پاسخی به مطالب یک دوست عزیز در خصوص برنامه آسمان شب

متاسفانه رقابت در سطح کلان جامعه نجوم غیر حرفه ای ایران ، بصورت غیر سالم و ناعادلانه جریان داره. یه بار با جناب صفاریان پور صحبت میکردم. درد دلهای فراوانی داشت از فشارهای مختلفی که رقبا بصورت غیر منطقی و بعضا" غیر اخلاقی به ایشون وارد میکنند. کار به ایجاد مزاحمت در زندگی شخصی ایشون هم رسیده بود. جای تاسف داشت. اما به ایشون عرض کردم وقتی شما اجازه میدین در برنامه ی آسمان شب ، خیلی شفاف و بی پرده ، رقبای شما رو ( با تمام انتقاداتی که ممکنه به اونها وارد باشه ) در یه برنامه ی زنده ی تلویزیونی سکه ی یه پول کنند و طوری حرف بزنند که آدم احساس کنه در کنار چاله میدون قدیم تهران داره برنامه ی آسمان شب رو میبینه ، آیا انتظار دارین که طرف مقابل شما منطقی و اخلاقی رفتار کنه؟

من روش طرف مقابل آقای صفاریان پور رو تایید نمیکردم. درست نبود که اونها اصرار کنند که حتما بیان توی این برنامه حرف بزنند. اما هم روش پاسخگویی متولیان برنامه به این حرکت صحیح نبود و هم در ماهها و سالهای بعد ، برنامه اونقدر انحصاری شد که حتی صدای علاقمندان خودش رو هم درآورد. رقابت سالم باعث رشد و ترقی میشه اما بنا به دلایلی بعضیها برای رسیدن به اهدافی کاملا" شخصی ، حاضر به ایجاد فضای رقابتی نیستند و هر رقیب تازه رو تا اون موقع تحمل میکنند که مزاحم منافعشون نشه ، و بعضیهای دیگه هم وقتی فضا رو انحصاری میبینند ، برای مقابله به مثل ممکنه متوسل به هر شیوه هایی بشن که بعضا" سنخیتی با ادب عمومی و اخلاق حرفه ای نداشته باشه.

 

یکی از موارد دیگه ای که در برنامه ی آسمان شب شاهد بودیم ، شخصیت سازی و شخصیت پردازی بود. این بحث میتونه هم مثبت باشه و هم منفی. در بخش مثبت این موضوع ، آسمان شب محلی بود برای اینکه تعدادی از زحمتکشان عرصه ی نجوم غیر حرفه ای کشور به جامعه معرفی بشن. اینان افرادی بوده و هستند که بی هیچ چشم داشتی و صرفا" برای درک بیشتر از آسمان ، فعالانه کار و تلاش میکنند. آقای علی ابراهیمی سراجی نمونه ای از این شخصیتها است که مردم و علاقمندان به نجوم از طریق برنامه ی آسمان شب با کارها و برنامه های آقای ابراهیمی و همکارانشون بیشتر آشنا شدند. تسلط ایشون در زمینه های مختلفی همچون رویت هلال ماه ، گرفتهای ماه و خورشید ، رصد اجرام سماوی آسمان شب و ...... و نیز بیان خوب و گیرایی که دارند موجب میشد که تاثر مثبت زیادی در مخاطب ایجاد بشه.

 

اما در بخشی منفی موضوع ، بعضا" برنامه ی آسمان شب ، تبدیل به ملک خصوصی افرادی میشد که فکر میکنند نجوم غیر حرفه ای ایران در وجود اونها خلاصه میشه و بس. البته موضوع فقط به برنامه ی آسمان شب خلاصه نمیشه. در هر جایی که امتیازات ویژه ای وجود داره ، رد این افراد رو میشه دید. حلقه ی بسته ای که اجازه ی رقابت سالم رو به هیچ کسی نمیده تا تمام نجوم در انحصار خودش باشه. اینان خودشون رو تنها زبان گویای نجوم ایران میدونند و معرفی میکنند. اعمال و رفتار همین افراد بود که باعث اون دعواهای پر سر و صدا در تهران شد. این افراد متاسفانه از برنامه ی آسمان شب بعنوان تریبون اختصاصی خودشون استفاده میکردند ( کاری که جناب صفاریان پور باید ازش جلوگیری میکرد اما یا متوجه نشدند که داره چی میگذره و یا متوجه بودند و عکس العملی نشون نمیدادند). قصدی برای سیاه نمایی ندارم. علاقه ای هم ندارم که خاطرات قدیمی رو تعریف کنم تا انحصار طلبی این افراد مشخص تر بشه ( البته قدیمیهای نجوم ایران بخوبی از این موضوع اطلاع دارن ). اگر کمی با دقت به رویدادهای مهم داخلی و خارجی مرتبط با نجوم غیر حرفه ای ایران نگاه کنیم خواهیم دید که همیشه یه تعداد اسم خاص دیده میشه و یا افرادی که دوست ، شاگرد و یا همکار این اسامی خاص هستند. متاسفانه برنامه ی آسمان شب هم مدتی بود که تبلیغ کننده ی همین اسامی شده بود.

من کاری به این موضوع ندارم که منتقدین برنامه ی آسمان شب به چه دلیل و با چه هدفی موضوع تغییر مدیریت این برنامه رو پیگیری کردند. اما به نظر میرسه که دلیل و هدف اونها ( درست یا نادرست ) هر چی که باشه ، این متولیان برنامه بودند که بهانه ی لازم رو به طرف مقابل دادند.

 

قدرت به خودی خود چیز بدی نیست اما اگه با انحصار همراه شد تبدیل به آفت میشه. فرقی هم نمیکنه که همراهی قدرت و انحصار کجا اتفاق بیافته ؛ سیاست باشه یا نجوم غیر حرفه ای. قدری تعامل ، قدری حوصله ، قدری میدون دادن به دیگران میتونست خیلی راه گشا باشه.

 

حیف و صد حیف که بعضا" ارزشهامون رو فدای انحصارطلبیها میکنیم. برنامه ی آسمان شب در نجوم غیر حرفه ای ایران یه ارزش بود. جواهری بود که به سهم خودش ، روحی تازه در کالبد نجوم ایران دمید. ای کاش متولیان این برنامه دقت میکردند و اجازه میدادند آسمان شب ، تمام سلایق و علائق را پوشش بده. ای کاش شرایط بگونه ای بود که همه ( از هر گروه و دسته ای ) آسمان شب را متعلق به خودش میدونست. ای کاش برنامه این اطمینان را در جامعه نجوم غیر حرفه ای کشور ایجاد میکرد که چشمانی بینا و گوشهایی شنوا برای کار و حرف هر فعال عرصه ی نجوم داره.

 

علیرغم این انتقادات ، چشم پوشی بر زحمات بی دریغ و در خور ستایش آقایان سیاوش و فواد صفاریان پور بدور از انصاف است. به این دو بزرگوار خسته نباشید عرض میکنم. اطمینان دارم جامعه نجوم ایران کماکان از برکات فعالیتهای این دو برادر بهره خواهد برد. دست هر دو بزرگوار رو از راه دور میبوسم.

 

به دوستان و علاقمندان نجوم هم پیشنهاد میکنم این رویداد رو صادقانه بررسی و تحلیل کنیم و در موردش نظر بدیم. اگر نقاط قوتی در این فرایند وجود داشته ( که قطعا" هم همینطوره ) بر اونها تاکید کنیم و خواستار باقی موندن و ارتقائش بشیم و اگر نقاط ضعفی دیده شده ، صادقانه و با حفظ احترام همه و رعایت ادب و اخلاق ، اون نقاط ضعف رو بیان و نقد کنیم و برای برطرف کردنش راه حل ارائه بدیم. در این رابطه عرایض دیگری هم دارم که انشاءالله در جریان گفتگو با سایر علاقمندان نجوم مطرح خواهم کرد

 

با احترام

علیرضا بوژمهرانی

/ 4 نظر / 3 بازدید
هموطن

با سلام، ایکاش در "همه کارهامون" با انصاف و قدر شناس بودیم و از قدرت طلبی و انحصار طلبی دوری می جستیم! متاسفانه خیلی ادعامون میشه ولی در عمل ... . خدا حافظ . هموطن

محمد اسماعیل پور

دوست عزیز بعید میدونم از این کار هدف بدی داشته باشید اما اگر یکبار دیگه متنتونو بخونید خواهید دید که خودتون اولین منتقد اون خواهید بود.به نظرم نکته ای تو ذهنتون بوده که اجازه ی خروج بهش ندادید و اینطور بزرگ شده.چطور میگید اسمان شب مخاطبان خودش رو از دست داده بود.این یکی از فروم های نجوم کشوره.میتونید نارضایتی دوستان رو از حذف این برنامه ببینید. http://astrotalk.ir/viewtopic.php?f=22&t=2651&sid=f535b17d6e7c69acacaff545180a0833 به نظرم این گفته هاتون تنها می تونه حاصل یک توهم عمیق باشه. ای کاش میدونستید این تهمت انحصار طلبی که مدتیه به اسمان شب زده میشد تا چه اندازه مشکل ایجاد کرد... امیدوارم بیشتر فکر کنید...

محمد اسماعیل پور

جناب بوژمهرانی ازاینکه به وبلاگم اومدید و جوابم رو دادید بی نهایت سپاسگزارم.راستش ممکنه که در حدی نباشم که از کسی دفاع کنم یا ازش بد بگم(البته اقای ابراهیمی سراجی در پاسخ به این پستتون که توسط یکی از اعضا نقل قول شده بود متن خیلی طولانی در فروم اوا استار نوشتند.)اما راستش این ادبیات تندم(که بابت اون معذرت میخوام)بابت ضعفیه که در نجوم اماتوری کشور میبینم و کاری ازم بر نمیاد.شما خوب میدونید منجمان اماتورایران دیوانه وار عاشق نجوم اند اما این چیه که باعث میشه اوضاع نجوم ایران اینطور باشه؟بدبختانه روحیه ی جنجال طلبی که در عموم مردم وجود داره در نجوم هم نفوذ کرده و این اوضاع روز به روز بدتر شده.انگار نجوم رو با سیاست اشتباه گرفتند.دنیای نجوم ایران الان از دوحزب تشکیل شده و هر منجم وظیفه ی اول خودش رو مبارزه با حزب مقابل میدونه و شدیدا معتقدم که همین موجب عقب ماندگی نجوم ایران شده.چیزی که هیچ مخالفتی از هیچ جا راجع بهش سراغ ندارم.نمیخوام از کس خاصی نام ببرم نه برای اینکه نخوام ابروی کسی رو ببرم((بقیه در پست بعدی))

محمد اسماعیل پور

((ادامه پست قبلی)): اصولا کس خاصی رو مقصر نمی دونم یا به عبارتی هر کس که خودش رو علاقه مند به نجوم می دونه در این داستان مقصر میدونم. خوب می دونم که درک می کنید چی میگم.اینطوری نه میشه نجوم اماتوری رو در ایران هدفمند کرد و نه میشه به هدف هر منجم -که ارامش با اسمان شب هست- رسید.راستش من از این دید به اتمام اسمان شب نگاه کردم و اینطور براشفته شدم با احترام و عرض تشکر و عذر خواهی. محمد اسماعیل پور...