یادداشت 29 خرداد 1394 - گزارش رویت هلال رمضان 1436

برای دسترسی مناسبتر شهروندان به محل برگزاری جشن ، بلیط تله کابین صفه نیم بها شد. مرکز نجوم ادیب با ایجاد غرفه های متعدد به اطلاع رسانی علمی پرداخت و با استفاده از ابزار رصدی ، علاوه بر رصد هلال ، امکان رصد آسمان شب رو برای شهروندان فراهم کرد. سازمان فرهنگی تفریحی و شهرداری منطقه 5 نیز وظیفه اجرای جنگ شادی در محوطه نمایش­ها (ورودی صفه) ، مراسم آیینی (دف زنی ، دمام بوشهری، شعرخوانی و ...) و نیز نورافشانی ویژه آغاز ماه رمضان رو عهده­دار بودند.

ساعت 18 به همراه تعدادی از دوستان و همراهان از ورودی صفه حرکت کردیم و در محل همیشگی رصد هلال مستقر شدیم. وضعیت افق نسبت به روزهای قبل خیلی بهتر شده بود اما هنوز هم غبار در افق غربی وجود داشت. تا فرا رسیدن زمان رصد ، عکاسان و خبرنگاران  که گویا تعجب کرده بودند که میدیدند سرپرست شهرداری خودش کوله به دوش انداخته و برای رصد اقدام کرده ، خبر ضبط کردند و مرتب ازم عکس گرفتند (به شوخی بهشون گفتم همین کارا رو میکنید که باعث میشین بعضیها وقتی روی صندلی قدرت میشینند دیگه دلشون نمیاد این صندلی رو ترک کنند!!!)

عکسهایی از خبرنگاران ایرنا و ایمنا

 

غروب ظاهری خورشید در ساعت 20:10 روی داد.

پیش بینی اولیه بنده این بود که هلال باید در حدود ساعت 20:25 به راحتی با ابزار رویت باشه. کمی زودتر کار رصد رو آغاز کردم. در ساعت 20:24 موفق شدم هلال ماه رو با وضوح کامل ببینم. دقایقی قبل از این ، بارها احساس میکردم دارم هلال رو میبینم اما وزش باد شدید که باعث تکون خوردن دوربین میشد از یه طرف و غباری که غلظتش در افق غربی مرتب در حال تغییر بود از سوی دیگه باعث میشد اون تصویر نتونه ثابت بمونه. اما در ساعت 20:24 کمان هلال شکل ثابتی پیدا کرد و برام به راحتی قابل تشخص شد.

با گفتن الله اکبر ، رویت شدن هلال رو به دوستان و همراهانم اطلاع دادم. افراد متعددی در طول دقایقی بعدی پشت دوربینم قرار گرفتند تا هلال رو ببینند اما بجز یک نفر (سرکار خانم احمدزاده) دیگران موفق به رویت هلال نشدند. هر بار که پشت دوربین میرفتم خیلی راحت هلال رو میدیدم و اون رو در وسط میدان دید قرار میدادم تا دوستانم بتونند بهتر هلال رو تشخیص بدهند. البته بدلیل اینکه بنده از عینک استفاده میکنم و دوربین رو برای چشمان خودم فوکوس کرده بودم شاید به این دلیل بود که دیگران در تشخیص هلال دچار مشکل میشدند.

دوستانی از مرکز نجوم ادیب که نزدیک ما مستقر بودند و از دوربینهای بزرگ نظامی استفاده میکردند در یافتن هلال ناموفق بودند. پشت دوربین اونها رفتم و هلال رو در میدان مرکز دید قرار دادم. به نظر میرسید دوربینهایی که استفاده میکردند دارای عیوب مختلف بود و به همین دلیل نتونسته بودند هلال رو پیدا کنند.

چند عکس از موقعیتی که هلال در اونجا قرار داشت گرفتم ( و با پردازش تعدادی از اونها در منزل ، هلال رو در عکسها مشاهده کردم)

عکس اصلی

 

عکس پردازش شده

 

با دوربین 7 در 50 تلاش کردم هلال رو ببینم اما نتونستم اینکار رو انجام بدم و به همین دلیل ، هیچ تلاشی برای رویت هلال با چشم غیر مسلح انجام ندادم. هلال در لایه­ای از غبار قرار گرفته بود که بعضی وقتا غلظتش کم میشدو بعضی وقتا برعکس. آخرین رویتم در حدود ساعت 20:40 بود ؛ زمانی که فقط لبه بالایی هلال در بالای غبار بسیار غلیظ قرار داشت.

موقع برگشت به پایین ، پای همسرم روی سنگ ریزه­ها پیچ خورد و زانوشون بشدت به سنگ برخورد کرد. خدا خیلی رحم کرد که موضوع فقط به زخم جزئی دست و زانو ختم شد. ازدحام جمعیت در محل ایستگاه تله کابین خیلی زیاد بود. بخاطر باد شدید فکر میکردم همکارانم نتونند برنامه نورافشانی رو انجام بدهند. یکی از همکاران اداری گفت محل اجرای برنامه نورافشانی تغییر کرده. به همین دلیل بطرف پایین به راه افتادیم. وقتی مقداری از محوطه ایستگاه تله کابین دور شدیم ، نورافشانی در همون محل آغاز شد!!!

موقعیت ما بگونه ای بود که کوه مانع دید ما میشد و تعداد کمی از گلوله­های پرتاب شده و نورافشانی این گلوله­ها رو میتونستیم ببینیم. البته میتونستیم فریاد شادی مردم و نورانی شدن کل محوطه ایستگاه رو از دور ببینیم که نشان از زیبایی اون انفجارها داشت. خلاصه کلی دلمون آب شد که اونجا نیستیم ؛ بخصوص همراهانی که هلال رو هم نتونسته بودند ببینند!!!! تازه یادم رفته بود که در ایستگاه تله کابین ، افطاری صلواتی هم میدادند و از اون هم بی نصیب شده بودیم!!! کم مونده بود که برخی دوستان بخاطر این ناکامیهای پی در پی (بویژه آخری) دست یه خودکشی بزنند!!!!

فکر میکنم این اولین بار بود که آغاز ماه مبارک رمضان ، ماه میهمانی خداوند رو با چنین جشنی آغاز میکردیم. به نظرم درستش هم همینه. آخه در این ماه ، خود خدا میزبان بندگانش است و این موضوع جای شادمانی هم داره. خداوند رو اکر و سپاسگزارم که اونقدر به ما عمر داد تا ماه رمضانی دیگر رو درک کنیم.

 

گزارش رصد هلال رمضان 1436

تاریخ رصد: چهارشنبه 27 خرداد 1394 ، 29 شعبان 1436 ، 17 ژوئن 2015

محل رصد: اصفهان کوه صفه

مختصات رصدگاه : عرض 32:35:26.78 شمالی ، طول 51:38:14.36 شرقی با 2080متر ارتفاع از سطح آبها آزاد

رصدگران و همراهان: خانمها حبیبی ، پودزر ، احمدزاده ، جزائری ، میرمجربیان و آقایان علیرضا بوژمهرانی ، مجید صادقی ، علی جعفری ، حامد تقی زاده ، حمیدرضا میرمجربیان ، حسن حبیبی و با همراهی گرم و صمیمی علی ، کیمیا ، پارسا ، محمد امیر ، پریناز ، پرنیان و عرفان (فرزندان همراهان)

ابزار: دوربینهای دوچشمی 15 در 80 ، 15 در 70 ، 7 در 50 (قطب نمادار) ، 7 در 35

 

وضعیت افق غربی: غبار رقیق تا ارتفاع حدود 5 درجه و غبار غلیظ تا ارتفاع حدود 1.5-1 درجه از افق

 

غروب محاسباتی خورشید: در ساعت 20:13

غروب ظاهری خورشید: در ساعت 20:10

زمان غروب محاسباتی ماه : در ساعت 20:49

مدت مکث هلال: حدود 36 دقیقه

 

مختصات هلال در زمان اولین رویت با دوربین دوچشمی 15 در 80 توسط علیرضا بوژمهرانی (مختصات مکان مرکزی – بدون در نظر گرفتن اثر شکست نور در جو)

زمان: ساعت 20:24

ارتفاع هلال: 3.945 درجه

جدائی زاویه­ای ماه و خورشید: 13.633 درجه

اختلاف سمت ماه و خورشید: منفی 11.825 درجه

ضخامت بخش میانی هلال: 0.44 دقیقه قوسی

فاز ماه: 1.52 درصد نسبت به قرص کامل ماه

فاصله زمین تا ماه: 386748.21 کیلومتر

سن هلال: 25 ساعت و 49 دقیقه بعد از مقارنه

 

زمان آخرین رویت هلال: در ساعت 20:40

/ 5 نظر / 133 بازدید
مهرناز حشمت

سلام.میخواستم بگم اون شب خاطره انگیز ترین شب اول رمضان برا م بود و باتشکر فراااوان از شما و خانم محترم و خونگرمتون .ان شاا... برای رویت هلال ماه شوال هم افتخار همراهی با شمارا داشته باشیم.

ملک خویان

سلام . این هلال جزء اولین هلال ماه رمضان بود که با کمک خانوم شمشیرگران تونستم ببینم. انشالله که حال خانم مهرانی خوب باشه . شخصا خیلی ناراحت شدم بابتشون البته شما سریعا رسیدگی کردید و خوب ما حرکت کردیم تا جا باز بشه برای شما و همراهان.اگه اشتباه نکنم زانوی راستشون بود. منم بیشتر وقتهای کوهنوردی زانوی راستم بی نصیب نمیمونه. التماس دعا.شاد و سلامت باشید انشالله.

پیمان

سلام جناب مهرانی خداقوت... عکسهای زیبا و قشنگی از آب در اومده....دست شما وهمه دست اندرکاران این برنامه درد نکنه....اما میدونید بادیدن نهمین عکس یادچی افتادم؟زمان جنگ تحمیلی درمنطقه ورصد تحرکات نیروهای دشمن .......موفق باشید.یاعلی مدد

فرسادکیا

باسلام وعرض خسته نباشید. قابل ذکراست که ازمرکزنجوم ادیب اصفهان دوگروه اعزام شدندکه یکی گروه ماه نو ودیگری گروه مهتاب بودکه آقای سینا رضایی ازگروه ماه نودرساعت20:13موفق به رویت هلال ماه مبارک رمضان شدنداما متاسفانه شمادرگزارشتان ذکرکردیدکه افرادی که ازمرکزنجوم ادیب بودندهیچ یک هلال رارویت نکردند!! درضمن خوب شددست به خودکشی نزدندچون خبری ازافطاری صلواتی نبود:)

امین نوحه اصفهانی

سلام جناب بوژمهرانی عزیز . بنده از اعضای قدیمیه مرکز ادیب هستم . امکانش هست با شما ملاقاتی داشته باشم و راجع به زمینه رصد سوالاتی رو ازتون داشته باشم ؟