یادداشت 9 بهمن 1390

خبر افزایش نرخ سود سپرده های بانکی و متناسب کردن این سود با نرخ تورم ، نقل محافل امروز است. اینکار از یه بابت مفید است که در کاهش نقدینگی موجود در جامعه موثر است و همچنین مانع از این میشه که ارزش پول مردم بخاطر نگهداری پول در بانک ، کاهش پیدا کنه. حسن دیگرش هم اینه که بانکها منابع عظیمی برای ارائه تسهیلات به بخشهای تولیدی و خدماتی بدست خواهند آورد. اما از طرف دیگه ، وقتی بانکها برای سپرده های کوتاه مدت سود روزشمار 15% و برای سپرده های بلند مدت سود 25% بدهند ، سود تسهیلات بانکی باید چند درصد باشه تا بانکها ورشکسته نشن؟ و این نرخ بالای تسهیلات بانکی چه تاثیری در روند تولید و افزایش بهای کالا و خدمات خواهد گذاشت؟ و این افزایش قیمتها چه تاثیری بر نرخ تورم و نرخ تورم چه تاثیری بر نرخ سود سپرده گذاری خواهد داشت؟ زنجیر عجیبیه ؛ اینطور نیست؟

دیروز وقتی داشتیم وسایل کوهنوردی رو جمع میکردیم ، همسرم کلاه بوران توی کوله اش گذاشت. گفتم نیازی نمیشه ؛ باد شدید هست اما سرد نیست. روی قله و موقع برگشت ، آروز میکردم کاش کلاه بوران داشتم!!!! باد شدید و خیلی سردی میوزید....

باید در همین روزها برای کشیدن یه دندون دیگه اقدام کنم اما حدس میزنم اینبار موضوع ساده نباشه. بخشی از این دندون شکسته شده و کار عصب کشی هم روش انجام شده. تراکم کارهام اونقدر زیاده که هر بار کشیدن دندون رو یه هفته عقب می اندازم تا مبادا برنامه هایی که دارم دچار مشکل بشه. اما باید عزمم رو جزم کنم تا بتونم دوشنبه ی هفته ی آینده این دندون رو هم بکشم.

تحریمهای اتحادیه ی اروپا علیه ایران بتصویب رسیده. با توجه به تجربه ای که در طول سالهای بعد از انقلاب داشتیم میشه اطمینان داشت که این تحریمها علیرغم مشکلاتی که برامون بوجود میاره ، کارا نیست و اهمیتی هم نداره. اونچه که بنده و امثال بنده رو بشدت نگران میکنه ، نه تحریمها و توپ و تشرهای خارجی ، بلکه اختلافات داخلی است. این اختلافها هر بار به یه شکل و صورتی درمیاد. تقابل و تضارب آراء و نظرات گروههای سیاسی تا اونجایی خوبه که اساس وحدت و یکپارچگی ملت و کشور رو از بین نبره. گرگهای گرسنه ی زیادی دورتادور کشور ما رو گرفتند. باید حواسمون باشه داریم چیکار میکنیم و در چه زمانی قرار داریم. البته همه ی اینها نباید بهانه ای باشه برای اینکه گروهی با تمسک به تهدیدات خارجی ، از دیگران بخوان ساکت سر جاشون بشینند تا خودشون هر کاری که دلشون میخواد بکنند.

/ 0 نظر / 2 بازدید