کوه صفه - مستند مسیر یا علی

 

 

قدری جلوتر از اینجایی که پام رو گذاشتم ، کوه ریزش کرده و برای همین حتما" باید با استفاده از کابل فولادی که به کوه زده شده ، از این قسمت عبور کرد.

 

 

به نظر من خطرناکترین بخش مسیر یا علی همین اول مسیر است ؛ جایی که تمام سنگها ریزشی بوده و سنگنورد نمیدونه تا کی میشه به این سنگها دست انداخت.

 

 

 

 

 

عبور از شکافهای تنگ و متعدد ، باعث ایجاد هیجان خاصی در این مسیر میشه. سنگنورد باید از تمام عضلات دست و پا و کمر و شکم و باسن برای حرکت در این شکافها استفاده کنه. با اینکه طول و ارتفاع این شکافها چندان زیاد نیست اما آنچنان انرژی از آدم میگیره که حسابی گرمت میشه و خیس عرق میشی.

 

 

 

برای عبور از آخرین و مهمترین شکاف ، استفاده از جای پاهای موجود بسیار بسیار ضروری است. اگر خوب بلد باشیم که چه جوری پاهامون رو روی این گیره های قرار داده و جابجا کنیم ، صعود از این شکاف کار پیچیده ای نخواهد بود اما در غیر اینصورت ، استرس زیادی بخاطر گیر کردن در شکاف برامون ایجاد میشه.

 

 

این آخرین بخش شکاف و حساسترین قسمت اون است. خیلیها در همین قسمت گیر میکنند. ببینید که چه جوری بدن آقای جلالی بین شکاف قرار گرفته! اولین بار که از این مسیر صعود کردم در همین جا احساس میکردم که سنگها دارن به هم نزدیک میشن و من هم دارم پرس میشم ؛ یه چیزی توی مایه های سنگ لحد میاد جلوی چشم آدم!!

 

 

 

با رد شدن از شکاف آخر ، سنگنورد میتونه خوشحال باشه و به خودش تبریک بگه که تونسته یه بار دیگه از این مسیر صعود کنه

 

 

پس از خروج از مسیر یا علی ، از مسیر ماری 2 به قله صعود کردیم. اینجایی که الان هستم حساسترین و خطرناکترین بخش این مسیر است. پرتگاهی با شیب تقریبا" عمودی و با ارتفاع 50-40 متری زیر پام قرار داره. دست راستم روی تنها سنگ مطمئن قرار گرفته و باید با اتکا به همین سنگ بالا برم. سنگهای اطراف تماما" ریزشی هستند. غروب امروز ( چهارشنبه ) با مسئول امداد و نجات کوهستان سازمان آتش نشانی اصفهان صحبت میکردیم. شاید لازم باشه در این قسمت یه دستگیره فولادی با رول به کوه وصل بشه تا ضریب امنیت سنگنوردان افزایش پیدا کنه.

 

 

پس از صعودی موفق و پر هیجان ، استراحت بر روی قله ، لذتی صد چندان داره...

/ 1 نظر / 97 بازدید
احمد گله گیری زاده

آقای مهرانی عزیز دیدن گزارش ها و عکس های کوهنوردی تون به آدم انرژی می ده! دعا کنید تنبلا هم پا در راه کوه بذارن! سلامت باشید.