ساختن برای نابود کردن!! یادداشت 17 دی 1390

دیروز برای بررسی مسیر یه باره دیگه رفتم آتشگاه . وقتی رسیدیم در کمال تعجب دیدم که عین پروژه ی مسکن مهر ، از زمین و آسمون خونه زده بیرون !!! خونه که چه عرض کنم ، بلوکهای سیمانی رو بعضا" حتی بدون ملات!!!! روی هم چیدن و ستون درست کردند و بعد با اتکا به همین ستونها ، سقف زدند!!!! هر جای روستا رو که میدیدی وضع به همین ترتیب بود. جمعیت کم ولی خونه تا دلت بخواد زیاد.

با اندک پرس و جویی ، علت این اقدام جهادی در ساخت این همه مسکن بی کیفیت هویدا شد. ساخت سد بزرگ خرسان 3 بر روی رودخانه ی خرسان ( سرچشمه رود کارون ) از فاز مطالعاتی گذشته و وارد فاز عملیاتی شده و تا مدتی دیگه با بالا رفتن دیواره های سد ، آبگیری اون آغاز خواهد شد. وقتی آبگیری شروع بشه ، روستای آتشگاه و چند روستای دیگه به زیر آب خواهند رفت و بنابراین اهالی ناچار به کوچ و جابجایی خواهند بود. بدلیل کوهستانی بودن منطقه ، اینجا امورات مردم از طریق دامداری میگذره و امکانی برای کشاورزی نیست بنابراین کسی در اینجا صاحب زمین نیست و تمام زمینها جزو مراتع ملی است. وزارت نیرو به ساکنین روستاها اعلام کرده پولی بابت زمین به کسی نخواهد داد و به هر یک از اهالی بر اساس ساختمانهای مسقف پول پرداخت میشه.

اهالی خوش فکر منطقه که قبلا" در یه زمین وسیع فقط یه آلونک محقر برای خودشون داشتند و دامها رو توی حیاطهای محصور شده نگهداری میکردند ، شروع کردن به ایجاد سقف!!!!!! این بندگان خدا برای بدست آوردن پول بیشتر فقط دارن سقف میسازند و نه ساختمان. سازه های جدید برای سکونت ساخته نمیشه بلکه ساخته میشن تا خرابشون کنند!!!! سکوت ناراحت کننده ای در اطراف این سازه ها وجود داره. فکر نمیکنم کسی جرات کنه به این ساختمونها نزدیک بشه. هر آن احتمال فرو ریختنش وجود داره. همه ی اینها برمیگرده به همون موضوع فقر مادی و فرهنگی و البته تا حدودی هم ناخن خشکی مسئولین که به این جماعتی که از مال دنیا هیچ ندارند ، زیادی سخت میگیرن.

با زیر آب رفتن این منطقه ، زیبائیهای خیره کننده ی دره آتشگاه هم به زیر آب خواهد رفت تا جدال خشن و بی ترحم بین محیط زیست و پیشرفت اقتصادی ، باز هم با پیروزی اقتصاد پیش بره و بخشی از اکو سیستم طبیعی و بی نظیر کشورمون محو و نابود بشه. در سالهای آتی فقط میتونیم با دیدن عکسهایی که به یادگار گرفتیم ، به دیگران بگیم که چه آبشارهای زیبایی و چه دره ی با صفایی اینجا وجود داشته.

/ 0 نظر / 4 بازدید