یادداشت 14 مهر 1397

یکی از آرزوها و اهدافم این بوده و هست که در تخت جمشید یه دل سیر قدم بزنم و عکاسی کنم. تا بحال در چند سفری که به تخت جمشید داشتم فقط برای ساعاتی بسیار محدود اونجا بودم که بعضا" بدلیل ازدحام جمعیت و یا نامناسب بودن شرایط جوی نتونستم اونطور که میپسندم عکاسی کنم. از طرف دیگه ، قوانین عجیب و دست و پا گیر میراث فرهنگی در مورد عکاسی از آثار تاریخی هم مزید بر علت بوده که مانع کارم شده. البته ابن رو هم قبول دارم که اگه برخی قوانین سختگیرانه نباشه ، بعضی مردم دوست دارند بروند روی این حجاریها بایستند و عکس یادگاری بگیرند و اینطوری این میراث چند هزار ساله ، ظرف یکی دو سال بشدت آسیب میبینه و از بین میره.


حجاریهای موجود در تخت جمشید حاوی نکات بسیار ظریف و جالبی است از روزگار کهن این سرزمین و ملتهایی که در تحت حکومت هخامنشیان زندگی میکردند. امیدوارم بلاخره روزی برسه که بتونم عکاسی مد نظرم رو در تخت جمشید انجام بدم.


یکی از چیزهایی که در سفرهای قبلیم به تخت جمشید به اون توجه کردم نوع پوشش و نحوه آرایش موی سر و صورت در حجاریها بود. صحنه ی بار عام و آوردن هدایا برای شاه هخامنشی توسط اقوام و ملتهای تحت حاکمیت ایران در بخشهای مختلف بر روی سنگ نقش بسته. نمایندگان این اقوام دارای لباس ، کفش ، سربند ، کلاه ، شنل ، گوشواره و مدلهای مختلف موی سر و ریش هستند و هدایای گوناگونی که نشون دهنده ی ارزشمندترین کالاهای موجود در منطقه اونها است برای شاه آوردند. عکسهای زیر نمونه ای از کلاه ها ، گوشواره ها ، سربندها و نحوه آرایش مو در برخی از این حجاریها رو نشون میده و تازه این همه ی اونچه که در این باره در تخت جمشید وجود داره ، نیست.

 

 weblog4838.jpg


weblog4839.jpg


weblog4840.jpg


weblog4841.jpg


weblog4842.jpg


weblog4843.jpg


weblog4844.jpg


weblog4845.jpg


weblog4846.jpg


weblog4847.jpg


weblog4848.jpg


weblog4849.jpg

/ 2 نظر / 51 بازدید
nashrane

قوانین میراث فرهنگی یعنی چی ؟ یعنی میگن عکس نگیر از فلان اثر ؟ من که تا حالا توی پرسه پولیس چنین تابلویی ندیدم. درباره شلوغی هم احتمالا شما زمان پیک سفر رفتین. من تابستون پارسال رفتم و با اینکه تقریبا شلوغ بود اما اینقدر وایمیستادم تا مثلا جلوی دروازه ملل خلوت بشه و بتونم عکس بگیرم.کار نشد نداره. حتما خیلی عجله داشتی جناب

amehrani

قوانین میراث فرهنگی یعنی اینکه میگن برای استفاده از سه پایه باید مجوز داشته باشی والا اجازه نمیدن با استفاده از سه پایه عکاسی کنی! قوانین میراث فرهنگی یعنی اینکه برای به اصطلاح محافظت از یه اثر تاریخی به بدترین شکل ممکن (و حتی با آسیب رسوندن به اون اثر) دورش رو با داربست و شیشه و حلبی پوشوندند! قوانین میراث فرهنگی یعنی اینکه عکاسی با فلاش برای اثر تاریخی مضر است (که بنده هم قبول دارم و رعایت میکنم) اما نصب کولر گازی به دیوارهای چهلستون توسط خود میراث فرهنگی (برای بخش اداری کاخ چهلستون!!!!) بلا اشکال است. بازم بگم؟