املاء نانوشته غلط نداره

تا زمانی که کسی املاء نوشتن رو شروع نکرده باشه و زبان در کام نگه داره ، یه جور در موردش اظهار نظر میشه و وقتی شروع به حرف زدن کرد و قلم بدست گرفت ، یه جور دیگه.

هر املائی ممکنه دارای غلط باشه ، این طبیعیه (البته اگه آدم خوب درس بخونه تعداد غلط های املائیش کم میشه). مهمه اینه که افرادی که این غلط ها رو مرتکب میشند سعی کنند از اون درس بگیرند و حتی الامکان دیگه تکرارش نکنند. واکنش دیگران در ارتباط با اشتباهات و غلطهای املائی آدم هم  در نوع خودش جالب توجه است. این واکنش ها هر پوشش ظاهری که داشته باشه ، برای کسانی که خوب تدبر کنند نشون دهنده نیات باطنی و شخصیت درونی این افراده. این واکنشها رو میشه در چهار دسته طبقه بندی کرد :

1-     واکنشهایی با ظاهری مناسب و نیتی خیر خواهانه

2-     واکنشهایی با ظاهری نامناسب و نیتی خیر خواهانه

3-     واکنشهایی با ظاهری مناسب و نیتی غیر خیر خواهانه

4-     واکنشهایی با ظاهری نامناسب و نیتی غیر خیر خواهانه

به نظر من دسته اول بهترین و دسته سوم بدترین نوع این واکنشها است. اگر دور و بر خودمون رو خوب نگاه کنیم میتونیم به راحتی این موضوع رو حس کنیم.

راستی ؛ معمولا" واکنش من و شما در مقابل اشتباهات دیگران در کدوم یک از این دسته ها قرار میگیره؟

/ 6 نظر / 6 بازدید
منجمی

سلام آقای مهرانی می خواستیم " نظر بدیم" ولی نمی دونستیم منظورتون از این پست چی بود.... می شه یه بار دیگه توضیح بدین "لتفن"

عليرضا مهرانی

سلام آقای منجمی. ممنون که به اين کلبه درويشی سر ميزنيد. فکر ميکنم اين مطلب گويا بوده باشه. ديروز در مورد فکر ميکردم و امروز نوشتمش.

ايمان زمانی

جناب مهرانی سلام منظورتون از اينکه به راحتی ميتونيم دوربرمون حس کنيم چی هست؟؟ کجارو ميگين؟؟

ايمان زمانی

يه نکته ی ديگه هم اينکه شما چرا اينقد دير آپ ميکنين؟؟!!!!!!!!!

عليرضا مهرانی

ايمان جان سلام. ما ميتونيم از خودمون شروع کنيم و پیش وجدانمون کلاهمون رو قاضی کنيم و ببينيم نوع واکنش ما با اشتباهات ديگرون چه جوريه؟ و بعد واکنشهای ديگرون رو نسبت به اشتباهات خودمون ببينيم. چون اکثر انسانها معصوم و مصون از خطا نيستند ُ بنابراين واکنش به خطاهای ديگران رو در همه جا ميشه ديد و لازم نيست در محل خاصی دنبال اون بگرديم.

داريوش

سلام به شما و اهل کلبه درويشيتان برداشت های زيادی ميشه از مطلب کرد البته زياد تعجب نکردم چون گويا از اينکه ديگران از گفتار جنابعالی به يک برداشت شسته و رفته نرسند به قول خودتان يه نموره لذت ميبريد خوب چه ميشه کرد دارندگيه و برازندگی ...وبلاگه ديگه. ..نميخوهی نخون! اما از يه منظر از همون منظرهايی که شايد منظور جنابعالی هم نباشه بايد بگم که اين مسئله بستگی به نويسنده هم داره يه وقت يک دانش آموزدوم دبستانی به جای؛صداقت:مینویسه :سداقت: یه وقت این اشتباه رو یه سوم دبیرستانی میکنه یه وقت طرف کارشناس ادبیاته ! جنابعالی همان الگوریتم رو واسه این فقره هم که پیاده سازی کنید به نیات پشت پرده اون کارشناس واسه اون اشتباه فاحش پی میبرید مسلما واکنش آدما در مقابل اشتباهاتی که پشتش اشتباه بزرگتری هست متفاوته ! واگه بگيد که با همون صميميت و خيرخواهی که به بچه راهنمايی می کنيد با اون کارشناس هم برخورد میکنید خیلی واسم جالبه البته من شفاف تر میگم که منظورم از املا و غلط رفتارهایی است که از آدم هایی که انتظار نداریم سر میزنه نه اینکه بحثم سره حرفه ؛ص؛ باشه یا ؛س؛امیدوارم بازخورد شما در مقابل نظر من طبق دسته