یادداشت 18 شهریور 1397 - عدم موفقیت در رویت هلال صبحگاهی ذیحجه 1439

دیروز متنی رو برای درج در وبلاگ آماده کرده بودم اما بدلیل خستگی زیاد فرصت نشد اون رو منتشر کنم. نوشته بودم:


صبح امروز در سر راه اداره ، موقعیت طلوع خورشید و وضعیت جوی افق شرقی رو کنترل کردم. شرایط امیدوار کننده نیست اما بدون توجه به شرایط جوی ، اگه عمری باقی باشه فردا رصد رو انجام میدم ؛ خدا رو چه دیدی ، شاید هلال مهربانی کرد..... (نوشته شده در تاریخ 17 شهریور 1397)

 

سحرگاه امروز بیدار شدم و پس از اقامه نماز وسایلی که از شب قبل آماده شده بود رو توی ماشین گذاشتم و رفتم کوه صفه. چون ابزاری که برای رصد آورده بودم زیاد و سنگین بودند با مساعدت همکار ارجمندم جناب آقای مهندس جعفری اجازه داده شد با ماشین تا مزار شهدای همیشه آشنای صفه برم. پس از زیارت قبور شهدای گرانقدر وسایلم رو آماده کردم و از ساعت 05:50 به انتظار نشستم. رصد رو از ساعت 06:10 آغاز و تا ساعت 06:30 ادامه دادم اما میزان غبار در افق شرقی خیلی بیشتر از روز گذشته شده بود و به همین دلیل موفق به رویت هلال نشدم.

 

موقعیت بعدی برای رصد وداع تا دیدار روزهای 16 و 17 آبان امسال خواهد بود اما رصد هلال صبحگاهی صفر 1440 در بامداد 16 آبان کار بسیار سختی است و شرایط بسیار مناسب جوی و رصدی رو طلب میکنه. دیدن هلالی با ضخامت 0.14 دقیقه قوسی ، فاز 0.56 درصد در ارتفاع 2 درجه ای از افق در حالیکه خورشید 5.4 درجه زیر افق قرار گرفته و ماه در میانه ی اوج و حضیض مداری خودش قرار داره کار خیلی خیلی سختی است. کل زمان طلایی برای این رصد بیشتر از 3-2 دقیقه نیست. البته جالبه که اگه بنده موفق بشم این هلال رو مثلا" در ساعت 06:02 دقیقه ببینم و روز بعد هم بتونم تقریبا" 15 دقیقه بعد از غروب خورشید هلال ربیع الاول رو مشاهده کنم ، رکوردی که بدست میارم 35 ساعت و 20 دقیقه خواهد شد ؛ یعنی 40 دقیقه بیشتر از رکورد شخصی خودم.

 

پس باز هم حتی اگه موفق به رویت هر دو هلال 16 و 17 آبان بشم ، نخواهم تونست رکورد خودم رو ارتقاء بدم (البته در این مدل رکوردگیری که رویت هلال صبحگاهی باید با دوربین دوچشمی و قبل از طلوع خورشید انجام بشه و رویت هلال شامگاهی با دوربین دوچشمی و بعد از غروب خورشید).

 

و نکته ی دیگه اینکه بررسی های من نشون میده از الان تا 11 سال دیگه هم چنین فرصتی برام فراهم نخواهد بود. فکر میکنم پرونده ی بهبود رکورد شخصی وداع تا دیدار دیگه برای بنده بسته شده. هر چند که این موضوع و یا بهبود سایر رکوردهای شخصی دیگه ای که در زمینه رویت هلال دارم برام اهمیتی نداره. عشق و علاقه و دلدادگی من به هلال ماه از جای دیگه ای نشأت میگیره و دلیل خیلی مهمتری داره. برای همین تا عمر داشته باشم و چشم و جسمم جواب بده ، رصد هلال رو با پشتکاری بیش از پیش دنبال میکنم ؛ انشاءالله

/ 0 نظر / 57 بازدید