موسیقی بختیاری

یکی دیگر از ترانه های محلی ایران که علاقه زیادی به اون دارم ، ترانه های بختیاری است. ریتمهای قدیمی این موسیقی بیشتر با دف و نی و کمانچه و یا ساز و دهل نواخته میشد اما امروز از انواع سازهای غربی و الکترونیکی هم در تولید این موسیقی استفاده میشه. اشعار بختیاری بیشتر در زمینه جنگها و دلاورمردیهای ایل بختیاری و همچنین درد و دلهای عاشقانه است. در موسیقی بختیاری هم میشه ترانه های شاد شاد رو پیدا کرد و هم ترانه های فوق العاده غمناک. لینک سه ترانه بختیاری رو میتونید در زیر ببینید. ببخشید که حجم فایلها زیاد شده ولی اینکار لازم بود تا بتونید ارتباط بهتری با این ترانه های پیدا کنید.

 

http://www.isfahan.ir/amehrani/weblogmusic/music01.mp3

http://www.isfahan.ir/amehrani/weblogmusic/music02.mp3

http://www.isfahan.ir/amehrani/weblogmusic/music03.mp3

 

ترانه ی دومی در سالهای دفاع مقدس ، به دفعات از صدا و سیما پخش میشد. اگر با دقت ترانه ی سومی رو گوش کنید ، میتونید معنی اشعار رو درک کنید و لازم نیست که خیلی زبان لری بلد باشید.

 

/ 2 نظر / 2 بازدید
سید محمد حسین نیری

حضور محترماستاد گرامی جناب مهرانی عزیز! سلام! امروز از کسالت جنابعالی با خبر شدم [ناراحت] امیدوارم بهتر شده باشید و مورد خاصی نبوده باشه. اگر خدمتی از دست بنده بر بیاد دریغ نمی کنم. یک سری هم شیراز تشریف بیارید در خدمتتون باشیم [قلب] اخبار خوبی هم دارم که ان شا’الله به زودی جنابعالی و دیگر دوستان رو هم در خوشحالی اون شریک خواهم کرد. اگر فرصت شد به کلبه تنهایی ما هم سر بزنید خوشحال می شم نظراتتون رو بدونم. سلام خانواده محترم رو هم برسونید. به امید دیدار!

علیرضا مهرانی

دوست عزیزم جناب نیری سلام. مثل همیشه لطف شما شامل حال ما شد و شرمنده ام کردین. باور کنید دلم برای مسافرت دوباره به شیراز لک زده. احتمالا" در هفته های آتی باید برای یه ماموریت اداری به شیراز بیام. اگر این ماموریت قطعی شد حتما" خدمت شما خواهم رسید. به امید دیدار