مراجع عظام تقلید

با ابتکار فقیه عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی برای حضور در صدا و سیما و سخنرانی تخصصی – عمومی برای مردم ، به نظر میرسه ارتباط بین مردم با مراجع بسیار بهتر از قبل شده. این ارتباط در سالهای گذشته منحصر به مراجعه مردم به رساله ها و یا حداکثر استفتاء میشد و سخنرانیهای مراجع فقط در حوزه های علمیه و برای طلاب علوم دینی بود. اما در چند سال گذشته این مرجع بزرگوار سخنرانیهای خود را در ماه مبارک رمضان برای عموم مردم انجام میدهند. امسال حضرات آیات عظام نوری همدانی و سبحانی هم فعالیت مشابهی انجام دادند. صدا و سیما چند بار هم به مناسبتهای مذهبی سخنرانیهایی از حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی پخش کرد که کلام دلنشین و عالمانه ی آن بزرگوار وجود انسان را تکان میداد. این رویه موجب آشنایی بیشتر مردم با دیدگاه مراجع میشه و باید اون رو به فال نیک گرفت. امیدوارم اینکار در طول سال تداوم داشته باشه.

 

 

دیشب حضرت آیت الله مکارم مطالبی در مورد حکم ارتداد مسلمان ( خارج شدن مسلمان از دین اسلام ) مطرح کردند که در نوع خودش بدیع و بسیار جالب بود. ایشون پس از طبقه بندی علل ارتداد در 4 گروه ( برخورداری از آزادیهای نفسانی ، برخورداری از امکانات اقتصادی ، انگیزه های سیاسی ، تحقیق و بررسی در حد توان و معلومات ) فرمودند که در هر 4 مورد چنانچه فرد مرتد تبلیغاتی بر علیه اسلام نکند ( و به تعبیری ارتداد او فقط مختص به شخص خودش باشد) ، حکمی ندارد ( قبلا" حکم چنین فردی قتل بود ). شاید تا اینجا موضوع چندان هیجان انگیز نباشد. ایشان اما به گروه چهارم مرتدین از اسلام اشاره فرمودند. کسانی که با تحقیق و بررسی و بدلیل عدم دسترسی مناسب به منابع اصیل اسلامی ، نتوانسته اند پاسخ شبهات و پرسشهای خود را بیابند و در نتیجه ی اینکار ، از دین اسلام خارج شده اند. آیت الله مکارم فرمودند چنین افرادی نه تنها در دنیا حکمی ندارند ، بلکه در آخرت هم مورد مواخذه قرار نخواهند گرفت و چنانچه کارهای نیکی هم انجام داده باشند ، پاداش اخروی برای آنان خواهد بود. ایشان در ادامه به جوانان توصیه کردند به تحقیق در مورد ظرایف اسلام بپردازند و فرمودند به عنوان یک فقیه و اسلام شناس در خدمت مردم و جوانان هستند تا به شبهات آنان پاسخ دهند. من بدلیل فعالیتی که در زمینه رویت هلال دارم ، خدمت تعداد زیادی از مراجع عظام رسیده ام. تمامی آنان در عین دارا بودن مدارج والای دینی و علمی ، افرادی متواضع ، فروتن ، ساده زیست و خوش رو هستند. ایکاش مردم بتوانند بیش از این و در دوران حیات این ستونهای خیمه ی دین ، با آنان آشنا شوند.

 

/ 3 نظر / 3 بازدید
دوست

روزگاری در ایران برده داری دارای یک وجه کاملا دینی و مشروع بود تا اینکه دخالتهای کشورهای متمدن غربی مانع از ادامه آن حرکت شد. به نظر می رسد فتواهای آقایان ناشی از شرایط روز سیاسی و اجتماعی است. لیکن همین هم خدا را شکر! امید به اینکه اصالت واقعی اسلام و همه ادیان الهی یعنی عدالت و آزادی اندیشه و بیان فارغ از همه سیاسی کاریها اجرا شود. پیش و بیش از اینکه آقای مکارم بگوید حکم ارتداد اعدام نیست خدا در قرآن فرمود لا اکراه فی الدین... و تاسف بر ما که گاه گوش بر حرف حقیقت می بندیم و با مقتضیات زمان و مکان حلال را حرام و حرام را حلال می کنیم!

علي پزشكي

سلام آقاي مهراني. مطلب جالبي بود. اما اي كاش آيت اله هاي جامعه ما فقط در حوزه هايي كه مربوط به خودشان است دخالت مي كردند تا اينقدر تب ضد آخوندي در جامعه ما بالا نرود. به نمونه هايي از از سخنان شان توجه كنيد: آيت الله جوادي آملي: "دانشمندان فيزيك، شيمي، بارانشناسي و زمين شناسي بدون پسوند اسلامي نفهمند". حسني، امام جمعه اروميه: "اگر فرد مشركي را وقتي فهميديم كه واقعاً مشرك شده، بايد او رابسوزانيم؛ اگر با گلوله هم بود اشكالي ندارد".

علي پزشكي(ادامه...)

امام جمعه شيراز: "گراني خانه باعث شد جوان پاك ما به جاي مسكن، دوست دختر و دوست پسر بگيرند". قرائتي: "ما آخوندها هميشه مثل گاز اشك آور عمل مي كنيم؛ فقط بلديم گريه مردم را درآوريم". امام جمعه تبريز: "علت زلزله اخير تبريز، اظهارات اعلمي نماينده تبريز در مورد سيدالشهدا بود". آيت الله خزعلي: "حجاب موجب بالا رفتن معدل دانشجويان ميشود". آيت الله اميني، امام جمعه قم: "سنگسار بايد علني باشد". آيت الله حسني: "اگر مومنين غسل جمعه را انجام ندهند مشكلات كمبود گاز مرتفع مي شود." حجت الاسلام و المسلمين مهدي پور، محقق و پژوهشگر مهدويت: "رواج بي بندو باري در يك جامعه باعث بروز زلزله مي گردد". موفق و پيروز باشيد[گل]