سنگنوردی به روایت تصویر

کار فنی امروزم ترکیبی از سنگ نوردی ( نصب اسلینگ ) ، صعود از صخره ( با شیب تند ) با حمایت از بالا ، دو فرود از صخره های متفاوت و در نهایت سنگ نوردی مجدد ( جمع کردن اسلینگها ) بود. در سنگنوردی تسلط خوبی پیدا کردم ؛ هر چند که هنوز کار در شیبهای منفی رو آغاز نکردم و قدرت بدنی لازم رو هم برای این مدل سنگنوردی ها بدست نیاوردم. نکته ی جالب در کار امروز ، تسلطم در صعود از صخره بود. صعود رو در همون جایی انجام دادم که قبلا" یه پاندول اساسی شده بودم ( که حالا میفهمم خدا خیلی به من رحم کرد که با سر و صورت به کوه برخورد نکردم ). در گذشته وقتی از این مسیر بالا میرفتم ، دو سه قسمت وجود داشت که برام سخت بود و ازم انرژی میگرفت. در صعود امروز دقیقا" یادم نبود که اون دو سه نقطه کجا بودند. در طول مسیر همش منتظر رسیدن به این نقاط بودم که دیدم رسیدم به انتهای مسیر! آموزشهای کارساز مربیان و تمرین مداوم باعث شده که در مورد چگونگی استفاده از دستگیره ها و جای پاها مهارتم افزایش پیدا کنه. از این بابت خیلی خوشحالم.

 

و اما سنگنوردی به روایت تصویر

 

 

برای آغاز کار باید کفشهای مخصوص سنگ رو بپا کنیم ، کلاه ایمنی به سر بذاریم ، در صورت لزوم کیسه ی پودر خشک کردن دست رو به کمر ببندیم ، اسلینگهای مربوط به خود حمایت و کارگاه رو آماده کنیم ، بسم الله بگیم و با اعلام آمادگی حمایت کننده ، حرکت کنیم

 

 

 

در ابتدای این مسیر ، باید از شکافهای موجود در بین سنگها استفاده کنیم و بالا بریم. کمی بالاتر از اینجایی که الان ایستادم ، محلی است که باید اولین اسلینگ رو در کارگاه قرار بدیم.

 

 

 

در اینجا از اسلینگ اول عبور کردم. بعضی از همنوردان گروه ما در همین نقطه پاندول میشن چرا که بعضا" قد و قواره ی بلندی ندارند و دستشون به سختی به گیره های مناسب میرسه.

 

 

 

اینجا محلی است که باید اسلینگ دوم رو نصب کرد. با نصب این اسلینگ خطر سقوط و برخورد به کوه تا حد زیادی برطرف میشه.

 

 

 

اسلینگ سوم رو در این نقطه به کارگاه متصل میکنیم. برای بنده که تازه کارم ، اینجا فرصتی برای استراحت دادن به دستها و خشک کردن دست با استفاده از پودر بدست میده.

 

 

 

برای ادامه حرکت باید بدن رو با احتیاط بچرخونیم و رو به سنگ قرار بگیریم

 

 

 

 

حساسترین قسمت این مسیر ، دور زدن این کلاهک است. بعضی از همنوردان گروه در این مرحله پاندول میشن. دور زدن این کلاهک با قدری تمرکز و نیز جابجایی سریع دستها و پاها ، میتونه به سادگی انجام بشه.

 

 

 

بعضی اعضای با تجربه و پر قدرت گروه ، نصب اسلینگ چهارم رو قبل از دور زدن کلاهک انجام میدن اما بنده حتما" کلاهک رو دور میزنم و خودم رو با استفاده از خود حمایت به کارگاه متصل میکنم تا بتونم کارم با راحتتر و با صرف انرژی کمتر انجام بدم

 

 

 

اسلینگ چهارم در محل خودش نصب شد

 

 

 

اسلینگ پنجم ، ترکیبی از دو اسلینگ است که با تسمه ای به هم متصل شده اند. این اسلینگ ترکیبی برای ایجاد سهولت در ادامه صعود زده میشه ( البته بخاطر سرد بودن هوا فعلا" مسیر رو ادامه نمیدیم ). علت استفاده از اسلینگ ترکیبی هم اینه که از سایش طناب بر روی سنگ جلوگیری بشه.

 

 

 

پایان یک سنگنوردی کامل و موفق

 

/ 3 نظر / 14 بازدید
ali

سلام تبریک میگم.حیف که من افتخار حماتی کردن شما را نداشتم. کار کامل و بی نقصی انجام دادید.کاملا مستند شده. فکر کنم باید بریم سراغ مسیر های جدید این مسیر دیگه شده فوت اب

آرش زمانپور

سلام جناب مهرانی عجب مسیر هیجان انگیزی هست، واقعا جالب بود، تبریک میگم بخاطر مهارتی که پیدا کردید و این که انشاا... در سفر به اصفهان در کنار شما و دیگر دوستان خواهم بود.

arash

کار خیلی قشنگی بود . اینکه همه مسیر را دقیق مشخص کردید . همیشه پیروز باشید