یادداشت 14 فروردین 1391

ایام تعطیلات به سر رسید و امور زندگی دوباره جریان عادی خودش رو پیدا کرد. در کار و حرفه ی بنده ( حسابداری ) ، آخر سال معنای آخرالزمان پیدا میکنه! ازدحام و شلوغی بیش از اندازه ی اسفند ماه همیشه باعث دردسر ما بوده و احتمالا" خواهد بود. حتی تا اون دقایق آخر اداری روز 28 اسفند داشتیم چک صادر میکردیم. اون شلوغی بی اندازه ، در اول سال جای خودش رو به یه خلوتی کسل کننده داد و چند روز اول اداری به دید و بازدید و انجام چند کاری ساده و مختصر گذشت.

خوشبختانه تعطیلات تموم شد و از همین اول صبح 14 فروردین برنامه ریزی برای انجام کارهای جدید رو آغاز کردم. یه واحد جدید رو تحویل گرفتیم که قصد داریم تحولات مهمی در اون بوجود بیاریم. امروز با کارکنان این واحد جلسه داشتم و ذهنیات خودم رو براشون تشریح کردم تا بدونند در روزها و ماههای آینده چه هدفی رو دنبال خواهیم کرد.

در عرصه رویت هلال ماه ، آقای استم دوباره خبر ساز شد و با اعلام رویت هلالی که تنها 6 درجه جدائی زاویه ای داره ، چالش دوباره ای در باره ی موضوعات مرتبط با هلال ماه رو پیش کشید. راستش اظهار نظر در مورد این گزارش کار ساده ای نیست. در این رابطه دو موضوع رو باید مد نظر داشت. اول اینکه رویت هلال یه امر خیلی خیلی شخصی است ؛ به این معنا که یه جاهایی ناچار خواهیم شد بجای بررسی علمی یک گزارش ، به بررسی شخص رصدگر بپردازیم و صرفا" با اعتمادی که نسبت به او پیدا میکنیم در مورد گزارشش نظر بدیم. دوم اینکه استفاده از تلسکوپ در رویت هلال داره نتایج شگرفی ببار میاره ؛ از رویتهای آقای استم در جدائی 6.5 و 6 درجه گرفته تا گزارشی که چند وقت پیش از نیاسر کاشان داشتیم مبنی بر رویت هلالی با سن کمتر از 11 ساعت. جا داره یه بار دیگه در این رابطه بررسی بیشتری انجام بشه. این موضوع از اون نظر اهمیت بیشتری پیدا میکنه که فعالیتهای آقای مارتین و عکاسی با سی سی دی نشون داد که شکل گیری هلال در جدائی زاویه ای نزدیک به 5 درجه روی میده ( البته با در نظر داشتن ملاحظات مربوط به فیلترهای مورد استفاده آقای مارتین و طول موجی که در اون عکسها استفاده شده است ).

و نکته ی آخر در مورد سایت کمان آسمانی. فعالیت این سایت خاتمه یافته و دسترسی به اون دیگه مقدور نخواهد بود. اگر احیانا" دوستی نیاز به اطلاعات این سایت داشت با بنده تماس بگیره تا از طریق پست ، نسخه ای از اطلاعات 4 ساله رویت هلال که در کمان آسمانی منتشر شده بود رو در اختیارش قرار بدم. همچنین سعی خواهم کرد یک فایل فشرده از این اطلاعات رو از طریق همین وبلاگ منتشر کنم ( با حجمی بیش از 60 مگا بایت )

/ 1 نظر / 2 بازدید
طلوع

سلام علیکم مطالب مفیدی در وبلاگتون هست استفاده کردم ان شااله از روی فرصت بیشتر استفاده خواهم کرد موفق باشید