چادگان و آکواریم و هلال ماه!

مسئولین محترم سازمان عمران زاینده رود تصمیم گرفتند یه مجموعه ی نجومی رو در نزدیکی دهکده ی زاینده رود ( 5 کیلومتری چادگان ) راه اندازی کنند. سال قبل گشتی در زمینهای منطقه زدم و محلی رو برای اینکار پیشنهاد دادم. یکی دو جلسه هم با مسئولین و کارشناسان سازمان داشتم. دیروز برای دومین بار به منطقه رفتم و به همراه دو نفر از مهندسین مشاور از این سایت بازدید کردیم. گفتگوهایی رو در مورد اهداف و برنامه های این مرکز نجومی ، سازه های مورد نیاز و طراحی اونها انجام دادیم. خوشحالم که این کار داره با جدیت دنبال میشه و امیدوارم هر چه زودتر شاهد راه اندازی این مجموعه باشیم.

 

در برگشت از چادگان به همراه یکی از دوستان به دو فروشگاه آکواریم سر زدم ؛ یکی آب شور و دیگری آب شیرین. این دو مدل آکواریم اصلا" با هم قابل قیاس نیستند. آکواریم آب شور در واقع یه اکوسیستم کامل ، زنده و بسیار بسیار زیباست. زندگی در این آکواریم مختص ماهیها نیست بلکه انواع و اقسام گیاهان و جانوارن ریز و درشت رو میشه در این تنگهای شیشه ای دید. آکواریم آب شور میتونه ساعتها وقت یه بیننده رو به خودش اختصاص بده و آدم باز هم سیر نشه. اما این همه زیبایی ، نگهداری فنی و پیچیده ای هم لازم داره ، ضمن اینکه قیمتها هم در این مدل بسیار بالاست. قیمت برخی از ماهیهای آب شور به چند ده و چند صد هزار تومان میرسه. جلبکها و شقایقها و دیگر گیاهان و جانواران این آکواریم هم قیمتهای چند ده هزار تومانی دارند. یک تانک آکواریم آب شور متوسط ( با حجم بین 100 تا 150 لیتر ) با متعلقات و نمک مورد نیاز هم چند صد هزار تومان قیمت داره.

آکواریم آب شیرین تنوع زیست محیطی خیلی کمی داره و ماهیانش هم خیلی پر رنگ و لعاب نیستند ( هر چند که اخیرا" این انسان دو پا ، ماهیان بیچاره رو با مواد مختلف و لیزر تاتو کرده و لبها و چشم و بدن ماهی رو طوری رنگ آمیزی میکنند که انگار ماهی بخت برگشته هفت قلم آرایش کرده!!). اما در مقابل هزینه ی ساخت و نگهداری این مدل آکواریم بسیار پایین است. در بین ماهیهای تزئینی آب شیرین ، ماهی طلایی ( Gold Fish ) – گوپی ، مولی سیاه و دم شمشیری رو خیلی دوست دارم. حسن بزرگ آکواریم آب شیرین اینه که در مورد برخی از ماهیها ، امکان تکثیر اونها در محیط منزل وجود داره. مشاهد ی مراحل رشد ماهیها خودش یه سرگرمی جالبه که در آکواریم آب شور امکانش وجود نداره.

به هر حال در طی چند روز آینده باید تصمیم بگیرم کدوم مدل رو برای خونه تهیه کنم ؛ هر چندکه فکر میکنم بهتر اینه که با آکواریم آب شیرین کارم رو شروع کنم.

 

طول کشیدن کارهای دیروز باعث شد که به تمرین سنگنوردی و بولدرینگ نرسم. شب ، خیلی زود به خواب رفتم با بامداد امروز برای رصد هلال صبحگاهی شوال اقدام کنم. از دیروز میدونستم که بخاطر شرایط نامناسب جوی و غبار زیادی که در هوا است شانس زیادی برای رویت هلال ندارم. اما به هر حال صبح زود خودم رو به صفه رسوندم. ارتفاع غبار بسیار غلیظ در افق شرقی حدود 5 درجه بود ولی با گذشت زمان این ارتفاع بیشتر و بیشتر شد تا بلاخره همونطور که پیش بینی میکردم ، رویت هلال رو از دست دادم. تا یه بارندگی درست و حسابی نداشته باشیم ، احتمال از دست دادن هلالهای اینچنینی زیاد خواهد بود.

/ 0 نظر / 8 بازدید