ایدز

راههای انتقال ویروس HIV که در نهایت به بیماری ایدز منجر میشه عبارتند از :

انتقال از مادر به کودک ( در دوران جنینی ، زایمان و شیر دادن )

انتقال از طریق استفاده از خون آلوده به ویروس در بیمارستانها

استفاده مکرر از سرنگ یکبار مصرف توسط معتادان تزریقی و یا مردم عادی

ارتباط جنسی کنترل نشده با فرد آلوده به ویروس

استفاده از مواد روانگردان

 

راههای پیشگیری

قبل از ازدواج ، دختر و پسر باید آزمایش ویروس HIV رو انجام بدهند تا از سلامت همدیگه آگاه بشن.

دختر و یا زنی که آلوده به ویروس HIV است نباید بچه دار بشه چرا که بطور قطع ، فرزندی بدنیا میاره که آلوده به ویروس است و معمولا" قبل از رسیدن به سن 2 سالگی از دنیا میره.

 

بیمارستانهای کشور باید خون مورد نیاز برای اعمال جراحی رو از مراکز معتبر تهیه و آزمایشهای لازم برای اطمینان از سالم بودن خون و عدم وجود ویروس HIV رو انجام بدهند.

 

ترک اعتیاد مهمترین راه جلوگیری از انتقال این ویروس است اما اگر به هر دلیلی کسی هست که قدرت اینکار رو نداره ، در صورتی که بصورت تزریقی مواد مصرف میکنه باید از سرنگهای یکبار مصرف استریل استفاده کنه و بعد از مصرف ، این سرنگ رو دور بندازه. بعضی وقتا مردم برای تزریق آمپولهای معمولی ، بجای رفتن به درمانگاه ، خودشون در منزل اینکار رو انجام میدن. این افراد هم به هیچ عنوان نباید از هر سرنگ بیش از یکبار استفاده کنند.

 

پایبندی به خانواده و دوری از تمایلات نفسانی باید سر لوحه ی زندگی همه ی ما باشه. اما به هر حال از اونجا که انسان هستیم و ممکنه نیاز طبیعی انسان به داشتن رابطه ی جنسی ، او رو به سمت اینکار بکشونه ( بخصوص در مورد جوانان مجرد ) ، بهتره که اینکارها رو رعایت کنیم :

تسهیل در امر ازدواج جوانان و تشکیل خانواده

خودداری از تماس جنسی با فردی که از آلوده نبودنش به ویروس HIV اطمینانی نیست

استفاده آقایان و یا خانمها از کاندوم در زمان تماس جنسی. عموما" آقایون از کاندوم استفاده میکنند اما کاندوم مخصوص خانمها هم هست ( نمیدونم در ایران هست یا نه )

مردان و زنان متاهل هم بهتره غلط زیادی نکنند! اینکار علاوه بر اینکه خیانت به خانواده و همسر تلقی میشه ، گناه کبیره هم هست. اونچیزی رو که در بیرون منزل جستجو میکنند توی خونه شون هم هست! اگر زنان و مردان متاهل در مورد پاسخگویی نامناسب همسرشون نسبت به مسائل جنسی مشکلی دارن ، بجای اینکه سراغ کار حرام بروند بهتره یا خیلی راحت با همسرشون صحبت کنند و یا با یه مشاور مشورت. تعارف و رودروایسی رو باید کنار گذاشت. اینها جزو نیازهای طبیعی انسانه که اگه از طریق منطقی و صحیح بهش پاسخ داده نشه ممکنه ناخودآگاه و برای تامین این نیاز ، سر از ناکجا آبادی دربیاریم که باعث از بین رفتن آبرو و سلامت روح و روان و جسممون بشه.

متاسفانه در کشور ما ، بیشترین آمار گسترش ویروس ایدز بخاطر رفتارهای پر خطر جنسی است ( به نقل از وزیر محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ). پس باید در این رابطه کارهای فرهنگی و آموزشی بیشتری انجام بدیم. بعضی وقتها بخاطر مثلا" حفظ حیا و یا خجالت کشیدن ، جامعه رو توی دردسر میندازیم.

 

خودداری از استفاده از مواد روانگردان که هم باعث تخریب مغز و عقل آدمی میشه و هم امکان آلوده شدن به ویروس HIV رو فراهم میکنه

 

در پایان ضمن اینکه بخاطر بی پرده صحبت کردن پوزش میخوام ، باید تاکید کنم که راههای انتقال ویروس ایدز همونهایی است که عرض شد. گفتگو ، زندگی ، دست و روبوسی ، بازی کردن و همکاری با فرد مبتلا به ویروس ، باعث انتقال ویروس به فرد دیگه نمیشه. افراد آلوده به ویروس رو نباید از جامعه ترد کرد. فقط باید مواظب بود و اجازه نداد این بیماری مهلک گسترش پیدا کنه.

/ 0 نظر / 2 بازدید