انتشار آلبومی از عکسهای هلال ماه

پس از رصد هلال رمضان 1423 در منطقه همایجان استان فارس ( شامگاه سه شنبه 14 آبان 1381 ) متوجه وجود نقص بزرگی در فعالیتهای رصدیم شدم و آن ، مستند نکردن رصدها بود. در طول ماه رمضان آن سال توانستم با کمک مسئولین محلی ، تعدادی از لوازم مورد نیاز برای اینکار را تهیه کردم که شامل دوربینهای دوچشمی مناسب ، دوربین عکاسی دیجیتالی و کامپیوتر قابل حمل بود. نخستین بار از این ابزار برای عکاسی از هوال شوال 1423 استفاده کردم. 
 
 shawalcrescent.jpg

این رصد در محل بیت رهبری ( تهران ) انجام شد و در یک هوای ابری توانستم از هلال عکس بگیرم. همان شب و برای اولین بار در یک برنامه پخش زنده سیما شرکت کردم و این عکس را به عنوان مستند رصد در معرض دید بینندگان قرار دادم. متاسفانه بدلیل اینکه در آن زمان هنوز آشنائی چندانی با نرم افزار مربوط به دوربین نداشتم ، نسخه اصلی این عکس را از دست دادم و تنها اثر باقیمانده از آن ، همین نسخه کوچک شده ی بالاست.
 
 
از آن تاریخ تاکنون بطور مرتب و منظم از تمامی هلالهای ماه ( صبحگاهی و شامگاهی ) عکس گرفته ام. شاید از این نظر ، مجموعه عکسهایم یکی از کاملترین آرشیوهای عکس هلال در کشور باشد. در اوایل کار فقط به خود هلال توجه میکردم اما رفته رفته ، موضوع کارم قدری گسترده تر شد و سعی کردم عکسهای زیباتری که هلال یکی از موضوعات اصلی در آن باشد ( و نه همه ی موضوع ) بگیرم. نمیدانم تا چه حد در اینکار موفق بوده ام ولی نظراتی که از داخل و خارج  کشور در این رابطه دریافت میکنم ، مرا به ادامه کار و تلاش بیشتر تشویق میکند.

 
هم اکنون و با گذشت نزدیک به شش سال از آغاز این فعالیت ، تصمیم گرفته ام تمامی عکسهایی که از هلال گرفته ام را دسته بندی کنم و با ذکر اطلاعات رصدی مربوط به هر هلال ، آنها را در سایت جلوه های زیبا منتشر کرده و در اختیار علاقمندان قرار دهم. امیدوارم اینکار مورد توجه دوستان قرار گیرد و آنان نیز فعالیتها مشابه را انجام دهند. انشاءالله اینکار را از امشب آغاز میکنم و امیدوارم ظرف مدت یک ماه آن را به اتمام برسانم.

نشانی سایت جلوه های زیبا : http://www.isfahan.ir/amehrani

/ 1 نظر / 3 بازدید
طاها(طیبه کماچی)

یادم رفت که از انشار آلبوم عکس هاتون تشکر کنم. مثل همیشه بی نظیرن عکسای شما.کار جالبی است . موفق باشید.