نامه نگاری سران دو قوه

چند روز قبل دنبال یه مصوبه هیات محترم وزیران میگشتم که مربوط به آخرین تغییرات در حد نصاب معاملات شهرداریها میشد. تاریخ این مصوبه 27 اسفند 1390 بود. به سایت روزنامه ی رسمی کشور ( چاپ وزارت دادگستری ) مراجعه کردم تا روزنامه های مربوط به 27 اسفند 1390 به بعد رو مرور کنم ، بلکه این مصوبه پیدا بشه. با مراجعه به روزنامه ی 27 اسفند ، دیدم چند صفحه از این شماره مربوط به نامه نگاریهای رئیس مجلس شورای اسلامی به رئیس محترم جمهور در مورد مصوبات و یا اقدامات هیات وزیران و شخص رئیس جمهور است که با قوانین مصوب کشور مغایرت دارد.

بعنوان کسی که بیش از بیست سال در شغلی خدمت میکنم که ارتباط روزمره با قوانین داره به این نکته کاملا" واقفم که برخی قوانین کنونی یا اصلا" قابلیت اجراء ندارند و یا در تضاد با سایر قوانین هستند. برخی دیگه از قوانین هم هستند که بدلیل کار کارشناسی ضعیف ، جامع و کامل نیستند و مرتب نیاز به اصلاح دارند ( کسانی که قوانین مصوب مجلس و مصوبات هیات وزیران را مرتب مطالعه میکنند نمونه های زیادی از این دست قوانین رو میبینند ). بنابراین به مجریان دولتی حق میدم که اعتقاد داشته باشند ، در پاره ای موارد چاره ای جز عمل بر خلاف قوانین نیست.

اما از طرف دیگه ، اگه حرمت قانون شکسته بشه ، دیگه سنگ روی سنگ بند نمیشه. اگر هر کسی با میل و فکر خودش بخواد قوانین مصوب رو تغییر بده و یا دور بزنه ، دیگه ملاکی برای سنجش درستی اقدامات در دست نخواهیم داشت ؛ ضمن اینکه این رویه ممکنه تبعات بسیار خطرناک و ویران کننده ای برای کشور در بر داشته باشه. بنابراین به مجلس هم حق میدم که به این رفتار مجریان دولتی اعتراض داشته باشه.

اما آیا مناسبترین راه در برخورد با این معضل اینه که سران دو قوه به هم بتازند و در جلوی چشم مردم  مرتب نامه نگاریهای تند و تیز با هم داشته باشند؟ به نظر بنده پاسخ منفی است. بارها مقام معظم رهبری بر این نکته تاکید فرموده اند اینگونه مشکلات نباید به میان مردم برده شود.

مردم غریبه نیستند ؛ صاحبان این مملکت هستند. فرمایش مقام رهبری ناظر به این است که طرح چنین مسائلی در فضای عمومی کشور ، باعث ایجاد مسائل حاشیه ای و ذهنیت منفی در جامعه میشه. در دورانی که بیش از هر زمان دیگه ، به وحدت ملی و انسجام مسئولین نیاز داریم ، شاید بهتر باشه اختلاف نظر قوای سه گانه در موضوعات مختلف به طریقی غیر از نامه نگاریهای کنونی حل و فصل بشه. به عنوان یه شهروند و یه ایرانی ، دوست ندارم ببینم مقامات عالی کشورم ، هر روز سر مسائل مختلف با هم به بحث و جدل میپردازند. وجود چنین فضایی ، بخشی از انرژی قوای سه گانه و جامعه رو هدر میده.

اینجا هم این فرمایش مقام معظم رهبری چاره ساز است که به مجلسیان فرمودند محدودیتها و برنامه های دولت رو بهتر درک کنند و به دولت کمک کنند تا به نحوه مناسبتری خدماتش رو ارائه بده و به دولتیان نیز لزوم عمل به قانون رو متذکر شدند و اینکه در مواردی که قوانین ایراد داره از ساز و کارهای قانونی برای اصلاح فرآیندها استفاده کنند ( نقل به مضمون ).

امیدوارم اینچنین شود.

/ 1 نظر / 3 بازدید
احمدرضا

دعواهایشان خیلی بچگانست...درهمایشی که اخیرا برگزار شد اول رئیس جمهور به مجلس چیز گفت و بعد رئیس مجلس به دولت چیز گفت.. .البته حضور بعضی ها درمجلس هم در جنجالی کردن مباحث تاثیر دارد..