یادداشت 18 اسفند 1396 - کوهنوردی داخل منزل!!!

امروز بدون اینکه از خونه خارج بشم یه کوهنوردی اساسی انجام دادم!!


سالروز میلاد ام ابیها حضرت صدیقه طاهر فاطمه زهرا سلام الله علیه رو به فال نیک گرفتم و تمامی کاکتوسهای گلخونه ی حیاط رو به گلخونه ی پشت بام منتقل کردم. برای اینکار باید اونها رو در یه جعبه کارتنی حمل میکردم. از گلدونها ی سایز 10 تا 12 فقط 9 تا توی کارتن جا میشد ، گلدونهای سایز 8 به تعداد 16 و گلدونهای سایز 6 هم به میزان 25 عدد. تعداد پله ها از حیاط تا پشت بام دقیقا" 45 تا بود و اختلاف ارتفاع حیاط تا پشت بام حدود 9 متر.


برای اینکه به کمرم فشار وارد نشه هر بار فقط یه کارتن رو حمل میکردم. میدونید چند بار این مسیر 45 پله ای رو بالا رفتم و دوباره همین تعداد پله رو طی کردم و برگشتم توی حیاط ؟ 67 مرتبه!!!!


بدون شک اگه کوهنورد نبودم و تمرین نداشتم امکان نداشت بتونم یه نفس اینکار رو انجام بدم. در این 67 صعود و فرود مجموعا" از 3015 پله بالا رفتم و از همین تعداد برگشتم پایین. جالبه که بدونید برج میلاد تهران دارای 1693 پله است!! اگه این 3015 پله پشت سر هم قرار داشت 603 متر ارتفاع پیدا میکرد. اختلاف ارتفاع ورودی صفه تا قله صفه حدود 428 متر و اختلاف ارتفاع پناهگاه کرکس تا قله کرکس هم کمی کمتر از 600 متر است.


هنوز کارهای گلخونه پشت بام به اتمام نرسیده اما اونقدر آماده هست که بشه گلدونها رو به اونجا منتقل کرد. فکر میکنم تا توجه به کارهای زیاد پایان سال ، حدود یکی دو ماه دیگه کارها گلخونه به اتمام میرسه و از اون به بعد زمان رسیدگی به گلها است که خودش ماجرایی داره.


اینکار تا حدود ساعت 14 زمان برد. گلخونه ی حیاط حالا فضای بیشتری پیدا کرده. از غروب حدود 3 ساعت دیگه وقت گذاشتم تا این گلخونه رو مرتب کنم. از این به بعد انشاءالله کاکتوسها در پشت بام و ساکولنتها در حیاط نگهداری خواهند شد. گلخونه ی بالا گرم ، خشک و با نور زیاد و گلخونه ی پایین خنک ، مرطوب و با نور ملایم نگهداری و تنظیم خواهند شد. تعدادی قلمه آماده کردم که فردا و یا پس فردا اونها رو خواهم کاشت.


از روزی که کار ساخت گلخونه ی بالا رو آغاز کردیم مرتب در اصفهان بادهای شدید داشتیم. خدا کنه مشکلی پیش نیاد.

/ 0 نظر / 63 بازدید