دومین کنفرانس ICOP‌

162 نفر از 27 کشور جهان بمدت 3 روز در کنفرانسی شرکت خواهند کرد که به بررسی موضوعات نجومی ، تقویمی و فقهی در زمینه رویت هلال اختصاص داره. چند سال قبل در مورد ICOP‌ گفته بودم که علیرغم انتقاداتی که به برخی برنامه های این گروه داریم ، باید حضوری فعال و موثر در ICOP داشته باشیم زیرا بدون تردید ICOP محلی است که بیشترین علاقمندان به رویت هلال و متخصصین این رشته در اون گرد هم اومدند. با حضور در چنین مجامعی است که ما میتونیم کار بزرگی رو که در کشور در مورد سازماندهی رویت هلال انجام دادیم ، به نمایش بگذاریم.

 

اولین کنفرانس بین المللی ICOP در سال 1385 برگزار شد. در اون کنفرانس 5 نفر از ایران شرکت کردند (‌ اساتید ارجمند دکتر ریاضی ، دکتر فاطمی و مهندس میر سعید ، دوست گرامی جناب آقای زاهد آرام و بنده ). جناب آقای دکتر ریاضی مقاله ای رو بصورت سخنرانی ارائه کردند و بنده هم مهمترین رصدهای هلال در ایران ( که باعث نقض معیار یالوپ میشد ) رو در قالب بنری بزرگ به نمایش گذاشتم. در مراسم افتتاحیه کنفرانس هم ، کلیپی که از ترکیب عکسهای هلال و موسیقی اصیل ایرانی ساخته بودم رو پخش کردم. در حاشیه ی کنفرانس ICOP گفتگوهای زیادی با همکارانمون از کشورهای مختلف داشتیم.

 

طبق اعلام مسئولین برگزاری دومین کنفرانس ICOP ، امسال 9 نفر از ایران در کنفرانس حضور خواهند داشت. 4 نفر از این جمع متخصص در امور فقهی هستند که جناب آقای مختاری یکی از آنها است. حضور حجت الاسلام والمسلمین رضا مختاری غنیمتی برای ایرانیان حاضر در کنفرانس است. کسانی که با جناب مختاری آشنا هستند میدونند که ایشون دانشمند و محقق برجسته و دقیقی هستند و تالیفات متعددی در علوم دینی دارند که برخی از اونها به عنوان کتاب سال انتخاب شده است.

مشارکت رسمی ایرانیان در این کنفرانس از طریق ارائه دو مقاله بصورت سخنرانی توسط آقایان مهندس سید قاسم رستمی و مهندس علی اکبر نیری ، ارائه مقاله سازماندهی رویت هلال در ایران بصورت پوستر توسط اینجانب و برگزاری نمایشگاه ویژه عکس هلال ( شامل 42 عکس هنری ) توسط اینجانب خواهد بود. همزمان ، اطلاعات زیادی در مورد نقد معیارهای موجود در زمینه پیش بینی رویت پذیری هلال ، داده های رصد و فیلمهای مربوط به برنامه ریزی رصد هلال در ایران توسط اساتید و همکاران در گفتگوهای جنبی ( که ارزش آن کمتر از متن نیست ) ارائه خواهد شد. کلیپ دیگری هم برای برنامه ی افتتاحیه آماده کرده ام که امیدوارم مورد استفاده قرار گیرد. ما همچنین رایزنیهایی برای برگزاری کنفرانسی بین المللی در ایران با موضوع رویت هلال و تقویم انجام خواهیم داد

 

امیدوارم حضور در این کنفرانس دستاوردهای خوبی برای کشور عزیزمان ایران و رصدگران محترم هلال ماه داشته باشه.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کنفرانس و برنامه های آن به نشانیهای زیر مراجعه فرمایید :

 

http://www.icoproject.org/conf2.html

 

http://www.icoproject.org/con2_prog_e.pdf

/ 2 نظر / 3 بازدید
مهدي رحيمي

ان شاء الله موفق و مويد باشيد و همچون گذشته نتايج و دستاوردهاي خوبي را براي رصدگران هلال ماه به ارمغان بياوريد .