بلاخره چشممون به جمال فیلم اخراجیها روشن شد. راستییاتش چهارچنگولی بین زمین و هوا موندیم که این خلق الله واسه چی چند میلیارد تومن پول بی زبون رو برا دیدن این فیلم دادند؟؟!! حالا که بناست در قالب طنز حرف بزنیم ما هم میگیم که به نظر میاد دلیل استقبال از این فیلم میتونه یکی از موارد زیر باشه :

1-     هر کسی که قبلا" جزو سران انصار حزب الله بوده باشه و تصمیم بگیره خشونت رو کنار بذاره و گفتمان کنه مستحق دریافت پاداش نقدیه.

2-     مردم در جامعه ما اونقدر عبوس و ناراحتند که حاضرند برای چند دقیقه خندیدن ، چند میلیارد تومن پول بدند.

3-     مردم حاضرند کلی هزینه کنند تا واقعیتهای جبهه های جنگ ( از جمله قمار بازی ، بنگ و حشیش کشی ، گفتمانهای عشقولانه ، عربده کشیها و کم ظرفیت بودن فرماندهان جبهه و .... ) رو بدونند.

4-     مردم اونقدر از دین و دیانت زده شدند که اگه کسی بیاد و برخی آموزه ها یا اصطلاحات دینی اونها رو به مسخره و طنز بگیره ، کلی تشویقش میکنند.

5-     از اونجایی که افراد جاهل مسلک فقط تاس بازی و سیگار کشی نمیکنند و برخی اعمال دیگه ( عرق خوری ، قمه کشی ، ...... و ........ ) هم انجام میدند ، مردم با حمایت مادی از کارگردان بزرگ این فیلم خواستار اون هستند که انجام این اعمال در جبهه های جنگ هم به تصویر کشیده بشه.

6-     همه ی موارد بالا با همدیگه.

هی روزگار...........

شاید حالا بهتر بتونیم ارزش کارگردانان و بازیگران بزرگی مثل ابراهیم حاتمی کیا و پرویز پرستویی رو درک کنیم. کسانی که ضمن به تصویر کشیدن مشکلات کنونی جامعه ، به نسل جوان امروز و به نسل گذشته که فداکاریهای درخور تحسینی برای ایران کردند و همینطور به اعتقادات مردم ( اعم از اعتقادات دینی و غیر دینی ) احترام میذارند. طنز لطیف و لذتبخش فیلم " لیلی با من است " کجا و حرافیهای فیلم " اخراجیها " کجا؟؟!!

بیچاره لوطی مسلک ها. لوطی ها ( که هنوز هم تعداد زیادی از اونها در جامعه ما هستند ) چهره ای خیلی خیلی باصفاتر ، با مرامتر و دوست داشتنی تر از اون چیزی دارند که در فیلم به تصویر کشیده شده و به نظر من فیلم اخراجیها ، جفای بزرگی هم به لوطی های داش مشتی این آب و خاک کرده.

جامعه نیاز به نشاط داره و این موضوع با اینکه خیلی بدیهی و پیش پا افتاده است اما اهمیت بسیار زیادی داره. وقتی این همه تبلیغات برای پوشیدن لباس های تیره میشه ، وقتی رادیو و تلویزیون در بیشتر روزهای سال هیچ برنامه ی شادابی نداره ، وقتی حجم برنامه های غمناک تلویزیون بسیار بسیار بیشتر از برنامه های با نشاط اونه ، وقتی....... نتیجه منطقی این میشه که تا یکی بیاد و چهار تا دلقک بازی و ورّاجی رو در قالب فیلم و طنز به خورد مردم بده ، یه شبه میلیاردر میشه و اونقدر این پول ( که یه زمانی بهش میگفتند مادیّات دنیوی و غیر قابل اعتنا ) براشون قابل اعتنا میشه که هنوز هیچی نشده وعده ساخت قسمت دوم و سوم این فیلم رو میدن.

خودمونیم ؛ این پول و اسکن هم خوب چیزیه ها ؛ عین کیمیاست. اگه مقدار زیادی از این کیمیا به دست یکی برسه ، روکش ظاهری اون فرد رو آب میکنه و همه میتونند واقعیتهای درونی طرف رو ببینند.

/ 4 نظر / 3 بازدید
ايمان زمانی

بسيار به نکته ی زيبايی اشاره کرديد جناب مهرانی واقعا بايد گفت که اين فيلم از لحاظ هنری و سينمايی هيچ چيز برای گفتن نداشت...... و با کولی بازی کارگردانش در روز اختتاميه چشنواره فجر به اين همه پول رسيد واقعا بايد به داوران جشنواره احسنت گفت که هيچ جايزه ای بهه اين فيلم ندادن....

ييه منجم وسط راه

اين اولين پستی است که در باره اخراجيها در اينترنت ديدم که ميشه توش نظر گذاشت . من تابحال این فیلم را ندیده ام و خوشبختانه سی دی آن را هم علیرغم پیشنهادها ندیدم . بنده زمان جنگ موفق شدم علیرغم سن بسیار کمم در دوسال متوالی جمعا ۳ ماه در جبهه های غرب کشور حضور پيدا کنم . برای اولين بار بعد از بيش از ۱۵ سال که از خاتمه جنگ گذشت شنيدم فيلمی ساخته شده که تمام آنچه در جنگ بوده به نمايش گذاشته . يکی از هم رزم های من جوانی بود حدود بيست سال که پادوی يکی از سينماهای خيابان انقلاب تهران بود و چه چيزهايی تعريف می کرد ...! در قرار گاه پشتيبانی ما یکی دو نفر واقعا آن طور بودند که در طول اين همه سال از آدم های جبهه نشان داده اند و اصلا معجزه ی امام هم همين بود که با همين آدم ها مملکت را در مقابل تمام دنيا حفظ کرد به طوری که الان حتی يک سانتيمتر آن در اشغال نيست . آنها که از اخراجيها انتقاد ميکنند تا بحال جبهه را نديده اند ....

عليرضا مهرانی

دوست منجم گرامی ، سلام. نوع نگاه آقای ده نمکی در اين فيلم به هيچ عنوان با واقعيتهای جبهه ها همخوانی نداره. من هم شرايط جنگ و جبهه رو درک کردم و شايد برای همين هم باشه که از کار ايشون اصلا خوشم نيومد. ايشون حتی نتونسته در اين فيلم بر افکار خشن و خشونت بار گذشته خودش سرپوش بزاره. قطع شدن مکرر پاها ، عبور تانک رو روی نفرات ، ورود تانک به بيمارستان صحرائی و ...... اينها درسته که جزو واقعيتهای جنگ بوده اما خيلی از کارگردانها بدون نمايش اين صحنه ها هم ميتونند خشونت جنگ رو بيان کنند. به هر صورت از ابراز نظر شما سپاسگزارم

naji

Dear Mr. mehranee salaam it is nice to see your tireless efforts for propagating astronomy and science. More see you in Shahreza, naji