله کابین. خودم به همراه سه نفر دیگه از آقایون یه مسیر استقامتی و دست بسنگ زیبا رو طی دو ساعت و با سرعت نسبتا" بالا طی کردیم و خودمون رو به محل رصد هلال رسوندیم. لباسامون خیس عرق شده بود. راضی از اینکه یه تمرین درست و حسابی انجام دادیم. آقا مجتبی و یکی از بستگانشون به جمع ما اضافه شدند.

هواشناسی اعلام کرده بود بعد از ظهر یکشنبه ، از تراکم گرد و غبار کاسته میشه. همینطور هم شد اما نه اونقدر که انتظار داشتیم. وقتی رسیدیم به رصدگاه ، حدود  10 درجه از افق با ابر و غبار بسیار غلیظ پوشیده شده بود. بالای این غبار غلیظ ، باز هم غبار بود ؛ اونقدر که خودم و دوستان امیدی به رویت هلال نداشتیم. محل غروب خورشید رو ندیده بودیم. افق هم اصلا" دیده نمیشد. دو تا دوربین همراه گروه بود. گفتم ، فقط روی غبار غلیظ رو بصورت جاروب کردن بگردین. چند دقیقه تلاش میکنیم ، اما موفق نشدیم برمیگردیم پایین. ارتفاع غبار غلیظ آروم آروم در حال کم شدن بود.

تلاشها ثمری نداشت. چند قدم از گروه فاصله گرفتم و نشستم روی سنگ. دوباره همون توسل خاص به حضرت صدیقه ی طاهره سلام الله علیه ؛ توسلی که برای اولین در رویت هلال شوال 1425 و در رصد هوایی انجام دادم و از اون به بعد ، هر موقع در رویت هلال گره به کارم میخوره ، ازش مدد میگیرم و تقریبا" در همه ی موارد جوابم رو میدهند.

تا ذکرم تموم شد ، سیاره ی مشتری رو در دوربین دوچشمی تشخیص دادم. اگر هوا تمیز بود ، رویت این هلال کار بسیار ساده ای بود اما با اون افق و اون غبار ، وضعیت خیلی فرق میکرد. وقتی سیاره مشتری پیدا شد به یاد خبر سایت هلال ماه افتادم و نوشته های دوست ارجمند و گرامیم جناب آقای مهدی رحیمی که در مورد مقارنه ی هلال ماه و مشتری نوشته بودند و تصویری که از این مقارنه در پایگاه اطلاع رسانی هلال ماه درج شده بود. مرکز میدان دید دوربین 7 در 50 رو کمی پایین آوردم و به سمت راست حرکت دادم. هلال ماه در ساعت 19:50به شکلی بسیار کم فروغ در بین غبار هویدا شد.....

با گذشت زمان مقداری از غلظت غبار در محلی که هلال قرار داشت کاسته شد و ارتفاع غبار غلیظ کاهش یافت. بیشتر دوستان موفق به رویت هلال شدند. هلال در ساعت 20:05 بسختی با چشم رویت شد و در ساعت 20:14 در پشت لایه ی ابر و غبار ناپدید گردید.

عکس مقارنه هلال جمادی الثانیه 1433 با سیاره مشتری

/ 2 نظر / 7 بازدید

DAMETON GARM heyf ofoghe ma abry bod

علی نداف پور

دستتون درد نکنه . بعد از چند هفته حرکت بصورت لاک پشتی به خاطر شلوغی گروه واقعا چسبید. مسیر خیلی زیبایی بود . مخصوصا اینکه با توجه به نفرات کم حرکت به صورت سریع و استقامتی بود . جای سایر همنوردان هم خیلی خالی بود.