هزينه يابی استاندارد

یکی از مباحث جالبی که در حسابداری صنعتی مطرح میشه ، هزینه یابی استاندارد است. در واحدهای صنعتی بررسیهای دقیقی انجام میشه تا ببینند برای تولید یک واحد کالا ، چه مقدار مواد اولیه و نیروی کار مورد نیاز است. همینطور میزان سربار متغییر تولید به ازای یک واحد تولید و میزان سربار ثابت برای محدوده ای از حجم تولید محاسبه میشه. از طرف دیگه با توجه به شرایط بازار ، ارزش ریالی هر واحد از مواد اولیه و دستمزد نیروی کار هم اندازه گیری شده و در قالب بودجه و برنامه تنظیم میشه. اعداد حاصل از این بررسیها ، هزینه استاندارد یک واحد تولید رو معین میکنه.

در عمل ، مقدار هزینه های تولید ممکنه با اونچه که بصورت استاندارد تعیین شده مساوی نباشه ( بیشتر مواقع این اتفاق می افته ). در حسابداری صنعتی مقدار انحرافات هزینه رو نسبت به هزینه های استاندارد محاسبه کرده و در سرفصل های خاصی ثبت و ضبط میکنند. این انحرافات میتونه مساعد و یا نامساعد باشه. شش گروه اصلی این انحرافات عبارتند از :

-         انحراف در نرخ مواد اولیه

-         انحراف در میزان مصرف مواد اولیه

-         انحراف در دستمزد نیروی انسانی

-         انحراف در کارائی نیروی انسانی

-         انحراف در ظرفیت

-         انحراف در هزینه سربار

پس از مشخص شدن انحرافات هزینه ، بررسی منشاء و علل بروز اونها آغاز میشه و سعی میکنند با اصلاح فرایندها ، قیمت تمام شده تولید رو به حداقل ممکن برسونند. افزایش سود ، حداقل دو راه اصلی داره ، یکی فروش بیشتر و دوم هزینه کمتر برای تولید.

اگه استفاده از این روش حسابداری صنعتی رو به زندگی روزمره خودمون تعمیم بدیم ، شاهد تحول اساسی در تمامی امور مادی و معنوی زندگی خواهیم بود.

 

/ 2 نظر / 9 بازدید
علي ابراهيمي سراجي

سلام از نظرات شما در وبلاگ تنك‌مه بسيار ممنونم. اين حسن توجه شما را مي‌رساند. در مورد ساخت اسلايدها سعي كردم تا اون‌هايي را كه مي‌سازم به بهترين شكل و نحوه باشد. ايشالا به‌زودي عكس شما را قيچي كنيم بگذاريم جزو ركوردشكن‌هاي جهاني به اميد آن روز

عليرضا مهرانی

علی آقا سلام. اميدوارم به قيچی کردن عکس ما بسنده کنی و خودمون رو قيچی و فيتيله پيچ نکنی ممنون از ابراز لطف شما