چهار برنامه ی رصد هلال ماه

در هفته ی جاری ، میتوان چهار رصد جالب هلال ماه داشت. بامداد یکشنبه این سریال چهار قسمتی ، کلید میخوره.

 

بامداد یکشنبه 4 اسفند 87

 

 

هلال ماه با فاز بیش از 8 درصد در فاصله زاویه ای 8 درجه ای سیاره تیر قرار میگیره. از طرف دیگه سیارات تیر ، هرمز ( مشتری ) و بهرام ( مریخ ) در محدوده ای 5 درجه ای پشت سر هم هستند. هم راستا شدن تقریبی ماه و این سه سیاره ، فرصت مناسبی برای عکاسی خواهد بود.

 

بامداد دوشنبه 5 اسفند 87

 

 

هلال ماه با فاز 3.6درصد مابین سیارات هرمز و بهرام قرار میگیرد بگونه ای که فاصله ی زاویه ای آن با هر یک از این سیارات حدود 1.5 درجه است. سیاره تیر هم کمی بالاتر نظاره گر این تقارن است.

 

بامداد سه شنبه 6 اسفند 87

 

 

آخرین هلال صبحگاهی صفر 1430 با فاز 0.94 درصد و ضخامت 0.25 دقیقه قوسی ، حدود 33 دقیقه قبل از خورشید طلوع میکند. این هلال 8 درجه اختلاف سمت با خورشید دارد. در زمان طلوع ماه ، خورشید 7.6 درجه زیر افق است.

 

شامگاه پنج شنبه 8 اسفند 87

 

 

هلال ربیع الاول 1430 با فاز 2.6 درصد و ارتفاع 16.8 درجه ، بیش از 87 دقیقه میهمان آسمان شامگاهی است. اختلاف سمت اندک آن با خورشید ، شکل زیبایی به این هلال خواهد داد.

 

انشاءالله در صورت وجود شرایط مناسب جوی و ادامه ی بقا ، بنده سه هلال اول را در اصفهان و هلال شامگاهی ربیع الاول را در تهران نظاره گر خواهم بود. امیدوارم افتخار همراهی با رصدگران محترم تهرانی نصیبم بشه ( هر چند که اشتغال داشتن به برنامه های سالگرد مرحوم پدرم ، قدری کارهای روز پنجشنبه ی مرا فشرده خواهد کرد )

/ 0 نظر / 3 بازدید