یادداشت 11 امرداد 1394 - کوه و آکواریوم

با کمک تعدادی از گروههای کوهنوردی استان (بویژه گروه آراد که لازمه از زحمات تمامی مسئولین و همنوردان این گروه صمیمانه تشکر کنم) همایش برگزار شد و آقای ویلیچکی هم صحبتهایی رو مطرح کردند. با اینکه به شخصه انتظارم از این جلسه خیلی بیشتر بود اما شاید برای تجربه اول ، بشه گفت عملکرد هیات و گروهها قابل قبول بود.

وقتی چنین موقعیتهایی پیش میاد انتظار طبیعی و به حق اینه که وقتی افراد شرکت کننده در همایش از سالن خارج میشن نسبت به زمانی که وارد سالن شده بودند به دانش و اطلاعاتشون اضافه شده باشه و این دقیقا" نقطه ضعف همایش دیروز بود. خودم فکر میکردم آقای ویلیچکی در مورد اینکه برای برنامه ریزی صعودهای 8000 متری چه نکاتی رو باید رعایت کرد؟ خطرات جدی این برنامه ها چیه؟ راههای غلبه بر این مشکلات چه جوریه؟ در یه تیم چه نکاتی باید رعایت بشه؟ و ..... صحبت خواهند کرد. شنیدن خاطرات افراد بزرگ و با تجربه همیشه با ارزش بوده و خواهد بود. حتی از همین صحبتهای مختصر آقای ویلیچکی ، آقای نداف (مسئول روابط عمومی هیات کوهنوردی استان) چند جمله ی کلیدی و طلایی رو استخراج کردند که در سایت هیات منتشر شده اما شاید بهتر بود درخواستهامون رو از آقا ویلیچکی زودتر به ایشون میگفتیم تا بهره بیشتری از این وقت و فرصت میبردیم ؛ انشاءالله در برنامه های بعدی

در همایش دیروز شاهد همکاری و تلاش صمیمانه ی  گروهها در اداره برنامه بودیم و این دومین تجربه در این زمینه بود (بعد از تجربه صعود شبانه به کرکس که با همکاری گروه اژکهن برگزار شد). اطلاع داشتم که برخی از گروهها به دلیل اعتراض به رویکرد هیات در مورد نحوه صدور مجوز برنامه های برون شهری در جلسه شرکت نکردند. تجربه یی که بنده و همکارانم در مواجهه با اینگونه موضوعات داریم به ما یادآوری میکنه که باید صبور باشیم و ضمن توضیح دلایل اتخاذ برخی تصمیماتی که گرفته و یا میگیریم به همنوردان گرامی و اعضای محترم گروههای کوهنوردی ، با جدیت و قاطعیت (و صد البته با تفاهم و احترام) راه درستی رو که برای اصلاح امور در پیش گرفتیم ادامه بدیم . اعتراض داشتن و انتقاد کردن حق طبیعی کسانی است که به واقع صاحبان اصلی هیات هستند و بنده و همکارانم انتظار نداریم که همیشه همه از همه چیز راضی باشند. اما به نظرم میرسه بجای کنار کشیدنهای اینچنینی ، میشه خیلی راحت و صریح ، نقد و نظر مخالف رو بصورت شفاف و علنی اعلام کرد.

حساسیت موضوع صدور مجوز برنامه های برون شهری اونقدر هست که بنده و همکارانم در هیات بدون توجه به اندک جوسازیهایی که بعضا" دیده میشه ، مصمم به ساماندهی این مساله هستیم. صبح امروز نامه ای از اداره آگاهی استان به هیات ابلاغ شد و در مورد یه رویداد که در یکی از برنامه ها اتفاق افتاده ، از هیات خواسته اند تا برای پاسخ به شکایت مطرح شده ، نام مسئول اون گروه و اون برنامه ی خاص رو به مرجع قضایی اعلام کنیم. اگر داریم سختگیری میکنیم برای اینه که دلمون نمیخواد خدای نکرده اتفاقی روی بده و چنین نامه ای برای گروهی و یا سرپرست دیگری به هیات برسه. تبعات قانونی بروز هر گونه حادثه و یا ناهنجاری در این برنامه ها سنگین است و حیفه که این همه زحمتی که دوستانمون در گروهها میکشند بخاطر موضوعاتی تحت الشعاع قرار بگیره که با اتخاذ تدابیری ساده میشه اونها رو کنترل و مهار کرد.

همچنین امروز برای چندمین بار گزارش و شکایتی از وقوع دزدی در یکی از برنامه های برون شهری دریافت کردیم. با اینکه متاسفانه تعداد این گزارشها داره زیاد میشه ، اما اعتقاد داشته و داریم که اکثر برنامه های برون شهری گروهها ، در محیطی سالم و با رعایت اصول مربوطه داره انجام میشه بخصوص برنامه هایی که گروههای با سابقه و خوش نام کوهنوردی استان و شهر اصفهان دارن برگزار میکنند. ولی بخاطر همون اندک موارد ناچاریم و باید باکمک خود گروهها ترتیبی اتخاذ کنیم تا سره از ناسره تمیز داده بشه.

در مورد نحوه صدور مجوز برنامه های برون شهری ، ضمن تاکید مجدد بر لزوم رعایت دستورالعمل موقتی که چند روز قبل ابلاغ شد ، بنا داریم ابتدا در هیات رئیسه و کارگروههای مرتبط ، این موضوع رو بررسی و به یه نتیجه ای برسونیم و سپس از مسئولین برخی گروهها که بیشترین تعداد اجرای برنامه برون شهری رو دارند دعوت کنیم تا اون نتیجه ی بدست اومده رو با همکاری و همفکری اونها به یه جمع بندی نهایی برسونیم تا از اون پس ملاک عمل گروهها و هیات باشه.

اونچه که ما دنبالش هستیم اولا" ضابطه مند کردن صدور این مجوزها است و ثانیا" اصرار داریم که اقدامات هیات در صدور هر گونه مجوزی ، فقط و فقط باید در راستای شرح وظایف و اختیارات قانونی هیات باشه. هیچ دلیلی وجود نداره که هیات اقدام به صدور مجوز برای اجرای برنامه ای کنه که هیچ تناسبی با موضوع کوهنوردی و کوهپیمایی و صعودهای ورزشی (و حتی کوهگشت ) نداره. اجرای برنامه هایی نظیر کویرنوردی و رفتینگ و نظایر اینها هر چند جذاب و پر کشش هستند اما در محدوده فعالیت هیاتهای کوهنوردی و صعودهای ورزشی نیست و از نظر فنی و اجرایی ، ما صلاحیت لازم برای ورود به این موضوعات و صدور مجوز برای برگزاری این برنامه ها رو نداریم.

صبح امروز در شهرداری منطقه 5 جلسه ای با دوست و همکار ارجمندم جناب عصارزادگان شهردار محترم منطقه 5 و مربی و دوست گرامیم جناب آقای پیام رحمان ستایش فرمانده ایستگاه 12 سازمان آتش نشانی و مسئول امداد و نجات کوهستان داشتیم که در اون حوادث کوه صفه و راههای کاهش این حوادث رو مورد بحث و بررسی قرار دادیم. با توجه به تصمیماتی که در این جلسه گرفتیم میتونم بگم در روزهای آینده خبرهای بسیار مهم و خوبی برای همنوردان عزیز و کوهنوردی استان خواهم داشت.

چند روز قبل پیشکسوت گرامی جناب آقای حجاریان در جلسه هیات رئیسه از ما خواستند که فعالیتهای اجرایی رو زودتر شروع کنیم. در اون جلسه توضیح دادم که اگه قبل از پرداختن به اصول اولیه و زیرساختها ، وارد فاز اجراء بشیم ، معلوم نیست چقدر شانس موفقیت داریم. بحمدالله با همکاری تمامی اعضای محترم هیات رئیسه و کارگروههای هیات ، بخش اول مقدمات این فعالیتها که در واقع تعیین اهداف کلان بوده رو مورد بررسی قرار دادیم و برخی تصمیمات اصلی رو گرفتیم. تصمیماتی از قبیل:

راه اندازی تیم کوهنوردی استان

انتخاب تیم هیمالیانوردی از درون تیم کوهنوردی استان

ورود هیات کوهنوردی به اجرای برنامه های کوهنوردی فنی و سنگین داخلی و خارجی (در قالب کارگروه هیمالیا نوردی)

متمرکز کردن امر آموزش و توجه ویژه به آموزش پایه

نظارت مستمر بر فعالیتهای فنی گروهها کوهنوردی استان و کمک به ارتقاء فنی این گروهها

و ......

با ورود به فاز اجرائی ، بیش از پیش به کمک و همیاری همنوردان ارجمند و گروههای فعال کوهنوردی استان نیاز داریم. این راهی است که باید با هم طی کنیم. صبح امروز با ریاست محترم فدراسیون کوهنوردی گفتگوی تلفنی داشتیم. از بابت برنامه همایش اصفهان و میزبانی بعمل اومده تشکر کردند. مختصری از کارهای در دست اقدام رو به اطلاع ایشون رسوندم. اظهار داشتند که متاسفانه کوهنوردی استان اصفهان در 6-5 سا اخیر دچار افت شده ولی در همین چند ماهه نشانه های حرکتی دوباره نمایان شده و از این بابت خوشحال و کاملا" راضی بودند.

این حرکت رو به جلو حاصل تلاش یک نفر نیست. اگر کاری انجام شده (ولو اندک) و اگر کارهای بزرگتر و مهمتری باید انجام بشه ، نتیجه ی حضور همه ی ما علاقمندان به کوه و کوهنوردی در کنار هم بوده و همین همدلی ، اتحاد و همکاری رو برای آینده نیز نیاز داریم. در این راه صبورانه شنونده و خواننده ی نظرات و پیشنهادها و انتقادات شما گرامیان هستم. مدعی نیستم که تمام روشها و نظراتم 100% درست بوده و یا خواهد بود. اما ادعا دارم اگر در کنار هم باشیم ، قطعا" موفق خواهیم شد و این حق کوهنوردی استان است تا قله های موفقیت رو یکی بعد از دیگری فتح کنه ؛ انشاءالله

خوب ؛ نوشتن در مورد هیات کافیه.

بعد از ظهر امروز از پروژه بزرگ آکواریوم اصفهان بازدید کردم. این پروژه با مشارکت یک سرمایه گذار خارجی در ناژوان در حال ساخت است و بنا به اظهار نمایندگان سرمایه گذار ، تا پایان پاییز امسال و اوایل زمستان آماده بهره برداری خواهد شد و شاید در ایام دهه فجر انقلاب افتتاح بشه. وقتی وارد سازه این آکواریوم شدم ، فضای بسیار وسیعی رو دیدم که تانکهای بسیار بزرگ (به طول بیش از 6 متر ، عرض 3 متر و ارتفاع بیش از 2 متر – هر تانک با حجم 36000 لیتر آب) رو در خودش جای داده بود.

زیباترین و مهمترین بخش این آکواریم ، تونلی شیشه ای به طول حدود 37 متر و به شکل نیم دایره است که در داخل تانک بزرگی با ظرفیت حدود 1200 متر مکعب!! آب شور قرار داره. من که زمانی یه آکواریوم کوچیک آب شور در منزل داشتم و دو سال مبهوت عظمت خلقت خداوند متعال در این فضای کوچک بودم ، با اشتیاق به توضیحات فنی که متصدی پروژه بیان میکرد گوش میدادم و به ایشون گفتم تا قبل از آغاز بهره بردای باز هم میام و بازدید میکنم و البته ، عکسهای هنری که از آکواریوم خونه ام گرفته ام رو میارم تا ببینند (و به شوخی گفتم شاید بتونید این عکسها رو در فروشگاه آکواریوم به فروش برسونید!). انشاءالله این پروژه یکی از بهترین پروژه ها از نوع خودش در کشور خواهد شد که نظیرش رو حتی در کیش و قشم و تهران هم نداریم.

امشب مروری دوباره به این عکسهای آکواریومم کردم. یادش بخیر..... چه دنیای نازی بود....

/ 2 نظر / 72 بازدید
حمید

دل به امید صدایی که مگر در تو رسد ناله ها کرد در این کوه که فرهاد نکرد روز یکشنبه به اشتیاق یک ملاقات خارج از محیط اداری علیرغم خستگی زیاد و ... خودم رو رسوندم ورودی صفه اما شندیم که شما تشریف نمیارید و دیگه راه برگشتی هم نبود!! خلاصه یه توفیق اجباری نصیبم شد و تا قله رفتم! اونم بعد از حداقل 20 سال که تا اونجا نرفته بودم!!

آرش زمانپور

سلام جناب مهرانی عکس های آکواریوم واقعا رویایی هستن، ای کاش دوباره فرصتی دست میداد و به قول آکواریوم بازها علمش میکردید. با احترام فراوان زمانپور