فاطمه ، فاطمه است.....

از شخصیت فاطمه سخن گفتن ، بسیار دشوار است. فاطمه یک " زن " بود ، آنچنان که اسلام میخواهد زن باشد. تصویر سیمای او را پیامبر ، خود رسم کرده بود و او را در کوره های سختی و فقر و مبارزه و آموزش های عمیق و شگفت انسانی خویش ، پرورده و ناب ساخته بود. وی در همه ی ابعاد گوناگون " زن بودن " نمونه شده بود.

مظهر یک " دختر " ، در برابر پدرش

مظهر یک " همسر " ، در برابر شویش

مظهر یک " مادر " ، در برابر فرزندانش

مظهر یک " زن مبارز و مسئول " ، در برابر زمانش و سرنوشت جامعه اش

وی خود یک " امام " است. یعنی یک نمونه ی مثالی ، یک تیپ ایده آل برای زن ، یک " اسوه " یک " شاهد " برای هر زنی که می خواهد " شدن خویش " را خود انتخاب کند. او با طفولیت شگفتش ، با مبارزه مداومش در دو جبهه خارجی و داخلی ، در خانه ی پدرش ، خانه ی همسرش ، در جامعه اش ، در اندیشه و رفتار و زندگیش ، " چگونه بودن " را به زن پاسخ میدهد.

نمی دانم از او چه بگویم؟ چگونه بگویم؟ خواستم از بوسوئه تقلید کنم. خطیب نامور فرانسه که روزی در مجلسی با حضور لوئی ، از مریم سخن می گفت. گفت ، هزار و هفتصد سال است که همه ی سخنوران عالم در باره مریم داد سخن داده اند. هزار و هفتصد سال است که همه ی فیلسوفان و متفکران ملت ها در شرق و غرب ، ارزش های مریم را بیان کرده اند. هزار و هفتصد سال است که شاعران جهان ، در ستایش مریم همه ی ذوق و قدرت خلاقه شان را بکار گرفته اند. هزار و هفتصد سال است که همه ی هنرمندان ، چهره نگاران و پیکره سازان بشر ، در نشان دادن سیما و حالات مریم هنرمندی های اعجازگر کرده اند. اما مجموعه ی این گفته ها و اندیشه ها و کوشش ها و هنرمندی ها ، همه در طول این قرنهای بسیار ، به اندازه ی این کلمه نتوانسته اند عظمت های مریم را باز گویند که :

" مریم مادر عیسی است "

و من خواستم با چنین شیوه ای از فاطمه بگویم ، باز ، درماندم :

خواستم بگویم :

فاطمه دختر خدیجه ی بزرگ است ، دیدم که فاطمه نیست

خواستم بگویم که :

فاطمه دختر محمد ( ص ) است ، دیدم که فاطمه نیست

خواستم بگویم که :

فاطمه همسر علی است ، دیدم که فاطمه نیست

خواستم بگویم که :

فاطمه مادر حسنین است ، دیدم که فاطمه نیست

خواستم بگویم که :

فاطمه مادر زینب است ، باز دیدم که فاطمه نیست

نه ، اینها همه هست و این همه فاطمه نیست

فاطمه ، فاطمه است.

(مرحوم دکتر علی شریعتی)

 

 

/ 2 نظر / 3 بازدید

اي كاش فقط لحظات آخر زندگي فاطمه و چند خط آخر «زن» مرحوم دكتر شريعتي نبود كه مكرر در مكرر شنيده مي‌شد...

عليرضا مهرانی

بدون نام گرامی سلام. اين وضع در باره بسياری از موضوعات ديگر هم هست. ما خيلی وقتها دچار يک افراط و تفريط شديد ميشيم. مثلا در مورد حضرت عباس عليه السلام کسی چيزی جز اون رويدادهای روز عاشورا شنيده؟ ايشون حدود ۳۵ سال عمر کردند ولی ما فقط به يکی دو روز از عمر ايشون توجه ويژه داريم و از بقيه سير و سلوک ايشون بی خبريم. در مورد زن هم ، روز ولادت و شهادت حضرت زهرا سلام الله عليه ، بازار حقوق اجتماعی زن داغ ميشه و بعدش دوباره همه چيز فراموش ميشه. نميدونم برای حل اين مشکل اجتماعی چيکار بايد کرد....