یادداشت 5 دی 89

توی دنیایی که فقط یک معصوم غایب در اون وجود داره ، همه چیز و همه کس ، نسبتی از حق و درستی رو با خود دارند. اگر چشممون به دیدن حق و درستی عادت داشته باشه ، میتونه این دو رو هر جا که باشه تشخیص بده. برای یه حق طلب و برای یه علاقمند به درستی ، 1 یا 2 بخودی خود ارزشی ندارند بلکه نسبت اونها با حق و درستی است که ارزششون رو تعیین میکنه.

بعضیها وقتی به 1 دل میبندند آنچنان چشم عقلشون رو کور میکنند که دیگه نمیتونند زشتیهای 1 و یا خوبیهای 2 رو ببینند. علاقمندان 2 هم ممکنه وضعیتی مشابه داشته باشند. کم پیدا میشن کسانی که بگن 1 رو دوست داریم بخاطر این خوبیها و 2 رو هم دوست داریم بخاطر این ارزشها ، از 1 گریزانیم بخاطر این گژیها و از 2 گله داریم بخاطر این نادرستیها.

چنین افرادی معمولا" مورد غضب هر دو گروه طرفداران 1 و 2 هستند ، اما واقعیت اینه که اهل بصیرت ، همین افراد هستند و بس. کسانی که ارزشها رو بر مبنای افراد نمی سنجند بلکه افراد رو بر اساس ارزشها بررسی و تحلیل میکنند.

 

امروز با یکی از همکاران اداری صحبت میکردم. از ایشون گله هایی به بنده رسیده بود. در مورد چند و چون این گله ها گفتگو کردیم. یه صحبت جناب آقای خاتمی رو یادآور شدم و اون اینکه باید این هنر رو داشته باشیم که معاند رو به مخالف و مخالف رو به موافق تبدیل کنیم. لازمه ی اینکار نگاه دقیق و حق طلبانه به تمام جوانب موضوعات ، بالا بردن تحمل و قدرت شنیدن حرفها و درخواستهای ارباب رجوعان ( حتی اگر منطقی نباشند ) ، اجابت درخواستهای منطقی و به حق آنان بدور از هر گونه بغض و کینه ، تشکر کردن و عذرخواهی از کسانی که عیوب و اشکالات ما رو بحق متذکر میشن و .... است.

اگر این رویه رو در جامعه هم پیاده کنیم ، شاهد مخالفتهای رادیکالی نخواهیم بود و هر مخالفتی در مجرای صحیح و قانونی خود بیان خواهد شد.

/ 1 نظر / 3 بازدید
مهناز نجفي

دو ماهيه مطالبتون رو ميخونم متاسفم كه همش دم از كساني ميزنيد كه با سرنوشت اين كشور به خاطر اهداف حزبيشون بازي كردند بنظرم ميرسه بايد توي مواضعتون يه تغيير بديد ...