دو روز متفاوت

طبق برنامه از پیش تعیین شده ، بعد از ظهر پنجشنبه 24 خرداد به منطقه فریدن رفتم. در نزدیک یکی از روستاهای منطقه و در کنار جاده آسفالته اصلی ، تپه ی بلندی وجود داشت که محل انتخاب شده ی من برای رصد هلال جمادی الثانیه 1428 بود. یک جاده خاکی مناسب ، دسترسی آسان به بالای این تپه را مقدور میکرد. فرزند 10 ساله ام دستیار من در برنامه این روز بود. دوربین تئودولیت ، دوربین 15 در 80 و دوربین عکاسی را مستقر کردیم و منتظر غروب خورشید شدیم. برای سهولت خواندن زوایا در تئودولیت ، آن را روی زاویه 298 قفل کردم. پایین رفتن خورشید در افق را با تئودولیت تعقیب میکردم و پس از اینکه آخرین بخش لبه خورشید به زیر افق رفت ، قفل زاویه سمت آن را آزاد کردم. غروب خورشید 3 ثانیه دیرتر از زمان محاسبه شده توسط نرم افزار روی داد. بنابراین در محل غروب خورشید ارتفاع موانع افق ، صفر درجه بود. در سمت راست محل غروب خورشید چند قله کوچک دیده میشد که اندازه گیری انجام شده با تئودولیت نشان میداد که هر یک از آنها با دیگری نیم درجه اختلاف سمت دارد. این قله های کوچک بهترین شاخص برای تسریع در یافتن هلال بودند. آسمان افق غربی فاقد ابر بود اما در سطح افق مقداری غبار وجود داشت که بمرور از غلظت آن کاسته شد. پس از انجام بررسیهای اولیه ، جستجوی سیاره عطارد را آغاز کردم. اختلاف سمت این سیاره با محل غروب خورشید را برای زمانهای مختلف ، در جدولی درج کرده بودم. این زاویه را با تئودولیت اندازه گیری کرده و سپس شاخصی را بر روی افق تعیین کردم. بعد از آن دوربین 15 در 80 را به سمت شاخص مورد نظر نشانه روی کرده و سر دوربین را بالا میبردم. 20 دقیقه پس از غروب خورشید موفق به دیدن سیاره عطارد شدم. قدر این سیاره در این روز 2+ بود.

 

غروب خورشيد در شامگاه پنجشنبه ۲۴ خرداد و قله های کوچک سمت راست آن

 

افق غربی در شامگاه پنجشنبه

آسمان شب این منطقه فوق العاده زیباست. پس از انجام رصد چند جرم غیر ستاره ای در صور فلکی عقرب و قوس ، به تحلیل اطلاعات جمع آوری شده از محل غروب خورشید و طراحی برنامه رصد هلال پرداختم. تصمیم گرفتم رصد را 25 دقیقه پس از غروب خورشید آغاز و تا زمان غروب هلال ادامه دهم. بررسی گزارش رصدهای شوال 1420 ، جمادی الثانیه 1422 ، رجب 1423 و صفر 1427 نشان میداد که با این دوربین 15 در 80 ، قادر نخواهم بود زودتر از این هلال را رویت نمایم. سه زمان 25 ، 30 و 35 دقیقه پس از غروب خورشید را به عنوان بهترین زمانهای رویت انتخاب کرده و تصمیم گرفتم بیشترین تمرکز کار را در حد فاصل این سه زمان داشته باشم.

در غروب روز جمعه بار دیگر در رصدگاه مستقر شدم اما شرایط جوی مثل روز قبل نبود. از صبح روز جمعه لکه های پراکنده ی ابر در آسمان دیده میشد و هر چه به غروب نزدیکتر میشدیم بر تراکم این ابرها ( بخصوص در افق غربی ) افزوده میگشت. میزان غبار نیز بسیار بیشتر از روز قبل شده بود. با این حال به رصدگاه رفتم  و ابزار را نصب کردم. خورشید در زمانی که محاسبه کرده بودم ، غروب کرد و بلافاصله پس از غروب ، غبار و ابرهای متراکم ، افق غربی را کاملا" پوشاندند بگونه ای که دیگر کمترین احتمالی برای رویت هلال وجود نداشت و ناچار به توقف برنامه رصد شدم. دوستانی از گروه رویت هلال مهتاب ( وابسته به مرکز آموزش نجوم ادیب ) هم در هنگام رصد به این منطقه آمده بودند. شیرینی دیدار و گفتگوی مجدد با این دوستان ، تلخی عدم موفقیت در رویت هلال را از بین برد.

افق غربی رصدگاه در شامگاه جمعه ۲۵ خرداد

/ 0 نظر / 5 بازدید