از اون پنجشنبه تا این جمعه چه خبر؟

پنجشنبه 15 شهریور

امروز جشن عروسی خواهر همسرم بود. وقتی من ازدواج کردم ، این خواهر زنم خیلی کوچک بود و سالهای زیادی همراه ما زندگی کرده و بگونه ای جزو خانواده ما محسوب میشد. نمیدونم این چه حس غریبیه که وقتی در این جشنها جزو خانواده عروسی باشی ، علاوه بر شادی ، یه حس غم هم ته دل آدم وجود داره. شاید دلیلش این باشه که پس از سالها زندگی در کنار هم ، حس میکنیم یه نفر داره از جمع خانواده بیرون میره. جشن تا پایان شب ادامه داشت. وقت خداحافظی ، خیلیها گریه میکردند. برای عروس و داماد آرزوی خوشبختی کردیم و در ساعات اولیه بامداد به خونه برگشتیم.

 

جمعه 16 شهریور

خانواده داماد از بستگان درجه یک عروس دعوت کرده بودند که برای نهار به منزل اونها بروند. همه رفتند الا ما. بسیار خسته بودیم و تصمیم گرفتیم بعد از ظهر برای پاتختی  بریم. مجلس پاتختی در اصفهان یه نموره با تهران تفاوت داره. در تهران معمولا" فقط خانمها در این مجلس حاضر میشند اما اینجا آقایون هم هستند. در ابتدا جشن کوچکی بصورت مجزا برگزار میشه و سپس آقایون هم به مجلسی که عروس و داماد در اون حاضرند میاند و هدایای خودشون رو تقدیم میکنند. اول خانواده داماد هدایای خودشون رو دادند و بعد من بعنوان سخنگوی!! طرف عروس پشت میکروفن رفتم و هدایا رو اعلام کردم. وقتی به هدیه خودم رسیدم به شوخی گفتم : یه کارت سوخت با 300 لیتر ذخیره بنزین! داماد هم گفت این بهترین هدیه ای است که امروز براش آوردند !!!

 

شنبه 17 شهریور

امروز مهمان داشتیم. برای رفتن به همایش آموزشی ستاد استهلال استان اردبیل در آخر شب به تهران فتم. 

 

یکشنبه 18 شهریور

بنا بود به همراه اساتید ارجمند آقایان موحد نژاد و قاضی میر سعید در همایش اردبیل شرکت کنیم اما پیش آمدن برنامه های مهم دیگه باعث شد که اونها نتونند در این همایش شرکت کنند. در عوض توفیق همراهی استاد پیشکسوت جناب آقای صیاد نصیبم شد. صبح زود به همراه ایشان به اردبیل عزیمت کردیم. وقتی در فرودگاه اردبیل ( که فرودگاه بسیار کوچکی است ) با اتصال تونلهای مدرن و مخصوص ، مستقیما" از هواپیما به سالن انتظار رفتیم ، خیلی حسرت خوردم که چرا در شهرهای بزرگ از چنین سیستمهایی استفاده نمیشه؟!

همایش در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد. جمعی از روحانیون ، دانشجویان و اعضای یک گروه نجومی در این اون شرکت داشتند. در ابتدا جناب آقای صیاد سخنرانی خود را ایراد فرمودند. با اینکه چندین سال است که با این مرد بزرگ آشنا هستم ، اما در هر دیدار و گفتگوی مجدد ، بیش از پیش به عظمت کاری که ایشان برای روشن کردن چراغ رویت هلال در ایران انجام داده اند پی میبرم. سخنرانی من علاوه بر اینکه در خصوص مسائل نجومی رویت هلال بود ، شامل خواندن نظرات فقهی مراجع نیز میشد. عدم حضور جناب موحد نژاد باعث شد که این وظیفه هم به بنده محول شود. اطلاعات عمومی مناسبی در این زمینه دارم اما برای اینکه نمیتونستم به جزئیات این مبانی بپردازم و به پرسشهای احتمالی پاسخ بدهم ، فقط از روی نوشته ای که جناب موحد نژاد تهیه کرده بودند خوندم و توضیحات مختصری دادم.

همایش بعد از ظهر نیز بصورت کارگاهی ادامه یافت. برنامه ی کامل و جالبی شد. ساعت 16:30 کار به اتمام رسید و ما خسته و کوفته و با صدای گرفته راهی سرعین شدیم. میزبانان مهربان ما ، ترتیب این گشت کوتاه را داده بودند اما خستگی فراوان باعث شد که کمتر از 1 ساعت در این منطقه خوش آب و هوا بمانیم. همراه با دوستان آش دوغ خوشمزه ای خوردیم ( جای شما خالی ) و مقداری سوغات خریدیم و برگشتیم. از شدت خستگی وقتی به محل اقامتمون رسیدیم ، به خواب عمیقی فرو رفتیم.

 

دوشنبه 19 شهریور

صبح زود جناب آقای کریمی به دنبال ما آمدند و همراه ایشان به تپه نادری رفتیم و کار رصد هلال صبحگاهی شعبان را آغاز کردیم. هلال از افق سر برآورد و چند عکس از مقارنه اون با سیاره زحل گرفتم. روش رصد جناب صیاد بسیار در خور توجه بود. با دوربین دوچشمی من ، برای دقایق طولانی و با دقت مثال زدنی به جزئیات شکل هلال توجه کردند ، ساکت و آرام و دقیق. باد و خاک باعث شد که چشمامون دچار سوزش بشه. برای برگشت به تهران تلاش زیادی انجام شد تا بلاخره تونستیم بلیط پرواز 12:10 رو دریافت کنیم. بلافاصله پس از برگشت به تهران با پرواز ساعت 14:00 به اصفهان برگشتم و ساعتی بعد تا دیروقت به میهمانی رفتیم. بنا بود در غروب امروز به فریدن بروم تا با رصد موقعیت سیاره عطارد ، موقعیت هلال ماه را برای روز چهارشنبه شناسائی کنم اما دیگر فرصتی برای اینکار نمونده بود.

 

سه شنبه 20 شهریور

بعد از ظهر سه شنبه جلسه رصدگران استان اصفهان برگزار شد. توضیحاتی در مورد برنامه رصد توسط دوستان مطرح شد. امید زیادی به رصد گروهی که از تلسکوپ 14 اینچ استفاده میکنند داریم. برنامه خودم هنوز معلوم نبود. سال 84 و 85 برای رصد هلال رمضان در پرواز هوایی حضور داشتم. امسال پرواز هوایی راهگشای رویت هلال رمضان نبود و تصمیم داشتم روی زمین و در منطقه اصفهان به رصد بپردازم.

 

چهارشنبه 21 شهریور

ساعت 11 همراه با آقای منجمی به دانشگاه اصفهان رفته و در رصدخانه دانشکده علوم مستقر شدیم. یک دستگاه تلسکوپ 16 اینچ Mead ابزار رصد ما بود. خیلی راحت سیارات ناهید و تیر رو در میدان دید قرار دادیم اما نامناسب بودن چشمی های موجود باعث شد که در یافتن هلال ناکام بمونیم. چند بار احساس میکردیم که چیزی در میدان دیدمان قرار داره اما اطمینانی از این بابت نداشتیم. ساعت 14 به منزل رفتم و وسایل همیشگی را برداشتم و حدود ساعت 15:15 به همراه دوستانی که از صدا و سیمای تهران آمده بودند به فریدن رفتم. حدود ساعت 17:30 در رصدگاه مستقر شدم. این همان رصدگاهی بود که هلال ذیقعده 1426 را در آن رصد کرده بودم. وسایلم را آماده کرده و منتظر رسیدن زمان رصد شدم. از ساعت 18:05 رصد را آغاز کردم و در لحظاتی قبل از ساعت 18:22 موفق به مشاهده کمان کوتاه و باریکی از هلال شدم.

گزارش رصدم رو به تهران اعلام کردم و برگشتم. در بین راه مرتب با ستاد استهلال و رصدگران هلال در تماس بودم. تلفنم لحظه ای بیکار نبود. متوجه نشدم این مسیر رو چه چوری برگشتم. در اصفهان تماسها ادامه یافت. در تربت حیدریه دوست ارجمندم جناب آقای مطیعی موفق به رویت هلال شده اند. این گزارش ، مهمترین و با ارزش ترین گزارش رویت هلال رمضان 1428 خواهد شد. آخر شب اعلام شد که فردا یوم الشک است.

 

پنجشنبه 22 شهریور

چون خودم از رویت هلال اطمینان داشتم ، روزه ام رو به نیت روز اول ماه رمضان گرفتم. در اداره تماس ها در مورد وضعیت گزارش ها ادامه داشت. حوالی ظهر بود که اطلاعیه دفتر مقام معظم رهبری در مورد آغاز ماه رمضان از رادیو قرائت شد. امروز اول رمضان است. شب توی منزل عکسهایی که آقای عباس احمدیان از هلال گرفته است رو دیدم. کار مهمی انجام داده اند.

 

و اما امروز جمعه 23 شهریور

میدونم که موضوعات نجومی و علمی مربوط به هلال رمضان میتونه یک گفتگوی بسیار سازنده علمی رو در خصوص رویت هلال ایجاد کنه. همه موضوعات مربوط به این هلال قابل بحث و تحلیل دوباره است. پیش بینی های اولیه در تنظیم تقویم ، پیش بینی کارشناسان ترسیم کننده خطوط رویت پذیری هلال ، رصدهای موفق ، رصدهای ناموفق و رصدهای اشتباه. همه و همه قابل طرح و تحلیل است. امیدوارم فضای مناسب برای این گفتگو ایجاد بشه. برخی از معماهای این هلال رو میشه در این گفتگوها حل کرد و برای حل برخی دیگه از معماها باید حدود 3 ماه صبر کرد.  سری به ایمیلها زدم. نوشته یک دوست ( با عنوان توصیه به شکارچیان هلال رمضان 1428 ) توجه مرا بخود جلب کرد. ایشون مرقوم داشتند : " .... از همه ی رصدگران هلالی که عضو گروه AACI هستند تقاضا دارم تا گزارشات خود را مبنی بر رویت هلال بسیار دقیق و با ارائه مستندات کافی ارائه دهند در غیر اینصورت رویت آنها مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت......". نظر همه محترمه ، حتی اگه بیان نظرات در قالبی تند و تیز باشه. به هر حال همه ی ما در یک راستا حرکت میکنیم.

/ 0 نظر / 7 بازدید