پیگیری کار ساخت آکواریم

برای آغاز کار تانک شیشه ای به طول 100 ارتفاع 60 و عرض 40 سانتی متر سفارش دادم. این تانک که با استفاده از شیشه ی 10 میلی متری ساخته شده 65 هزار تومان هزینه داشت. یه درب چوبی شکیل براش خریدم به قیمت 20 هزار تومان. بعد از ظهر چهارشنبه همراه با یکی از دوستان گرامیم تعداد دیگری از وسایل رو خریدیم :

20 کیلو شن سفید آب شور ( 20 هزار تومان )

8 کیلو نمک مخصوص آب شور ( 59 هزار تومان )

3 آمپول مخصوص آغاز راه اندازی آب شور ( 12 هزار تومان )

ابزار تست کلسیم و تمیز کننده مغناطیسی شیشه ( 12 هزار و 500 تومان )

 

تانک رو بعد از آوردن به منزل توی حیاط ( روی یونولیت به ضخامت 4 سانتی متر ) گذاشتم و عرضش رو با دقت اندازه گیری کردم. بعد اون رو از آب پر کردم و در حین اینکار مرتب عرض رو اندازه گیری میکردم تا ببینم آیا افزایشی پیدا میکنه یا نه. اگر مقدار افزایش تا 2 میلی متر باشه طبیعیه اما بیشتر از این اگر شد ، باید آبگیری متوقف بشه چون چسبکاری آکواریم ایراد داره و امکان شکستن و ترکیدنش هست. اگر مشکلی پیش نیومد باید تانک رو لب به لب از آب پر کنیم و حداقل 2 روز بذاریم بمونه تا ببینیم نشتی آب داره یا نه.

این آزمایشها امشب تموم شد و تانک شیشه ای رو به اطاق منتقل کردیم. حالا باید یه پایه ی مناسب و محکم براش سفارش بدم ، پایه ای که بتونه وزن حدود 300 کیلویی آکواریم تکمیل شده رو تحمل کنه و حتی 1 میلیمتر هم خم نشه و از طرف دیگه ، نمای مناسبی هم برای اطاق داشته باشه. این پایه باید بصورتی ساخته بشه که آکواریم رو در ارتفاع 70 تا 80 سانتی متری کف اطاق قرار بده. در این ارتفاع وقتی که روی صندلی یا مبل بشینیم ، دید مستقیمی به وسط آکواریم خواهیم داشت. هفته ی دیگه با آماده شدن این پایه ، کار نصب رو دنبال میکنم.

/ 3 نظر / 2 بازدید
آرش زمانپور

سلام جناب مهرانی مبارک باشه، حدس میزدم روش مشکل تر رو انتخاب خواهید کرد[لبخند] یک موردی که در لیست شما ندیدم، تصفیه آب بود که بوسیله یک پمپ و صافی، آب رو بطور مرتب به چرخش در میاره و آلودگی ها رو پالایش میکنه، اینطوری زمان های تمیز کردن آکواریوم طولانی تر میشه. البته اشکالش این هست که همیشه باید روشن باشه و انواع مرغوبش هم قیمت به نسبه بالائی دارن. منتظر عکس هائی که از این دریای کوچک میگیرید هستیم. با احترام زمانپور

سید محمد حسین نیری

سلام جناب مهرانی. وقت به خیر. اتفاقا من هم چند سال هست که دوست دارم آکواریومی راه اندازی کنم و بیشتر طرفدار آب شور هستم. (به دلیل تنوع رنگی زیاد و تنوع جانداران اون خصوصا گیاه ها و میگو ها). اما من هنوز تجربه آب شیرین هم ندارم! نگهداری آب شیرین خیلی سخته؟ وضعیت کنترل بیماری ها در اکواریوم آب شیرین خیلی مشکله؟

سید محمد حسین نیری

بله. اتفاقا چیزی در حدود 3 ماه هست که دارم مطالعه می کنم. اما هنوز دو دلم. اگر با موجودات زنده سر و کار نداشت مشکلی نبود. ولی ترس اینکه اسیبی بهشون برسه اجازه نمی ده شروع کنم. البته خیلی کارها واقعا نیاز به جسارت داره. باید از یک جایی شروع کرد. سعی می کنم تا 1 ماه اینده تصمیمم رو قطعی کنم. حتما خبرتون می دم.